14 Als minister in Nigeria bakkeleide ze al met stamhoofden en oliemiljardairs, nu moet Ngozi Okonjo-Iweala als hoogste baas de zieltogende Wereldhandelsorganisatie (WTO) weer overeind krijgen. „Business as usual kun je wel vergeten." Niemand is zeker zolang niet iedereen zeker is wat haar reputatie als harde onder handelaar versterkte. Haar moeder werd na een paar dagen vrijgelaten. Na haar vrijwillige aftreden een paar jaar later kwam een klokkenluider nog met het verhaal op de proppen dat deze minister stiekem haar zak ken had gevuld. De zakken met dol lars zouden in haar kelder staan. De politie ontdekte inderdaad wat zak ken bij haar thuis. Okonjo-Iweala be waarde daarin oude kranten. Herstelwerk Bij de WTO wil Okonjo-Iweala een vliegende start maken. 'Ik ben klaar de uitdagingen aan te pakken. Busi ness as usual kun je wel vergeten', tweette de Nigeriaanse. Haar wacht urgent herstelwerk, want de Wereld handelsorganisatie heeft een klin kende naam, maar ligt feitelijk op haar gat. Er zal vooral worden geke ken hoe ze de belangrijke geschillen commissie van de WTO - de recht bank in handelsruzies - overeind trekt. Sinds de weigering van de Ver enigde Staten daarvoor nieuwe juris ten aan te leveren is de commissie een tandeloze tijger. Okonjo-Iweala heeft de steun gekregen van de Amerikaanse presi dent Joe Biden. China twijfelde aan haar onpartijdigheid vanwege haar Amerikaanse opleiding, maar ook dat land heeft haar aanstelling toch begroet. Okonjo-Iweala neemt in ieder ge val kennis mee van Gavi om vaccins zo snel mogelijk over de hele wereld te verspreiden. ,,Niemand is zeker zo lang niet iedereen zeker is", aldus de nieuwe WTO-baas. Daarmee be doelde ze dat rijke landen kunnen voordringen met het vaccineren van hun burgers, maar dat de wereld pas echt geholpen zal zijn als iedereen is gevaccineerd en het virus geen nieuwe slachtoffers vindt. m ^k Ngozi Okonjo-Iweala is per i maart de opvolger van de Braziliaanse car rièrediplomaat Roberto Azevêdo als baas van de Wereldhandelsorganisatie. Hém lukte het niet de zwalkende WTO weer op koers te krijgen in het geru zie tussen de grote machtsblokken. Azevêdo verliet het hoofdkwartier in Genève vorige zomer al wegens 'familieomstandigheden'. Hij is in middels in dienst getreden van de multinational Pepsico. Nu begint dus het tijdperk Okonjo- Iweala. En dat gaan we merken, zo voorspelt menigeen. Ze heeft geleerd om te knokken: als drievoudig Nige- riaans minister stond Okonjo-Iweala haar mannetje in een arena waarin politici, legerleiders, vorsten, stam hoofden en oliemiljardairs elkaar soms letterlijk naar het leven staan. Als je dat allemaal aankan, valt het vast wel wel mee bij de Wereldhan delsorganisatie. Haar aanstelling is nu al historisch en past in een cv die bol staat van de primeurs: eerste vrouw die in Nigeria (grootste economie van Afrika) minister van Buitenlandse Zaken werd; eerste vrouw die daar minister van Financiën werd (twee keer zelfs), en nu eerste vrouw die de WTO leidt en ook eerste Afrikaan in die functie. Okonjo-Iweala woont en werkt in Washington en heeft inmiddels ook de Amerikaanse nationaliteit. Het was de regering van Donald Trump die haar kandidatuur vorig jaar blok keerde met het argument dat de Nigeriaanse 'niet genoeg ervaring zou hebben'. Dat hij de WTO so wieso te veel op de hand van China vond, was voor Trump reden te meer die organisatie hoe dan ook tegen te werken. Indrukwekkend Trumps argumenten waren vooral politiek, want de staat van dienst van Okonjo-Iweala is juist indrukwek kend. Als nummer twee van de Wereldbank beheerde ze een portfo lio van 65 miljard dollar voor steun- projecten in Afrika, Europa en Azië. Ze werkte bij het Internationale Monetaire Fonds, zat in vele Afri kaanse organisaties en tot voor kort was ze voorzitter van Gavi, een pu- bliek-private samenwerkingsorgani satie die ijvert voor distributie van coronavaccins in de allerarmste lan den. Aan haar opleiding schortte het evenmin. Okonjo-Iweala studeerde magna cum laude af (dat wil zeggen dat ze gemiddeld hoger scoorde dan 8,5 in alle belangrijke vakken) aan de prestigieuze universiteit van Har vard. Ze promoveerde vervolgens als econoom aan het eveneens gerenom meerde Massachusetts Institute of Technology (MIT). En levenservaring? Die is minstens Corruptie In haar geboorteland aanvaardde ze ministersposten en leidde ze de Nigeriaanse delegatie die onderhan delde over de Nigeriaanse schulden last, die met 18 miljard dollar werd verminderd. Ze oogstte lof voor haar strijd tegen corruptie. Haar tegen standers noemden haar 'Okonjo Wa- hala', wat zoveel betekent als 'Okonjo de herrieschopper'. Haar gevecht tegen corruptie leidde thuis tot de ontvoering van haar hoogbejaarde moeder. De ont voerders eisten dat Okonjo-Iweala (destijds minister van Financiën) in een live-uitzending op een nationale televisiezender haar aftreden bekend zou maken. Ze weigerde en ook het gevraagde losgeld betaalde ze niet, zo indrukwekkend. Okonjo-Iweala kwam ter wereld als prinses. Ze is dochter van ko ning Chukwuka Okonjo van de dynastie Ogwashi-Ukwu, die regeert in de delta van de Nigerrivier, berucht door olievervuiling door Shell. Haar vader was wiskundige. Als kind maakte ze de ellende van de Biafra- oorlog mee. De familie moest vluchten en op nieuw beginnen. De koning stuurde zijn dochter later naar Amerika daar om te studeren. Het doet een beetje den ken aan de film Coming to America, al leen maakte Okonjo-Iweala er geen potje van, zoals de koningszoon die wordt gespeeld door Eddie Murphy. Na haar studie volgde een geslaagde carrière in de bankenwereld en ver vulde ze commissariaten bij de bank SCB, Twitter en Danone. woensdag 17 februari 2021 Nigeriaanse prinses wil puinruimen bij WTO Bob van Huet Rotterdam/Washington - Ngozi Okonjo-Iweala, topvrouw WTO, over het belang van bestrijding van het coronavirus in armere landen. Ngozi Okonjo- Iweala in haar huis in de buurt van Washing ton en op 19-jarige leeftijd. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14