Lilianne Ploumen: 'Verhoging van minimumloon breekpunt PvdA' 9 TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN Dit betekende dat vrouwen geacht werden zich als vrouwen te gedra gen: niet te assertief, niet te veel op de voorgrond.'' De politiek, zegt Kaal, was een mannelijke arena waar vrouwen vooral gezien wer den als indringers. Glamourgirl Die vrouwen moesten zich bij voorkeur met 'typische vrouwen- onderwerpen' bezighouden: on derwijs of zorg. VVD-Kamerlid Haya van Someren deed dat niet. Zij voerde in de jaren 60 het woord over omroeppolitiek. ,,Sommige mannen begrepen niet waarom een vrouw zich daar nu mee bezig moest houden.'' In andere opzichten was ze een glamourgirl, zegt Kaal, en maakte ze gebruik van haar vrouwelijk heid om haar imago op te bouwen. ,,Ze was de eerste die tijdens haar Kamerlidmaatschap moeder werd. De pers mocht zelfs naar haar baby komen kijken.'' Inmiddels is de cultuur in de Kamer door een diverser samen stelling en andere maatschappe lijke normen al wel veranderd. Wel is er nog zeker een verschil: mannen mogen hun emotie to nen. Dat wordt, bij CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt in de toeslagenaf faire bijvoorbeeld, zelfs gezien als teken van betrokkenheid. Maar vrouwen die een traan la ten? ,,Dat is niet de bedoeling. Kijk naar VVD'er Anouchka van Mil tenburg, die wordt herinnerd om dat ze als Kamervoorzitter in hui len uitbarstte.'' VERKIEZINGSSERIE Ook kwamen dankzij vrouwen onderwerpen als seksueel geweld, de legalisering van abortus en zwangerschapsverlof voor Kamer leden op de agenda. Van de vier Kamerleden die mo menteel proberen een initiatief- wet door de Kamer te loodsen die regelt dat vrouwen voor gelijk werk hetzelfde worden betaald als hun mannelijke collega's, zijn er drie vrouw. Als partijleider waren vrouwen minder in beeld - vooral de laatste jaren. Toen Jet Bussemaker in het vorige kabinet als minister verant woordelijk was voor emancipatie, riep zij politieke partijen al eens op om een vrouw op te zetten. Ze vond het een slechte zaak dat in 2017 Marianne Thieme de enige vrouwelijke lijsttrekker was. „Als minister zei ik altijd al: emancipatie is een werk woord. Je moet er aan vrou blijven werken.'' Je kunt pas zeggen dat het niet meer uitmaakt als het ook écht niet meer uitmaakt, vindt Busse- maker. ,,Als partijen een keer een vrouw als leider hebben en dan weer een man.'' Dat haar eigen PvdA nu voor het eerst een vrou welijke lijsttrekker heeft, voelt heel fijn, zegt ze. ,,Het heeft wel buitengewoon lang geduurd, en dat is treurig.'' Cruciaal Het is volgens Bussemaker cruci aal dat andere vrouwen ook in de politiek rolmodellen zien. ,,Als je ziet wat Kamala Harris in Amerika betekent en wat Hillary Clinton ook nog voor mij heeft betekend. Dat vrouwen aan de top van zo'n partij staan, is belangrijk voor vrouwen en meisjes. Als je kinderen vraagt een we tenschapper te tekenen, zegt Bus- semaker, krijg je 'een man met warrig haar'. ,,Dan tekenen ze Ein stein. Als je als student nooit een vrouwelijke hoogleraar tegen komt, komt het niet in je op dat jij ook hoogleraar kunt worden.'' In dat opzicht lijkt de weten schap wel op de politiek, zegt universitair docent politieke ge schiedenis Harm Kaal. Het zijn beiden historisch ge zien mannenbolwerken. „De Tweede Kamer was sinds 1848 een instituut dat alleen door mannen werd vormgegeven.'' Pas in 1918 zette Suze Groeneweg als het eerste vrouwelijke Kamer lid voet in het parlement. Een jaar eerder werd Johanna Wester- dijk de eerste vrouwelijke hoogle raar. Kaal doet samen met zijn collega Carla Hoetink aan de Radboud Universiteit Nijmegen onderzoek naar de cultuur in het parlement. ,,In het begin werd van hen ver wacht zich naar de dominante - mannelijke - cultuur te schikken. dinsdag 16 februari 2021 GO in politiek cruciaal' Voor de PvdA is een flink hoger minimumloon een breekpunt aan de forma tietafel. ,,Het is nog geen gelopen race", zei lijst trekker Lilianne Ploumen gistermiddag in de eerste aflevering van de verkie zingsserie De Lijsttrekkers op onze website. Op een vraag van een kij ker welke politieke punten niet onderhandelbaar zijn, antwoordde Ploumen dat een forse verhoging in stappen van het minimum loon, dat nu rond de 10 euro ligt, een breekpunt is. „Heel veel mensen kun nen nu niet rondkomen dus moet het minimumloon echt omhoog. Want veel van deze mensen hebben ons door de crisis heen geholpen. En dan gaat de AOW ook omhoog, want die is gekoppeld aan het minimumloon." De PvdA M Lilianne Ploumen tijdens de eerste afle vering van de webse rie De Lijst trekkers. FOTO ADR vindt dat je in Nederland van je werk moet kunnen leven. Alle werkenden ver dienen een fatsoenlijk loon, aldus de partij. Toch zijn er steeds meer wer kende armen en mensen die een baan hebben, soms banen combineren, maar niet rondkomen aan het einde van de maand. Ploumen meent dat in een aantal jaar het minimum loon naar 14 euro moet. Nu wil de PvdA 'een eerste grote stap zetten' aldus de lijsttrekker, die niet aangaf om hoeveel extra loon het dan gaat. Ze verwees naar de doorrekeningen van de verkiezingsprogramma's. ,,Dan kunnen we ook zien hoe de andere partijen er precies in zitten." Heel veel partijen hebben in hun verkiezingspro gramma een hoger mini mumloon staan. Toch zegt Ploumen: ,,Zij moeten het ook echt willen en een dubbeltje helpt niet; het moet een forse stap zijn." Haya van Someren op weg naar de Tweede Kamer. foto anp Er zijn meer vrouwelijke lijsttrekkers dan ooit met onder anderen Liane den Haan (50Plus), Lilianne Ploumen (PvdA), Sigrid Kaag (D66) en Esther Ouwehand (Partij voor de Dieren), foto's robin utrecht, anp, TESSA POSTHUMA DE BOER/LUMEN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9