II Laatste dorpscafé Sluiskil dicht Sluis gaat voortaan voor duurzame speeltoestellen 7 NIEUWE SLUIS BALLERINA VAN DE ZEEMAN VAN WALTER DE BUCK Wethouder Frank Deij wil groot kunstwerk laten herrijzen bij de opening van de Nieuwe Sluis in 2023. Gent en Terneuzen hebben een sterke band, dankzij het Kanaal Gent-Terneuzen Als een kwetsbaar dier ligt de Ballerina van de Zeeman, het grootse kunstwerk van de Gentse beeldhouwer Walter De Buck, plat in de tweede loods van het Industrieel Museum in Sas van Gent. Maar het zal in volle glorie herrijzen, als het aan de Terneuzense cultuurwethou der Frank Deij ligt, bij de opening van de Nieuwe Sluis in 2023. De Buck (1934-2014) maakte de Ballerina van de Zeeman als eerbe toon aan de Gentse haven die alle werelddelen met elkaar verbindt. Een droomplek was er ook al voor bedacht: de rotonde in de Vlieg tuiglaan/Port Arthurlaan, waar de haven van Gent en het Kanaal Gent-Terneuzen zo'n beetje begin nen. De ruimte bleek er te beperkt. De financiering was ook lastig. Droomplek Het laatste probleem speelt nog steeds. Het weerhoudt cultuurwet houder Deij er niet van alles op al les te willen zetten om het kunst werk op een andere, gedroomde plek te krijgen, aan het begin van de Terneuzense Scheldeboulevard, ten noorden van de Oostsluis. Een mooiere locatie is volgens hem am per denkbaar. ,,Gent en Terneuzen hebben een sterke band, dankzij het Kanaal Gent-Terneuzen. De Ballerina van de Zeeman staat daar symbool voor, als Gents kunstwerk in Terneuzen." Veel werk moet nog worden ver zet, voordat het zo ver is. Niet al leen om het nodige geld bij elkaar te brengen, ook om het kunstwerk te herstellen en klaar te stomen voor plaatsing in de buitenlucht, zodat het alle weersomstandighe den kan doorstaan. ,,Lange tijd heeft het opgeslagen gelegen", weet Bennie Vermandel van het Industrieel Museum in Sas van Gent, ,,en daar is het niet beter van geworden." Een groep Belgen is de laatste tijd regelmatig in Sas van Gent te vinden, oud-collega's van De Buck en ook zijn dochter die in zijn geest de Ballerina van de Zeeman aan het vervolmaken zijn. De loods van het industriemuseum is er ideaal voor. Het kunstwerk lijkt er in het niet te vallen, maar ben je er dichterbij, dan is het indruk wekkend groot met zijn lengte van elf meter. De beeltenissen die erin zijn verwerkt, zijn al even indruk wekkend. Een stevig gespierde ha venarbeider aan de onderzijde draagt het kunstwerk, met hele maal in top een slanke danseres, dé Ballerina van de Zeeman. Open weekend Voorlopig is het kunstwerk voor het grote publiek nog een goed be waard geheim. Als het aan Verman- del ligt, komt daar vrij snel veran dering in. ,,Wij zijn in overleg met de gemeente om een open week end te houden in april of mei, als dat in het licht van de coronacrisis mogelijk is." De verwachting is dat tegen die tijd het kunstwerk vol doende is hersteld om rechtop te kunnen zetten. Bij de opening van de Nieuwe Sluis in 2023 moet het kunstwerk dan haar vaste plek krijgen in Ter- neuzen, staand op een metershoge betonnen sokkel, zodat het mooi te zien is en vandalen er niet bij kun nen. Deij wil er een levend beeld van maken, door een link te leggen met Frank Koulen, oprichter van jazzpodium Porgy Bess, met een speciale route. Koulen is al vereeu wigd met een beeld aan de Noord straat. Deij: ,,Koulen en De Buck waren goede vrienden, in Terneu- zen komen ze straks weer samen." Bianca van Tatenhove die De Boe kanier sinds drie jaar uitbaatte met haar man J ean-Marie, windt er geen doekjes om. ,,Het is de bedoeling dat het café ons onderhoudt en niet wij het café. We hebben er lang over nagedacht, maar op een gege ven moment moet je voor jezelf kiezen." De Boekanier is een vrij klein café met een, aldus Bianca, leuk terras. In de zomer stond daar een tent, zo dat aan de coronaregels kon worden voldaan. ,,Dat liep goed, maar nu zijn we alweer maanden dicht zon der zicht op wanneer we open mo gen." Extra zuur is dat 2020 een feest jaar had moeten worden. Bianca's schoonouders, Jan en Mariëtte van Tatenhove, ook bekend van (disco)café Atlanta in Sluiskil, richtten 45 jaar geleden De Boe kanier op. Bianca: ,,Jubileumjaar 2020 is een zwart jaar geworden." Vooral voor een groep vaste klan- ten, die er vaak van jongs af aan kwamen, én voor jongeren in Sluis kil zal sluiting van De Boekanier een gemis zijn. Het café hield gere geld activiteiten, zoals karaoke- avonden. Voor de verbreding van het Ka naal Gent-Terneuzen ruim vijftig jaar geleden telde Sluiskil wel zo'n vijftien cafés, weet Loek van Hecke van Museum Sluiskil. Vele zaten aan het Kanaal en zijn gesloopt. Twee officiële horecazaken zijn nu over: hotel-café-restaurant Dallinga en Wokplaza. De Boekanier is niet het eerste café in Zeeuws-Vlaanderen dat door de coronacrisis het loodje legt. In elk geval één ander is bekend, café 't Oude Raedhuis in West- dorpe dat september vorig jaar sloot. SLUIS Alle speeltoestellen in de gemeente Sluis moeten in de toekomst worden gemaakt van duurzaam hout of gerecy cled plastic. Dat stelt het college van burgemeester en wethou ders voor aan de gemeenteraad. Sluis denkt bij de productie van toestellen bijvoorbeeld aan ro- binia. Dat zijn sterke bomen die snel groeien, afkomstig uit Europese bossen met een duur zaam bosbeheer. Voor zijkan ten, daken en stoelen in speel toestellen heeft de gemeente gerecycled plastic op het oog. Verder mag bij de productie van toestellen geen afval ont- staan. Een commissievergade ring van de gemeenteraad praat vandaag over het voorstel. Vo rig jaar vroeg de gemeente kin deren mee te denken over de speelvoorzieningen van de toe komst. Daar is massaal op gereageerd, rond de vijfhon derd kinderen vulden de on line vragenlijst in. Dat speeltui nen centraal gelegen moeten zijn, was een van de uitkom sten. De gemeente wil de kin deren, maar ook verenigingen, scholen, stads- en dorpsraden en jongerenwerkers ook be trekken bij de inrichting van nieuwe speelvoorzieningen. wms dinsdag 16 februari 2021 Gents kunstwerk naar Terneuzen Harmen van der Werf Sas van Gent Wethouder Frank Deij (l) in gesprek met Bennie Vermandel van het Industrieel Museum in Sas van Gent Gentenaar Walter De Buck, de Ballerina van de Zeeman, wordt afgewerkt. foto peter nicolai - Frank Deij, wethouder waar het grootse kunstwerk van Het laatste dorpscafé van Sluis kil, café De Boekanier aan de Nieuwe Kerkstraat, is gesloten. Oorzaak: de coronacrisis. Harmen van der Werf Sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54