Marjan Berk Extreemrechts wint terrein door corona NIEUWS 15 Complottheorieën bieden nieuwe kansen 22 jaar hebben vrouwen zich hier uit- en weer aangekleed V'oor de laatste maal de deur afsluiten... Na 22 jaar gaat Annelies Balhan, eigenares van De Kleedkamer - de unieke 'second hand roseboutique' - in een unieke buurt (de Jor- daan) een nieuwe fase in haar leven tegemoet. Waarom noemde jij je winkel De Kleedkamer? ,,Omdat ik - voor ik hier begon - uren in de kleedkamers van ongeveer alle theaters van ons land heb doorgebracht. Als danseres en actrice bij een aantal musicals en theaterstukken. 22 jaar heb ben allerlei vrouwen zich hier, in mijn kleine paskamer, uit en weer aangekleed, met iets moois uit mijn winkel. Het was ook een klein theater en het liep als een trein. ,,Ik ben begonnen, thuis, in mijn voorkamer, die vol rekken stond. Ik had nog geen echte verkoopplek gevonden, maar vrienden zeiden: Je moet ge woon beginnen! Ze hadden gelijk. Zodra ik vanuit mijn huis begon te verkopen, stond de plek ook vast! De mensen begonnen ook spullen te bren gen, niet alleen kleding maar ook tassen, schoenen. kettin gen, allerlei accessoires.'' Had je weleens dievegges in de winkel? „Eenmaal waren er drie vrouwen, die zich ver spreidden door de winkel. Een ging iets passen, de twee de hield mij aan de praat en de derde schuimde de winkel af. 'We kunnen niets vinden!' riepen ze over hun schouder en verlieten de winkel. Later miste ik een mooie winterjas. ,,Elk jaar in de zomer kwamen twee gezette, zeg maar dikke dames uit Engeland. Die koch ten tassen vol. Ze vonden alles mooi. Het waren dames die hier naar een conferentie gingen. Ook had ik klanten, artiesten, die optraden en daar voor eenmalig mooie spullen kochten, die ze verder toch niet meer zouden dragen. Nee, ik noem geen namen!'' ,,Ik zei dan dat er geen vraag naar was geweest. En dan namen ze het weer terug.'' ,,Nu, ik ben ook wel een paar keer bestolen. Dat ging heel geraffineerd. Een mevrouw was reuze druk bezig, haalde van alles tevoorschijn. Een paars truitje had haar voorkeur. Ineens was het weg, maar er piepte een klein stukje paars uit haar tas. 'Mevrouw, wilt u uw tas even openmaken?' en toen waren de rapen gaar! Ze rukte het truitje uit haar tas, smeet het naar mijn hoofd en schold mij uit voor alle soorten rotte vis die ze kon verzinnen. Ze rende de winkel uit, mij geschokt achterlatend. Er kwa men overigens ook wel mensen met vieze kleren, ongewassen. Nu, die nam ik niet.'' Wat ga je nu de rest van je leven doen? ,,Ik ga kinderen voorlezen. Dat oefen ik al op mijn twee kleinkinderen, die vinden het heerlijk als oma voorleest!" Extreemrechtse groeperingen wor stelden aanvankelijk met de coro nacrisis bij de verspreiding van hun boodschap. Vreemdelingenhaat legde het af tegen het virus. De toe name van het geloof in wijdver spreide complottheorieën bood radicale bewegingen een nieuwe ingang. Het rapport State of Hate: Far-right extremism in Europe waar schuwt hier nadrukkelijk voor. De Britse organisatie HOPE not hate bracht samen met het Zweedse EXPO, de Amdeau-Anto- nio Foundation uit Duitsland en tientallen wetenschappers in kaart hoe extreemrechtse partijen inspe len op de coronacrisis. Met verkie zingen in onder meer Frankrijk, Schotland, Duitsland en Nederland in het verschiet, schetst dit een alar merend beeld. Een peiling onder 12.000 inwo ners van acht grote Europese lan den, waaronder het Verenigd Ko ninkrijk, Hongarije, Zweden en Ne derland toont aan dat een 'veront rustend' aantal mensen negatieve gevoelens koestert tegen minder heden. Met 38 procent zit Neder land in de middenmoot. In Italië (79 procent) en Frankrijk (67 pro cent) heeft de bevolking weinig vertrouwen in het politieke sys teem. Nederlanders (26 procent) zijn beduidend optimistischer. Extreemrechts haakte in op com plottheorieën over Covid-19, waar in Joden verantwoordelijk worden gesteld voor de pandemie en mos lims het virus bewust zouden ver- spreiden. Ook ondernamen rechts- extremisten overal in Europa po gingen zich in de lockdownprotes- ten te mengen. Het rapport zoomt in op QAnon, dat onder meer stelt dat een net werk van pedofiele elites het bloed van kinderen drinkt. Tijdens de pandemie schoten de ideeën met een sterk antisemitische ondertoon wortel in Europa. Duitsland geldt nu als het land met de meeste volgelingen van de ideologie in de niet-Engelstalige wereld. Vermenging De Duitse historicus Simone Rafael ziet een vermenging van gedachte goed. Van de Gele Hesjes in Frank rijk tot 'bezorgde ouders' in Duits land die in hun politici kindermis bruikers herkennen. ,,Internet en de sociale media vervullen een Gedachtegoed bleef lang online, nu komen de echte en virtuele wereld samen grote rol. De algoritmes van Face- book en YouTube bieden een mo gelijkheid om haatboodschappen te verspreiden.'' Voor Rafael is het verdwijnen van president Trump, door QAnon ge zien als een strijder tegen het kwaad, niet per se een uitkomst. ,,Het risico bestaat dat ze nu het heft in eigen handen nemen en zelf re geringen omver willen werpen.'' Joe Mulhall van HOPE not hate wijst op de samenvloeiing van ideeën tijdens demonstraties tegen de coronabeperkingen. QAnon- aanhangers, antivaxxers en ex- treemrechts staan zij aan zij. ,,Er kan een sprong worden gemaakt van aan Covid-19 gelinkt antisemi tisme naar grootschalig antisemi tisme. Niet nu, maar als de pande- mie voorbij is en de economische gevolgen zichtbaar worden.'' Willem Wagenaar van de Anne Frank Stichting schreef voor het rapport een analyse over de Neder landse situatie. De onderzoeker er kent dat extreemrechts zich mengt in de protesten tegen de corona maatregelen. ,,Maar je moet de vraag stellen of die groepen zich structureel organiseren om beter te worden van de situatie. Tijdens de vluchtelingencrisis in 2016 was hier duidelijk sprake van.'' Gefragmenteerd Tijdens de pandemie ziet hij een meer gefragmenteerd en kleinscha liger landschap. ,,Identitair Verzet heeft een handleiding opgesteld over hoe met Covid-19 moet wor den omgegaan. In de partij Wij zijn Nederland zitten elementen van het verboden CP'86, de Centrum Democraten van Janmaat en ex treemrechtse voetbalsupporters. Maar Nederland is geen Polen of Duitsland.'' Een van de opstellers van het rap port schrijft dat extreemrechts de ideeën succesvol heeft verpakt in coronacomplotten. Wagenaar: ,,Je kunt radicalisatie niet voorspellen. Wat je wel kunt zeggen, is dat extreemrechts gedachtegoed voor heen online bleef. Nu komen de echte en de virtuele wereld samen. In Nederland is rechts-extremisme historisch gezien altijd minder ra dicaal dan in onze buurlanden.'' Simone Rafael maakt zich wel grote zorgen. ,,Online radicalise ring gaat razendsnel. Helemaal tij dens de pandemie. Dat zie je bijna overal in Europa. We moeten dit heel goed in de gaten houden.'' woensdag 17 februari 2021 GO Dicht En hoe selecteerde jij dat allemaal op de kwaliteit die jij zocht? Als het bijvoorbeeld helemaal uit de mode was? Vond je het niet eng? Je stond hier maar alleen Demonstranten verzamelden zich vorig jaar bij beelden van Britse helden in Londen. foto getty images Het internationale karakter van de coronapandemie biedt ex treemrechts in Europa een kans om te groeien. Nederland lijkt de dans te ontspringen. ,,Wij zijn geen Polen of Duitsland.'' Geert Langendorff Londen -Willem Wagenaar, Anne Frank Stichting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15