II EUWS 11 Chinezen werden uitgesloten in de VS. Pearl heeft het beeld van hen vermenselijkt Opvallend veel Amerikaanse lezers doneerden toen geld om te helpen. Ze heeft daar fondsen voor gewor ven", vertelt Vriesekoop. Maar dat Buck een vriend was van het Chinese volk zal de centrale overheid - lees: de Communistische Partij - nooit toegeven. Inmiddels zien de Amerikanen de Chinezen juist weer als vijanden. Met dank aan Donald Trump, die tijdens zijn presidentschap het oude vuurtje opstookte. ,,Hij is een mys terie'', vindt Vriesekoop. Want de zelfde president die op Twitter gros sierde in het beledigen van Chinezen heeft een kleindochter die vloeiend Chinees spreekt. ,,Er is een filmpje waarop hij haar een voordracht laat houden voor de Chinese president Xi Jinping en diens vrouw. Het is gezellig. En dan maakt hij enorm theater met zijn agressieve beleid ten opzichte van China. Als je dat kind zo opvoedt en trots bent dat het Chinees heeft leren spreken, snap ik niet meer hoe het helemaal zit.'' Afkeer Net als Buck heeft ook Vriesekoop een afkeer van autoritaire regimes. ,,Dat is het Chinese systeem nu een maal. Als er van bovenaf iets wordt gedelegeerd, dan gebeurt dat ge woon. Zaken worden rigoureus en collectief aangepakt. Zo hebben ze hun economie opgebouwd, zo pak ken ze nu ook de pandemie aan. De kracht van het getal telt. Dat heb ik in de Chinese sport meegemaakt, maar ik heb het ook gezien bij de grote aardbeving van Sichuan in 2008, waarbij 70.000 doden vielen. In el lende, maar ook in voorspoed wijkt alles voor het collectief. Die sterke kracht die ze daaruit halen is bewon derenswaardig.'' Maar het systeem duldt geen uit zonderingen. ,,Als je daar geen QR- code hebt die aantoont dat je bent getest of gevaccineerd, houdt het op. Je kunt nergens heen. Hier klagen mensen over een gebrek aan vrijheid, omdat ze wordt gevraagd een mond kapje op te zetten, waar eerst een jaar over moet worden vergaderd. Als Chinezen vinden dat het ook maar een ietsje helpt, doen ze het. Er is een levensbedreigend probleem en dat lossen ze op. In dit geval denk ik er ook zo over.'' Daarmee wil Vriesekoop zeker niet het Chinese regime goedpraten. ,,Hun systeem is absoluut not done. Het past ook niet bij ons, en dat moe ten we helemaal niet willen. Maar we kunnen wel leren van goede ervarin gen die ze daar hebben opgedaan. Bijvoorbeeld hoe je corona aanpakt. Precies zo heb ik ook veel geleerd toen ik daar tafeltenniste. Van de een neem je dit over, van de ander dat omdat het je beter maakt. Zo kun je je eigen cultuur verrijken.'' Tijd voor wat nieuwe pingpong- diplomatie? De oud-kampioen lacht. Vriesekoop blijkt recent te zijn bena derd door iemand die in die geest over de hele wereld opnieuw het balletje wil inzetten om mensen te verbinden. Bijvoorbeeld om meer samen aan het klimaat te werken. ,,We denken erover na. Dat ping pongballetje heeft destijds enorm veel betekend voor de internationale politiek. Ze hadden dertig jaar geen contact meer gehad en uiteindelijk heeft tafeltennis ervoor gezorgd dat China en Amerika weer met elkaar gingen praten. Wat nieuwe ping- pongdiplomatie tussen Joe Biden en Xi Jinping zou mooi zijn.'' Het duurde even voor in Bettine Vriesekoops droom het gesprek op gang kwam tussen haar en de Ameri kaanse schrijfster Pearl S. Buck. ,,Eerst deed ze best arrogant en af standelijk. Ze kon ook zo bekakt pra ten. Maar toen was toch het ijs gebro ken. 'Hé, ga even een stapeltje boe ken halen voor Bettine', zei ze tegen haar secretaresse. En daarna werd ze heel warm. We praatten over China. Ze hield van de mensen daar, maar was kritisch over het regime. Precies wat ik zo sterk aan haar vond.'' Een tijdje geleden ontmoette Vriesekoop de door haar bewonderde Pearl S. Buck (1892-1973) in haar slaap. Niet zo heel gek, want vijf jaar lang stond ze op en ging ze naar bed met haar idool. Ze bezocht veel plaat sen waar Pearl had vertoefd. In de Verenigde Staten, maar vooral in China, het land dat hen verbond en dat ze beiden van binnenuit leerden kennen. Buck en Vriesekoop. De eerste, dochter van een stijve zendeling die arme Chinezen wilde bekeren, kreeg in 1938 de Nobelprijs voor de litera tuur. Ze was de eerste schrijfster die een groot westers lezerspubliek mee nam naar het Chinese platteland. Buck vertelde in haar boeken over het lief en leed van gewone Chine zen. Ze woonde en werkte lange tijd in China en ontwikkelde een zwak voor het volk en de cultuur. Vriesekoop, jongste van negen kinderen in een boerengezin uit Hazerswoude, nam in zekere zin het stokje over: zij deelt haar Chinese ervaringen uit de tweede helft van de door Buck beschreven eeuw. Als tafeltenniskampioen en beste wes terse speelster van haar generatie raakte Vriesekoop gefascineerd door haar Chinese opponenten. Hoe leef den die meiden? Waarom waren ze zo anders en zo goed? En wat kon zij van China leren? Na haar met drie Europese titels bekroonde sportcar- rière ging Vriesekoop de journalis tiek in. Ze publiceerde verschillende boeken over haar eigen China-gevoel. Levenspad Schrijf over China en je komt Pearl S. Buck tegen. Haast letterlijk in Vrie- sekoops geval, want voor het deze week verschenen boek Het China-ge- voel van Pearl S. Buck bereisde ze het levenspad van haar inspiratiebron. Dat leverde een gelaagd boek op van herkenning. In haar woning in Amsterdam baalt Bettine Vriesekoop wel een beetje. Het in China begonnen coro navirus verhindert een uitbundige presentatie van haar boek. Extra zuur, omdat het in de wereld juist nu zo veel gaat over China, dat in middels de Verenigde Staten de loef afsteekt als wereldmacht. En zoals Pearl S. Buck destijds haar Ameri kaanse lezers een onbekende kant van China liet ontdekken, zo hoopt ook Vriesekoop met haar boek wat vooroordelen te weerleggen. ,,Pearl appelleert heel erg aan het gevoel dat ik had bij mijn eerste be zoek aan China. Ook al was het een communistisch systeem, ik kreeg een warm en gastvrij China-gevoel. Mensen die nog niets van het Westen wisten en die mij ook wel vreemd vonden, waren nieuwsgierig naar wie ik was. Dan gingen ze aan mijn haar voelen. In hun ontzettend warme naïviteit deden ze alles om het me naar de zin te maken. Dat belichaamt China voor mij. Nog steeds.'' Vriesekoops heldin Buck had het ook zo kunnen verwoorden. Wat ze trouwens ook deed in de diverse zwart-wit televisie-interviews die nog van haar te vinden zijn op YouTube. Een wat deftige dame op een missie voor humanisme. ,,Ze heeft het beeld van Chinezen ver menselijkt'', zegt Vriesekoop. Dat menselijke beeld wordt op dit moment heel erg gemist in het debat over China, vindt ze. Het ergert haar. Net als dat wanneer mensen zich racistisch of kwetsend uitlaten ze vergeten dat het over mensen gaat. ,,In Pearls tijd werden Chinezen in de VS enorm gediscrimineerd en uitgesloten. Ze heeft veel betekend voor hun emancipatie.'' Verguisd Het boek The Good Earth (1931) maakte Pearl S. Buck wereldberoemd. Geliefd in het Westen, maar vreemd genoeg verguisd in China. Omdat ze de armoede van de bevolking had geëtaleerd, schrijft Vriesekoop. Door de Communistische Partij van China werd Pearl Buck bovendien weggezet als vijand van het volk, omdat ze zich openlijk had uitgesproken tegen Mao en zijn Culturele Revolutie. Is Buck ondertussen gerehabili teerd in China? Nou, in 2009 blijkt de schrijfster wel in een internet- enquête te zijn gekozen in het rijtje 'tien beste vrienden van China'. Ook in dat lijstje: president Richard Nixon (die van de historische 'ping- pongdiplomatie' toen de Chinese leider Mao in 1971 na jaren van diplo matieke kilte het nationale tafelten- nisteam van de VS wilde ontvangen voor wat potjes tegen Chinese spe lers), de Amerikaanse oud-minister van Buitenlandse Zaken Henry Kis singer en Juan Antonio Samaranch, ex-baas van de Olympische Spelen. Sinds partijvoorzitter Deng Xiao ping China's deuren naar het Wes ten vrijwillig heeft geopend wordt Pearl Buck lokaal geëerd om haar humanitaire werk. Op universiteiten worden tegenwoordig haar romans bestudeerd. In de stad Suzhou, waar Buck enige tijd woonde, is de Ameri kaanse zelfs een historische heldin. ,,Nadat Bucks boek was uitgekomen was er een overstroming in China. woensdag 17 februari 2021 GO Pearl S. Buck in 1962 op het Witte Huis, in gesprek met president John F. Kennedy (boven) en met een van de Chinese kinderen van Amerikaanse soldaten over wie ze zich ont fermde. FOTO'S PEARL S. BUCK INTERNATIONAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11