Wilde staking bij ons thuis 4 WITTE WERELD TERUGBLIK Koning Winter heeft na een kortdurende heerschappij ons land weer verlaten. Behalve voor de nodige chaos op de weg en het spoor, zorgde de kou ook voor een overvloed aan oer-Hollandse ijspret. dinsdag 16 februari 2021 David Bremmer Utrecht TREINEN EN SPOOR Dat treinen, sneeuw en vrieskou geen goede combi zijn, is allang be kend, maar afgelopen week zakten ProRail en NS wel heel erg door het ijs. Afgelopen vrijdag reed nog steeds slechts de helft van de treinen. Pas gisteren werd het normale treinver keer weer herstart. Min of meer, want er waren nog steeds allerlei be langrijke lijnen (Schiphol-Utrecht; Leiden- Lelystad; Utrecht-Arnhem) afgeschaald. Bovendien rijdt NS door corona al 10 procent minder. Waarom het zoveel slechter liep dan tien jaar terug, blijft voorlopig onduidelijk, want NS en ProRail wij zen naar elkaar. ProRail zou de wis sels bij de rangeerterreinen van NS te laat hebben ontdooid, waardoor trei nen te lang stilstonden en ze ver plicht moesten worden nagekeken. Eén lichtpuntje: door corona zijn er vijf keer minder reizigers dan nor maal, de media-aandacht voor het falen was daardoor relatief gering. WEGVERKEER Door het winterweer waren er voor het eerst weer de nodige files. Vorige week stond er op een gegeven mo ment 's avonds 300 kilometer aan op stoppingen. Dat begint op een regu liere avondspits zonder corona te lij ken. Tegelijk hadden de files niets te maken met veel auto's op de weg. ,,Het was de week van de spoedrepa- raties'', vertelt ANWB-verkeerspre- sentator Robert Vriezen. ,,Door de vorst vriest het asfalt op, waardoor het wegdek afkalft. Veel rijstroken op de snelweg moesten daardoor worden afgesloten met files tot ge volg.'' De wegenwacht moest afgelo pen week soms 7000 keer per dag uitrukken, twee keer zoveel als nor maal. Vaak ging het om leeggelopen accu's, vastgevroren portieren en handremmen. De aNwb beklem toont dat alles eigenlijk vrij goed liep. ,,Ook gisteren waren er vanwege code rood minder mensen op de weg.'' Rijkswaterstaat strooide in to taal 120 miljoen kilo zout op de weg. POST- EN MAALTIJDBEZORGERS Door de plotse sneeuwinval raakte de pakketbezorging bij PostNL ver traagd. Ook maaltijdbezorgdiensten ondervonden problemen: bij Thuis- bezorgd.nl leidde de koude-inval tot langere bezorgtijden, zeker nu veel bezorgers op e-bikes rijden, wat een uitdaging is met sneeuw en gladheid. Ook waren er minder restaurants be schikbaar op het platform. „Sommige restaurants hebben hun bezorgge- bied verkleind of zijn zelfs noodge dwongen tijdelijk offline gegaan'', laat woordvoerder Linda van Aalten weten. Thuisbezorgd.nl was wel weer snel up and running, hoewel dat verschilde per plaats. CORONABESTRIJDING Al ruim voor de eerste sneeuwvlok ken neerdaalden, kondigde het KNMI voor zondag 7 februari code rood af. In totaal 20.000 coronatests en een even groot aantal vaccinaties konden niet doorgaan. Het hinderde de coro- nabestrijding niet al te veel, stelt Su zan Demirhan, woordvoerder van de landelijke GGD. ,,Het overgrote deel van de tests en vaccinaties hebben we diezelfde week ingelopen.'' Gis teren volgde een nieuwe code rood en werden alle teststraten en vacci natieafspraken tot 12.00 uur gecan- celd. ,,Ook die afspraken verwachten we vlot in te halen. Sowieso is er test capaciteit genoeg.'' CORONABESMETTINGEN Vraag is verder wat de vrieskou met het aantal besmettingen doet. Giste ren werden er met 2875 positieve tests fors minder coronageval- len geregistreerd. On duidelijk is of min der mensen zich door de vries kou hebben l* ten testen. Epidemio loog Frits Rosendaal stelde vorige week dat het koude weer 'best veel kan helpen'. Door de sneeuw en slecht begaanbare wegen zoeken men sen elkaar immers minder op. Volgens viroloog Ab Osterhaus is het effect lastig in te schatten. ,,Er zijn factoren die mee- en tegenwerken'', stelt hij. ,,Het coronavirus is in de buitenlucht in elk geval moeilijker over te dragen dan binnen.'' Toch hangt het vooral van het gedrag af. Het winterweer zorgde voor verbinding. Je zag alle leeftijden. Iedereen deelde in het plezier ,,Als veel mensen dicht naast elkaar zitten bij het onderbinden van de schaatsen of geen afstand houden bij verkooppunten van chocolademelk of snert is dat riskant.'' SNEEUW- EN IJSPRET Door de sneeuw en het ijs trok Ne derland massaal naar buiten. Op WhatsApp, Facebook, Instagram en Twitter deelden honderdduizenden mensen hun schaats- en winter foto's. De pret zorgde voor drukte in de ziekenhuizen, op de eerstehulpaf- deling was het dit weekend dubbel zo druk als normaal. Polsbreuken, enkelkwetsuren en hoofdletsel kwamen vaak voor, net als de nodige gebroken heupen. Daar staat tegen over dat honderd- - Hermanja Hage-Kok, gezondheids-psycholoog duizenden Ne derlanders voor even onbekom merd vrolijk konden zijn. Volgens ge zondheidspsy choloog Her manja Hage-Kok werkte de winter kou in drie opzichten heilzaam. „Naar buiten gaan en vitamines van de zon pakken, helpt tegen de winterblues.'' Dat doet ook lichaamsbeweging die je er gratis bij krijgt, zegt ze. ,,En het winterweer zorgde voor verbinding tussen generaties. Je zag alle leeftij den sleetje rijden, sneeuwballen gooien of op het ijs. Iedereen deelde in het plezier.'' Frank Poorthuis IN QUARANTAINE DAG 335 Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. Sinds zondagavond hangt hier in huis de sfeer van een wilde staking. Breed gedragen. Het oproer begon bij de volwassenen, maar de kleintjes stampten al snel stevig mee. Hadden we ze net weer naar school (vrijdag krijgen ze vakantie), zaten ze thuis vanwege een beetje ijzel. Ik ben vast niet de enige, maar kom op zeg, een zo voorzichtig land hoeven we ook niet te worden. Ik breng die kin deren al een week lang glijdend en fietslopend naar school. Drie kwar tier heen, drie kwartier terug. Ik had best een paar sokken over mijn schoenen willen doen en dat eind nog een keer schuifelend af willen leggen. Ik weet het, de juffen en meesters kunnen er ook niks aan doen. Die luisteren ook maar naar de leiding. We luisteren allemaal maar naar de leiding. Maar soms heb je gewoon genoeg van de leiding. En van gehoorzaam heid. U weet toch dat de meeste revo luties met kleine brandjes beginnen? Soms valt een vonkje dood op een stenen vloer, soms valt zo'n vonkje op een hoekje van een hooiberg en voor je het weet staat de hele berg in de hens. De opstand was nu nog vooral hier thuis waar te nemen. 'Ja, dag!' zei mijn jongste toen ze hoorde dat ze weer achter de laptop moest. 'Ik wil best thuis zijn, maar ik wil geen thuisschool meer.' Er werd uitgesla pen, aan de ontbijttafel speelden de meiden een potje Qwixx, zoals sta kers al eeuwen grijpen naar het kla verjassen. Het was bijna jammer dat ze niet rookten, want een pakje zware Van Nelle op tafel voelde hele maal niet misplaatst. Met frisse tegenzin lieten ze zich toch naar hun zoommeetings dirige ren en overreden wat huiswerk te 'Ja, dag!' zei mijn jongste toen ze hoorde dat ze weer achter de laptop moest maken. Maar er lag spanning op, dat voelde je. Zoals je in de fabriek af spraken met de boze arbeiders maakt om tenminste de ijzerovens warm te houden voor een eventuele opstart na succesvolle loononderhandelin gen. En het bleef een gekke dag. Zelfs de degelijke jongens en meisjes van Te letekst waren van slag. Zeker drie uur lang, langer dan de ijzel het land ge selde, was een van de belangrijkste berichten in binnenlands nieuws dat avocado's de best verkochte groente van het land zijn. 'De avocado is de banaan, de druif en de sinaasappel voorbij.' Zalig het land dat zich in zulk nieuws kan vermeien. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl PC Chaos en blessures, maar ook heerlijke winterpret -v*. -j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4