II Economie kromp in 2020 met record van 3,8 procent II Familiebedrijf Deen Supermarkten verkocht aan verschillende partijen ECONOMIE 17 bevallen dat we er een blijvertje van maken. Ondernemers stellen het directe contact op prijs.'' Dat merkt ook Giovanni. Hij was een paar weken in dienst om de positie van RVO op sociale media te versterken. Want ook daar kwam vroeger wel eens een vraag binnen. ,,Ik heb nu al min stens duizend ondernemers via sociale media - vooral Twitter, Fa- cebook en LinkedIn - proberen te helpen. De vragen blijven komen, ook na bijna een jaar. Dat komt ook door de beleidswijzigingen, ieder kwartaal is het weer een beetje anders, of er komen nieuwe sectoren bij die voor de tegemoet koming in aanmerking komen.'' Giovanni ziet de sfeer onder on dernemers kantelen. ,,In het begin hadden veel ondernemers nog hoop dat alles snel weer goed zou komen. Afgelopen weken is het sentiment negatiever geworden. Ondernemers laten weten dat de situatie nijpend is. Begrijpelijk, de coronamaatregelen duren al bijna elf maanden en er zijn nog altijd ondernemers die geen cent ont vangen hebben. De beslistermijn op een aanvraag is acht weken en dat kan met acht weken verlengd worden als niet alles duidelijk is. Het merendeel van de onderne mers heeft gelukkig binnen een week een beslissing en drie tot vijf werkdagen daarna geld op de re kening. De meestegestelde vraag is: hoe lang duurt het nog? Dan Het directe contact is zo goed bevallen dat we er een blijvertje van maken wordt het steeds lastiger. Ook voor ons, als je merkt dat mensen het door de stress fysiek en men taal niet meer trekken. Sommige ondernemers zijn nu heel onzeker over de toekomst. Ondernemers willen eigen baas zijn en niet de hand ophouden. Maar nu hebben velen geen keuze meer. Dat is soms heel zwaar. Dan schrijven ze me: als dit nog lang duurt, wil ik niet verder leven. Ook voor mij moeilijk om te horen. Ik probeer dan steun en troost te bieden en verwijs naar de hulplijnen die er zijn.'' en verwachten dat het dit jaar weer beter zal gaan. Daarom in vesteren ze vast om voorbereid te zijn op de grotere vraag.'' Het optimisme nam toe toen bekend werd dat er werkzame vaccins zijn tegen corona. Maar herstel zal pas echt op gang ko men als iedereen gevaccineerd is. ,,Het zal nog maanden koorddan sen zijn'', verwacht Blom. ,,Hoe snel kan er gevaccineerd worden en krijgen we nog te maken met nieuwe uitbraken? Het vaccinatie tempo kan weken of maanden vertraging schelen. Daarom is niet te voorspellen wanneer het her stel definitief intreedt.'' Beperktere krimp Dat de economische krimp in het coronajaar 2020 groter was dan tij dens de kredietcrisis in 2009 'hakt er stevig in', reageerde minister Bas van 't Wout van Economische Zaken op de CBS-cijfers. ,,Gelukkig is de economische krimp in Nederland beperkter dan die in andere landen", aldus de bewindsman. ,,Dit komt onder andere door ons omvangrijke steun- en herstelpakket." Het loslaten van de coronaregels wanneer dit weer verantwoord is, zou volgens Van 't Wout het beste zijn voor de economie, die na ver soepelingen in het derde kwartaal weer opveerde. ,,Laten we eerlijk zijn, we kunnen niet wachten tot ondernemend Nederland weer vol aan de slag kan", aldus de mi nister. ,,Dan kan de economie her stellen en groeien." Opvallend is dat er toch opti misme heerst over de economie. ,,De krimp is minder groot dan we dachten'', zegt Marieke Blom, hoofdeconoom bij ING. „Corona heeft duidelijk minder impact op de economie dan we dachten. Ze ker als het om werkloosheid gaat.'' Toch is de achteruitgang histo risch groot. ,,Zeker voor sectoren als de horeca, of de kleding- branche. Die hebben een harde klap gekregen'', erkent Blom. De veerkracht van de Neder landse economie is groot. In het vierde kwartaal kromp de econo mie met slechts 0,1 procent, ter wijl er sprake was van strengere lockdownmaatregelen. ,,We za gen in de laatste maand van het jaar een enorme toename in on line winkelen'', zegt Blom. Con sumenten bleven geld uitgeven, niet in de winkel, maar online. Ook de industrie draaide steeds beter. Veel bedrijven werken als toeleverancier aan de Duitse in dustrie. En Duitsland profiteerde volop van het herstel van China. De Chinezen kopen weer Duitse auto's en machines als vanouds. Dus kan de Nederlandse industrie weer meer aan de Duitse indu strie leveren. Bedrijven en werknemers pas ten zich ook snel aan aan de ver anderde omstandigheden. Res taurants schakelden over op afha len en thuisbezorgen, en wie kon ging thuiswerken. Daardoor was er veel minder verstoring van de We zagen in de laatste maand van het jaar een enorme toename in online winkelen economie dan gevreesd. Blom is optimistisch over het herstel, maar onzeker is hoe snel Neder land de crisis achter zich laat. „Po sitief is dat bedrijven weer meer investeren. Ze zijn optimistisch dankzij het harde werk van onze medewerkers en onze loyale klantenkring kunnen we terugkijken op prachtige jaren. Om toekomstbestendig te zijn, zijn forse financiële inspannin gen nodig, maar de familie heeft een andere keuze ge maakt", aldus Van Eck. Deen ontstond in 1933 in Hoorn als kruidenierswinkel. Inmiddels is de derde generatie van de familie Deen actief in het bedrijf dat altijd met name gericht is geweest op Noord Holland. In mindere mate zit de keten ook met zijn win kels in Flevoland, Gelderland, Overijssel en Utrecht. Behalve de fysieke vestigingen verkoopt Deen ook online boodschappen en bloemen. De keten heeft een landelijk marktaandeel van dik 2 procent en boekte in 2019 een jaaromzet van meer dan 800 miljoen euro. Voor de inkoop van artikelen is Deen aangesloten bij Super unie, net als Vomar en Deka- Markt. Bij de verkoop wordt ge zorgd dat Albert Heijn geen in zage krijgt in de voorwaarden die Superunie hanteert. Van de tachtig Deen-filialen komen er 39 in handen van AH, 22 in handen van Vomar en gaan er 19 naar DekaMarkt. Alle supermarktmedewerkers be houden hun baan. Wat de ver koop betekent voor de ongeveer duizend medewerkers van de twee distributiecentra en het hoofdkantoor van Deen is nog onduidelijk. Mogelijk wordt personeel overgeplaatst naar andere functies of locaties. Deen moest de komende jaren fors investeren in de onli- netak en de logistieke infra structuur om toekomstproof te zijn. De familie achter het be drijf besloot daarop de winkel keten in de verkoop te zetten. Volgens algemeen directeur Leendert van Eck is de over name een moeilijke, maar logi sche stap. ,,We hebben een mooi bedrijf opgebouwd en woensdag 17 februari 2021 GO -Anna, chat-coördinator Den Haag De Nederlandse economie is in coronajaar 2020 met 3,8 pro cent gekrompen. Volgens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) is daarmee sprake van de sterkste krimp ooit gemeten. Zo was de ach teruitgang in crisisjaar 2009 nog 3,7 procent. Peet Vogels -Marieke Blom, hoofdeconoom ING Supermarktketen Deen wordt overgenomen door branche genoten Albert Heijn, Vomar Voordeelmarkt en Deka- Markt. Economieredactie Hoorn Deen zal uit het straatbeeld verdwijnen. foto hh/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17