Winkelketen Hema laat klanten 'stukjes van de winkel' kopen ECONOMIE 19 Ondanks de coronacrisis lijken beleggers optimistischer dan ooit Het lijkt een kwestie van dagen tot de AEX een nieuwe recordstand bereikt. De almaar stijgende koersen wereldwijd lokken veel nieuwe beleggers naar de markt. Daarmee lijken oude tijden te herleven. De AEX-index, waarin de 25 groot ste beursfondsen van Nederland zijn opgenomen, staat inmiddels op 685 punten, nog maar 2 procent verwijderd van de recordstand uit 2000. En dat terwijl de index in maart vorig jaar nog op 420 punten stond. Ook elders in de wereld staan de aandelenkoersen in het groen. Het optimisme bij beleggers kent geen grenzen. Maar links en rechts gaan de rode lichten branden. Is er sprake van een heuse bubbel, of zijn de hoge koersen goed te verde digen? Critici wijzen op het jaar 2000. Het was de tijd van de internet hype. Bedrijven die miljoenen ver lies maakten, gingen voor astrono mische bedragen naar de beurs. Niemand wilde de boot missen en beleggers vochten om de aandelen, waardoor de koersen verder stegen. Loterij zonder nieten De beurs werd gezien als een loterij zonder nieten en de kleine beleg gers keerden de spaarpot om om te beleggen. Het ging mis met de beursgang van World Online, een internetprovider. Dat aandeel stortte snel na de beursintroductie in elkaar en daarna volgde een groot deel van de rest van de internet bedrijven. De kater was voor de kleine beleggers die het laatst in stapten en een groot deel van hun inleg in rook zagen opgaan. De vraag is of we nu weer aan de vooravond van zo'n krach staan. Dat het weer heel hard gaat met de koersen is wel duidelijk. Alleen al dit jaar steeg de waarde van de aandelen wereldwijd met 7.000.000.000.000 dollar, oftewel 7 biljoen dollar, berekende de Ra bobank. En het aantal huishoudens dat in aandelen handelt, stijgt. ,,Afgelopen jaar belegden 1,9 miljoen Neder landse huishoudens, 200.000 meer dan het jaar daarvoor'', zegt Peter Siks, beleggingstrainer bij online broker Binck Bank. En de groei zet door. Maar particuliere beleggers lijken niet verantwoordelijk voor de enorme koersstijgingen. Uit cijfers van Euronext Amsterdam blijkt dat het aandeel van particulieren in de aandelenhandel zelfs daalde afgelo pen jaar. De vraag is hoe groot de kans is dat de beurs binnenkort onderuit gaat. Er zijn inderdaad wel signalen die op een verhitte markt wijzen volgens Ralph Wessels, hoofd be leggingsstrategie bij ABN Amro MeesPierson. ,,De particuliere be- »De lage of zelfs negatieve rente betekent dat sparen niets oplevert legger roert zich meer op de beurs. In het verleden werd de particulier pas op het einde van de stijging ac tief op de markt. En er wordt veel belegd met geleend geld.'' Ook lijkt de vraag naar aandelen weer hysterische vormen aan te ne men. De koers van aandelen van bedrijven die naar de beurs gaan, verdubbelt in de kortste keren. Lukas Daalder, beleggingsstra- teeg bij BlackRock Nederland, snapt het sentiment. ,,De economie zit in de lappenmand en de beur zen stijgen maar door. Dat lijkt vreemd.'' Maar er is wel een logi sche verklaring: TINA oftewel There Is No Alternative. De lage of zelfs ne gatieve rente betekent dat sparen niets oplevert. Beste rendement Om toch rendement te maken moet er belegd worden en aandelen leveren de beste rendementen. ,,In 2000 stond de lange rente nog op 5 procent. Nu is die negatief', zegt Daalder. Oftewel: in 2000 kreeg je 5 procent rente als je een staatsle ning kocht, nu betaal je er meer voor dan je aan het eind van de looptijd terugkrijgt. Dan zijn aan delen het enige alternatief. Dat is geen antwoord op de vraag of de aandelen te duur zijn. Daalder denkt van niet. ,,De vaccinaties worden nu uitgerold, dus de sa menleving gaat vroeg of laat weer open. Dat zal tot een van de groot ste groeispurten in de geschiedenis leiden.'' En meer groei betekent meer winst en dus een hogere beurskoers. Wessels ziet de beur zen ook niet snel onderuitgaan. ,,Het economisch herstel dat we dit jaar verwachten, is reden om posi tief te blijven over aandelen. Aan delen zijn duur, maar de verwach ting is dat de winsten groeien.'' Dat de seinen op groen staan voor aandelen betekent niet dat er geen risico's zijn. Zeker na een lange pe riode van stijging. ,,De kans op een correctie is reëel'', waarschuwt Wessels. Siks zegt dat beleggers vooral voor de lange termijn moe ten gaan. ,,Dan leveren aandelen betere rendementen, ook al gaat de beurs soms flink naar beneden.'' Ook mogen ze waar schijnlijk meepraten over bijvoorbeeld de duur zaamheidsstrategie of het assortiment van de win- kelketen. Dat heeft PvdA- senator Mei Li Vos laten weten. Zij is een van de initiatiefnemers achter het burgerinitiatief KoopDe- Hema, dat vorig jaar nog probeerde Hema over te nemen. Volgens haar heeft de stichting achter het ini tiatief hierover afspraken gemaakt met de nieuwe eigenaren van de keten. Hema werd onlangs overgenomen door Jumbo-familie Van Eerd en investeerder Parcom. Een woordvoerder van de winkel bevestigt de plan nen, maar benadrukt dat die nog goed uitgewerkt moeten worden. Zo is nog niet besloten op wat voor manier de certificaathou ders straks precies mogen meepraten bij Hema. Ook is nog niet bekend hoeveel certificaten er precies uit gegeven gaan worden. De stukken gaan waar schijnlijk 50 euro per stuk kosten. Beleggers mogen er straks niet meer dan honderd kopen, om het concept toegankelijk te houden voor de gewone man en om te voorkomen dat grotere investerings partijen massaal certifica ten opkopen. Het idee is vooral om klanten en me dewerkers meer te betrek ken bij Hema. ,,Rijk zal je er niet mee worden, maar het is na tuurlijk wel leuk om een soort aandeel in Hema te hebben", laat de zegs vrouw weten. woensdag 17 februari 2021 Beurskoersen stomen door Peet Vogels Amsterdam De Amsterdamse Beurs. Aandelenkoersen staan op meer plekken in de wereld in het groen. foto hh/anp Klanten die Hema een warm hart toedragen, kunnen binnenkort 'stuk jes Hema' kopen. Ze krij gen dan een certificaat met een winstafhankelijk rendement. Economieredactie Utrecht Hema werd onlangs overgenomen. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19