t -- - - - - 7 Vluchtelingen kunnen niet wennen en keren ondanks gevaren terug De oorlog in Syrië is nog niet voorbij, toch komen er bij terugkeer- organisaties dagelijks telefoontjes binnen van asielzoekers die overwegen ernaartoe terug te gaan. ,,Dat zijn de mensen die hier niet kunnen wennen, die hier niet kunnen ademen.'' Als Nader met zijn taxi door de straten van de hoofdstad Damascus rijdt, denkt hij eigenlijk nooit meer aan Ne derland. ,,Hier kan ik weer genieten van het leven, dat lukte me in Neder land niet. Daar bleef iedereen me zien als vluchteling. Hier voel ik me weer de leider van mijn gezin.'' Nader en zijn gezin (vrouw, drie kinderen) vluchtten in 2016 voor de burgeroorlog van Syrië naar Neder land en kregen hier een verblijfsver gunning. Hoewel de oorlog in Syrië nog niet voorbij is, keerde het gezin een jaar geleden terug naar Damascus. Nader en zijn gezin hadden heimwee en voelden zich in Nederland een zaam en onbegrepen. ,,Ik ben gevlucht vanwege de onveiligheid in Syrië, maar dat wil niet zeggen dat ik geen verstand heb. Dat begreep niet ieder een in Nederland.'' Niemand weet zeker of hij wel of niet op een lijst van een geheime dienst daar staat De terugkeer van asielzoekers naar Syrië is een beladen onderwerp. Sinds 2014 kregen meer dan 70.000 Syriërs een verblijfsvergunning in Nederland. In een recent onderzoek gaf een grote meerderheid van hen aan in Neder land te willen blijven. Ook nu melden zich nog elke maand enkele honder den Syriërs in Nederland voor asiel. Ondertussen bepleiten enkele poli tieke partijen in Nederland juist de te rugkeer van de Syriërs. De PVV zette dit vorige maand nog in zijn verkie zingsprogramma. Ook Forum voor Democratie wil dat de Syriërs naar hun land teruggaan. Gedwongen Vooralsnog stuurt Nederland nie mand gedwongen terug naar Syrië. Het land heeft de beoordeling 'onvei lig'. Het alomvattende oorlogsgeweld ■■Pl mag dan geluwd zijn, er woedt nog steeds een burgeroorlog in het noord westen van het land. Ook terreurorga nisatie IS pleegt nog aanslagen. Daar naast maakt Nederland zich zorgen over schendingen van de mensen rechten door de Syrische staat en an dere groeperingen. Wel kunnen Sy- riërs vrijwillig terugkeren, en daarbij kunnen ze om (financiële) hulp van Nederland vragen. Nadenken ,,We krijgen dagelijks telefoontjes van Syriërs die nadenken over terugkeer. Het zijn mensen met heimwee of die niet in Nederland kunnen aarden en het gevoel hebben dat ze hier niet kunnen ademen'', zegt Hiran Ali van terugkeerorganisatie Solid Road. „Sommige mensen komen niet toe aan inburgeren, omdat ze in Syrië ei genlijk nog niet zijn uitgeburgerd. Ze zijn vanuit een oorlogssituatie hier heen gekomen. Ze kampen soms nog met trauma's en worden daar nauwe lijks mee geholpen.'' Problemen bij het vinden van werk in Nederland spelen ook vaak mee. ,,En veel mensen die wel werk vinden, krijgen een baan die ver onder hun niveau is.'' Solid Road is een van twee gesubsidi eerde particuliere organisaties die Sy- riërs helpen bij terugkeer. Via de orga nisatie zijn in 2019 acht mensen terug gegaan. In een groot deel van 2020 lag het terugkeren stil door de reisbeper kingen vanwege corona. Inmiddels komen de aanvragen weer binnen, stelt Ali. ,,Er staan nu tien mensen op de wachtlijst.'' Hoeveel Syriërs er in totaal zijn terug- gegaan, is lastig vast te stellen. De Dienst Terugkeer Vertrek van het ministerie van Veiligheid en Justitie meldt in 2019 en 2020 steeds zo'n tien Syriërs te hebben geholpen bij hun reis door het boeken van vliegtickets. Het zijn deels dezelfde mensen die So lid Road heeft begeleid. Het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) heeft becijferd dat 'van alle Sy- riërs die tussen 2014 en 2016 in Neder land een verblijfsvergunning kregen, halverwege 2018 2,3 procent uit Neder land was vertrokken'. Waar die 1355 mensen naartoe zijn gegaan, is niet onderzocht. Mogelijk meldt niet ie dereen zijn terugreis direct, want wie aantoonbaar terugkeert naar Syrië, raakt in principe zijn Nederlandse ver blijfsvergunning kwijt. Solid Road hielp ook Nader en zijn gezin bij hun terugkeer naar Damas cus. ,,Via onze partnerorganisatie in Syrië hebben we ervoor kunnen zor gen dat Nader een taxi kon aanschaf fen. Overdag is hij nu taxichauffeur, 's avonds privé-chauffeur voor men sen van hulporganisaties. Hij heeft zijn leven weer kunnen oppakken.'' Bang Toch is terugkeer naar Syrië ingewik keld. De oorlog mag dan geluwd zijn, het Assad-regime is nog aan de macht. Syriërs zijn bang na terugkeer door een van de vele beruchte veiligheids diensten te worden opgehaald voor 'verhoor'; of alsnog in militaire dienst te moeten en naar een van de overge bleven fronten te worden gestuurd. Het Syrian Network for Human Rights becijferde dat zeker tweedui- zend Syriërs na terugkeer uit buurlan den als Libanon en Jordanië zijn gear resteerd en dagenlang zijn verhoord. ,,Er zijn best mensen die terug willen, maar niemand weet zeker of hij wel of niet op een lijst van een geheime dienst daar staat en of dat problemen kan opleveren'', zegt een bron bij een hulporganisatie. Solid Road stelt altijd expliciet na te vragen of er bij zijn klanten iets speelt uit het verleden. ,,Wij willen niet dat mensen na terugkeer worden opgepakt. Dat is niet goed voor hen en niet goed voor het Nederlandse be leid'', zegt Hiran Ali. „Niemand die via ons is teruggegaan, heeft problemen gekregen.'' Solid Road houdt nog zeker twaalf maanden na aankomst contact met de terugkeerders. Banden aanhalen Nederlands grootste partnerorganisa tie bij vrijwillige terugkeer, de Interna tionale Organisatie voor Migratie (IOM), helpt vooralsnog niet bij terug keer naar Syrië. De officiële reden is dat Syrië nog te gevaarlijk is. Officieus lijkt mee te spelen dat bij terugkeer via de IOM Nederland de verbroken ban den met het regime van Assad weer zou moeten aanhalen. ,,Ik was niet bang om terug te gaan en heb hier geen problemen gehad'', laat taxichauffeur Nader vanuit Damascus weten. Wel een probleem is dat Syrië na acht jaar oorlog kampt met een grote economische crisis. „Daarom ko men veel mensen toch niet terug. Maar ik kan mijn gezin hier in leven houden en dat voelt beter dan toen ik in Neder land was.'' dinsdag 16 februari 2021 GO Liever terug naar Syrië dan ongelukkig in Nederland Cyril Rosman Nijmegen KÉSfe - Bron bij hulporganisatie Straatbeeld van Yarmouk, een zwaar bescha digde buitenwijk van de Syrische hoofdstad Damas cus waar Palestij- nen worden opge vangen. FOTO REUTERS *De naam Nader is om veiligheidsrede nen gefingeerd. De vragen die deze krant hem heeft voorge legd, zijn via Solid Road gegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7