Aung San Suu Kyi: afgeschminkt als democratisch icoon Myanmar NIEUWS 13 boven ons hoofd. Als ze hun geld terug willen, moeten we betalen.'' De branchevereniging BBZ merkt nu al dat passagiers uitgestelde boekingen annuleren en vouchers intrekken. Het onderhoud wordt uitgesteld. Schepen en schippers kwijnen weg. Reparaties Op 7 april komt de jaarlijkse keuring eraan. De bodem van bankrekenin gen komt in zicht. Scheepswerven willen geld zien, voordat ze reparaties uitvoeren. Ton heeft jaarlijks 35.000 euro vaste lasten. ,,Dat geld heb ik nu niet. De schepen zijn ons eigendom. Als ik failliet ga, is ook het schip ver loren. Dan raak ik mijn werk, mijn passie en mijn huis kwijt.'' Voor een familie waar het varen in het bloed zit, is dat een hard gelag. De voorouders waren walvisjagers of marinemannen en de opa van Ton was een skütsjeschipper. Ton bracht de liefde weer over op Jouke, die aan Het is een uniek product, een stukje Hollands Glorie boord van een oude tjalk geboren werd en tien jaar geleden zijn baan als scheepsbouwkundige opzegde voor de chartervaart. Een ambacht - en daarmee veel kennis - dreigt verloren te gaan, zegt Jouke. ,,Als kind heb ik de hele vloot zien groeien van een handjevol sche pen naar ruim vierhonderd. Mijn dochter van 5 vindt het geweldig aan boord. Ik wil deze kennis en manier van leven weer overdragen aan de volgende generatie.'' Hij wijst op de grote culturele waarde van de vloot, die de havens van Enkhuizen, Harlingen of Kampen kleurt. ,,Ook in buitenlandse havens trekken we altijd veel bekijks'', zegt Jouke. ,,We zijn het visitekaartje van Nederland. De aanblik van deze zeil schepen in de historische havens of op het water, benadrukt de rijke ge schiedenis en unieke kennis van de Nederlandse zeilvaart als vanouds zeevarende natie.'' Myanmar is terug bij af na de arrestatie door het leger van regeringsleider Aung San Suu Kyi. Haar status als icoon van de democratie kon ze nooit waarmaken. Dertig jaar geleden werd Aung San Suu Kyi (75) nog in één adem ge noemd met iconen als Nelson Mandela, Gandhi en Martin Lu ther King. Ze werd geroemd om haar geweldloze strijd tegen de militaire dictatuur in Myanmar, maar moest dat bekopen met bijna vijftien jaar huisarrest. Het lever de vele onderscheidingen op, waaronder de Nobelprijs voor de Vrede. Het Nobelcomité roemde haar als het perfecte voorbeeld van 'de macht der machtelozen'. Na de staatsgreep door het leger twee weken geleden is Suu Kyi terug bij af. Ze zit weer in huisar rest. Met dit verschil dat ze inmid dels is afgeschminkt als icoon van de democratie. Na het einde van de junta in 2011 heeft Suu Kyi nooit kunnen waarmaken wat de wereld van haar verwachtte. My anmar sloeg weliswaar de weg naar democratische hervormingen in en de internationale gemeen schap hief de sancties op. Maar na de monsterzeges van haar Natio nale Liga voor Democratie (NLD) bij de verkiezingen in 2015 en 2020 heeft ze het land nooit kunnen be vrijden van het juk van het leger. Toen het leger na beschuldigin gen van verkiezingsfraude op 1 fe bruari de macht greep, bevestigde dat de verhoudingen in Myanmar. Het leger heeft nog veel macht en weigert daar ook maar iets van op te geven. Daarom beschuldigen de militaire leiders de NLD van fraude bij de laatste verkiezingen om de coup te rechtvaardigen. Baas Volgens de grondwet kon Suu Kyi geen president worden, omdat haar twee kinderen ook de Britse nationaliteit hebben. Ze is als Ad viseur van Staat niet meer dan de facto hoofd van de burgerregering. Het leger bezit een kwart van de parlementszetels en domineert drie belangrijke ministeries (De fensie, Binnenlandse Zaken en Grenszaken). Twee jaar geleden schreef David Steinberg, emeritus hoogleraar Aziatische studies aan de Univer siteit van Georgetown, in The Di plomat dat westerse landen ten on rechte Suu Kyi een cultstatus ga ven. 'Aung San Suu Kyi heeft vaak gezegd dat ze geen democratisch icoon wil zijn', schrijft Steinberg. 'In plaats daarvan heeft ze gezegd dat ze een Birmese politica is. Maar de druk op haar interne, ge voelige politieke rol heeft haar in ternationale erfenis vernietigd. Haar politieke leiderschap en ac ties worden ernstig beperkt door de voortdurende controle van het leger.' Daarom heeft Suu Kyi nooit haar verkiezingsbelofte van verdere de mocratisering kunnen inlossen. ,,Ze heeft ook weinig gedaan om de vrijheid van meningsuiting te waarborgen'', zegt Laetitia van den Assum, oud-diplomate en Myan- mar-deskundige. ,,Er zijn tijdens haar bewind veel mensen opge pakt en veroordeeld, onder wie journalisten.'' De etnische groepen die hoop ten op meer autonomie komen bedrogen uit. ,,Suu Kyi heeft dat wel geprobeerd maar het is haar ook niet gelukt, omdat het leger dat niet wil'', zegt Van den Assum. Waar Suu Kyi in eigen land onver minderd populair is, daar is ze in het buitenland van haar voetstuk gevallen. Dat komt vooral door haar standpunt over de Rohin- gya's. Deze moslimminderheid wordt al jaren gediscrimineerd, vervolgd en vermoord. De interna tionale gemeenschap spreekt van een genocide. Suu Kyi verdedigde eind 2019 bij het Internationale Gerechtshof in Den Haag het harde optreden te gen de Rohingya's. Ze erkende dat het leger wellicht 'buitensporig' geweld gebruikte en oorlogsmis daden pleegde, maar ze ontkende een volkerenmoord. Vandaag verschijnt Suu Kyi via een videoverbinding voor de rechtbank. De junta klaagt haar aan voor de illegale invoer van walkietalkies, die gebruikt werden door haar beveiligers. Gisteren kwam er een tweede aanklacht bij: het overtreden van de wet op 'noodsituaties bij natuurrampen'. Dat komt neer op het overtreden van de coronaregels, waarvoor ze drie jaar celstraf kan krijgen. woensdag 17 februari 2021 GO Nederland' Jouke (l) en Ton Lemmers vrezen voor het voortbe staan van de 'bruine vloot'. FOTO'S PIM RAS -Ton Lemmers Tonny van der Mee Rotterdam/Naypyidaw Aung San Suu Kyi moet voor de rechter verschijnen. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13