Welke virusscanner beschermt het best? ^3 Meer waar voorje geld' GOEIE KOOP fitfj Het voordeel I van PZC €27 €40 In vergelijking met andere landen zijn Nederlanders vooral huizenkopers en niet zo van die bouwers. Nu de woningmarkt op slot zit, is het zelf realiseren van je huis een goed alternatief. Hoe pak je dat aan? 20 VIRUSSCANNERS Alles om Bitdefender Internet Security Bitdefender Eset Internet Security Kaspersky Security Cloud Gratis MARJOLEIN KOOYMAN 1. Vind een kavel Het vinden van een geschikte kavel is de eerste hobbel die je als zelf bouwer moet nemen. Grofweg zijn er twee mogelijkheden, zegt Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis. De eerste is het kopen van bouwgrond van de gemeente. ,,Almere staat bijvoorbeeld bekend als gemeente die zelfbouwers veel mogelijkheden geeft.'' Ook aan de randen van veel Vinex-wijken zijn vrije kavels voor zelfbouw. De tweede mogelijkheid is om grond te kopen waar al een huis op staat. ,,Met het indienen van het ont werp voor een nieuwe woning vraag je dan ook een bouw- en tegelijker tijd sloopvergunning aan bij de gemeente.'' Ga, voordat je plannen maakt voor je nieuwe huis, na welke eisen de ge meente stelt aan de bouw, zoals aan de toegestane hoogte en oppervlakte. Die voorwaarden zijn vastgelegd in een kavelpaspoort. Heb je een kavel verworven, dan moet de grond bouwrijp worden gemaakt. ,,Denk aan de aanleg van riolering, elektra, soms gas en een weg om de woning te bereiken'', zegt André de la Porte. Hoeveel kost een kavel? iTX Bouw- Consult heeft dat in 2019 opgevraagd bij honderden gemeenten. Gemid deld is een kavel in de provincie Groningen het goedkoopst met 165 euro per vierkante meter. In Noord en Zuid-Holland en Utrecht liggen 'Een goede aannemer kost iets meer, maar dan hoef je niet elke dag op de bouwplaats te zijn' de prijzen ruim boven de 500 euro per vierkante meter. ,,De prijzen stij gen momenteel snel'', ziet directeur en ingenieur Robert Albers van iTX BouwConsult. Hij schat dat jaarlijks vijf- tot zesduizend bouwkavels voor zelfbouwers worden uitgegeven. 2. Kies je huis Sommige zelfbouwers hebben uit gewerkte ideeën over hun nieuwe woning. Andere laten het aan de architect over. Ook een mogelijk heid: kies een woning uit de catalo gus. Verschillende bouwers hebben modelwoningen die je naar je eigen smaak kunt aanpassen. Het voordeel is dat de kosten vaak lager zijn, het risico op tegenvallers kleiner is en de bouw sneller gaat. André de la Porte: ,,De losse onderdelen worden in een fabriek gemaakt en de woning wordt in een paar maanden gebouwd.'' Kies je voor een unieke woning, dan heb je een architect nodig die de woning voor je ontwerpt. Het voor deel is dat je je woning helemaal naar je eigen smaak kunt inrichten. Als je de bouw zelf in de hand houdt, wordt het huis vaak beter van kwali teit, zegt Albers. ,,Met meer vakman schap." En is het makkelijker om er een aantal meters aan toe te voegen. ,,Je krijgt meer waar voor je geld.'' iTX BouwConsult heeft de richt prijzen van de bouwkosten op een rij gezet. Een vrijstaande woning van 150 vierkante meter zelf bouwen op een kavel van 500 vierkante meter in Noord-Brabant (gemiddelde kavel- prijs 381 euro) kost circa 520.000 euro. De gemiddelde vraagprijs van een vrijstaande nieuwbouwwoning bedroeg eind vorig jaar 630.419 euro, becijferde makelaarsvereniging NVM. 3. Kies een aannemer ,,Dat is een zorgvuldig proces'', zegt André de la Porte. ,,Kijk of de aanne mer is aangesloten bij keurmerk BouwGarant. Vraag referenties op en kijk naar eerdere bouwwerken.'' Door twee of drie offertes te vragen, krijg je een beter inzicht in de kosten en het werk van de aannemers. ,,Het is wel gebruikelijk dat er een vergoe ding voor wordt gerekend, omdat er veel tijd in zo'n offerte gaat zitten.'' Heel belangrijk: maak duidelijke afspraken. Wat gebeurt er bij meer kosten of veranderingen? En wat ge beurt er bij minder kosten? ,,Ook dat Omdat je het verdient! WOENSDAG 17 FEBRUARI 2021 GO Fysiek of digitaal, een virus kun je beter voor komen dan genezen. Voor je computer kan een virusprogramma helpen. De beste gratis virusscanners doen niet (of niet veel) onder voor betaalde varianten, maar brengen wel gedoe of reclame met zich mee. Trek je de portemonnee, dan loont het de moeite om prijzen te vergelijken, dat kan zomaar de helft in aankoopprijs schelen. De Consumentenbond testte deze maand 23 virusscanners door onder meer op ver dachte linkjes te klikken en besmette USB-sticks te gebruiken. We selecteren er drie. O Beste uit gemak. de test' bij O Vertraagt de Consu de compu- menten ter niet. bond. O Bescher O nstellings- ming tegen menu's zijn niet heel malware is overzichte- zeer goed. lijk. O Scoort hoog op gebruiks- O Gedeelde gebruiks- eerste gemak. plaats, dus O Bescher- ook 'beste ming uit de test' tegen bij de Con- malware is sumenten- zeer goed. bond. O Vertraagt O No-non- de compu- sense ter niet. product zorgt voor erg veel O Gratis. O Fabrikant O Goede be- werd be- scherming schuldigd tegen van banden malware. met O Vertraagt Russische de pc niet. geheime dienst. O Bevat Staat reclame. bekijkt of O Geen er genoeg eigen is aan- firewall. gepast. Voor meer informatie: Consumentenbond.nl Bouw je eigen huis - ROBERT ALBERS m Je hebt een kavel gevonden en het huis staat op papier. Dan heb je een aannemer nodig die het daad werkelijk voor je gaat bouwen. Johannes Vermee Meisje met de parel Het portret van 'Het meis. 1665 is het bekendste sol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20