OZCAN AKYOL Zwarte sneeuw bij Tata, buurt doet massaal aangifte Ontdek de maaltijden I van Uitgekookt! I Bestel een proefpakket 4 maaltijden voor maar UITGEKOOKT.NL 6 EZ] UITGEKOOKT.NL 085-0190067 Column Wat me tegenstaat aan Die- derik Gommers, mijn collegacolumnist en te vens 's lands bekendste intensi- vist, is dat hij zich stilhoudt over het sportieve debacle van PSV Eindhoven, waar de Duitse trainer nog steeds niet de ploeg aan het voetballen krijgt. En toen gisteren een nota uit lekte waaruit bleek dat Turkse-Ne- derlanders toch wel ontzettend ontvankelijk zijn voor de ver meende jihadistische boodschap van president Recep Tayyip Erdo- gan, besloot Gommers - tot mijn grote verdriet - zich ook niet in dat debat te mengen. Jammer. Wel liet hij weten dat de verkie zingen, die exact over een maand plaats moeten vinden, best vier of zes weken uitgesteld kunnen wor den, want dan zullen de omstan digheden in Nederland nét iets gunstiger zijn. Dat premier Mark Rutte eerder liet weten dat hij over het onder havige onderwerp géén advies no dig had van het Outbreak Manage ment Team, deerde Gommers niet; hij moest het toch even kwijt in zijn podcast die over de corona crisis gaat. Er treedt hier een interessante dynamiek op: een intensivist die vorig jaar volslagen onbekend was, heeft nu vanuit een goed hart de neiging om over alles een mening te vormen. Dat is natuurlijk zijn goed recht; iedereen mag met opi nies strooien. De hoofdredacteur van deze krant geeft me er zelfs een vergoeding voor - twee boe- kenbonnen per column. Maar het punt is vooral dat ik niet dezelfde invloed en autoriteit heb als Diederik Gommers, die voor veel mensen Neer- lands Hoop in bange dagen was. De enige man die puur en on gefilterd sprak en zich niet liet leiden door partijpolitiek. Maar nu gaat hij zich ook op an dermans terrein begeven, zonder oog te hebben voor de onrust en de ver warring die zijn uitspraken kun nen veroorzaken. Waarom zouden we niet kun nen stemmen als we goed oplet ten? De mensen doen al maanden boodschappen in drukke super markten, ze lopen over braderieën langs elkaar heen en we schaatsten in hordes over natuurijs toen de natuur ook nog even onverwachts iets aardigs voor ons in petto had. Diederik Gommers is een veel te lieve man om gemeen over hem te doen. Hij heeft als een beest ge werkt. Altijd stond hij er. Niets dan lof. Het wordt nu alleen tijd dat ie mand hem vertelt dat iedereen zo zijn eigen verantwoordelijkheden heeft. Staatsrecht hoort niet bij zijn portefeuille. De mensen die daar wél over gaan, hebben het zelf al lastig genoeg. Gommers hoeft het ze niet lastiger maken. Niets dan lof, maar staatsrecht hoort niet bij zijn portefeuille Er zijn nu 514 mensen en stich tingen die tegen het bedrijf aan gifte doen van een strafbaar feit. ,,Ik verwacht er nog veel meer", zegt advocaat Bénédicte Ficq, die de omwonenden bijstaat. De sneeuw van de afgelopen week maakt volgens de buurtbe woners duidelijk hoe vervuild de omgeving van het bedrijf in IJmuiden is. ,,Nu is het zichtbaar, dankzij de sneeuw, maar deze vervuiling gebeurt natuurlijk veel vaker. Alleen dan zie je het niet zo duidelijk", zegt Sanne Walvisch, een van de omwonenden. ,,Wij zien dit ook vaak op onze venster banken, auto's en noem maar op. Hier leven wij in. We hebben nooit de ramen open, zelfs niet als het warm is. We houden ook al tijd rekening met de wind.'' Onlangs werd bekend dat zo'n dertig omwonenden, verenigd in de stichting Frisse Wind Nu, aan gifte hadden gedaan tegen Tata Steel. Bij hen hebben zich nu honderden mensen en andere partijen aangesloten. Ze willen het bedrijf voor de strafrechter slepen, omdat het bewust 'stoffen in de bodem, lucht of oppervlak tewater zou brengen' die een ge vaar zijn voor de volksgezond heid. Volgens Frisse Wind Nu komt longkanker in het IJmond- S Partijen willen staalbedrijf voor strafrechter slepen gebied 25 procent vaker voor dan in de rest van Nederland. Tata Steel heeft op zijn website een reactie gegeven op de aangifte en schrijft honderden miljoenen euro's te investeren om de impact van zijn bedrijfsprocessen op de omgeving tot een minimum te beperken. ,,Wij nemen de zorgen van onze buren zeer serieus.'' Woordvoerder Ariane Volz voegt daaraan toe dat het bedrijf de foto's van de zwarte sneeuw ook heeft gezien en onderzoekt wat er aan de hand kan zijn. LEKKERE GEZONDE MAALTIJDEN \AN HUIS dinsdag 16 februari 2021 GO ^0 @OzcanAkyol Gommers Het aantal aangiftes tegen staalgigant Tata Steel over het bewust toebrengen van schade aan de volksgezond heid, is geëxplodeerd. Bewo ners maakten de afgelopen dagen foto's van zwarte sneeuw op de duinen in de buurt van het bedrijf. Victor Schildkamp IJmuiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6