Kijke kijke, nie kope 10 ZEELAND PROJECT STEUN VOOR KWETSBARE WERKZOEKENDEN Maak van oude fietsen nieuwe en help daarmee mensen aan een baan. Zuiderburen Streektaal A Op i februari opende op de Antwerpse Paardenmarkt een fietswinkel. Is dat zo bijzonder? Ergens wel, in 'De Wielredders' maken kwetsbare werkzoekenden wees- fietsen klaar voor de markt. Het gaat om een samenwerking tussen de stad, de Universiteit Antwerpen en de organisatie Werkmmaat. In Antwerpen duiken elk jaar vijfduizend weesfietsen op. Voor een goed begrip, weesfietsen zijn niet noodzakelijk gestolen fietsen. ,,Nee, dat zijn fietsen die werden achtergelaten aan openbare plaat sen zoals bij treinstations", meldt Stef Bossaerts van Werkmmaat. ,,Die fietsen blijven daar weken of soms maanden staan. Tot de poli tie beslist om die te laten wegha len. Elke fiets komt met een foto en een korte beschrijving op een website terecht. Haalt niemand die fiets op? Dan wordt dat een weesfiets, waarna de fiets in een loods blijft wachten op Godot." Af en toe komt zo'n weesfiets voor verkoop wel in een Kring- winkel terecht, nu krijgen de Ant werpse weesfietsen pas echt een nieuw leven. ,,Wat doen wij? Wij maken van enkele weesfietsen weer één volwaardige fiets, met nieuwe remmen of banden en wat weet ik nog", zegt Bossaerts. ,,De koper krijgt daar een jaar garantie op. Zo kan je bij ons een fiets sco ren tussen 75 en 195 euro. De prijs hangt ook af van de tijd die onze mensen uit de sociale tewerkstel ling daaraan hebben gewerkt." Sociale tewerkstelling rond fietsherstel kom je vaker tegen in Antwerpen. Denk aan de fiets- punten aan de treinstations. Wat doet Werkmmaat anders? ,,Wij hebben in die sociale economie een andere invalshoek. We werken samen met de Universiteit Ant werpen of met de provincie Ant werpen. We helpen daar de werk- nemers die fietspech kregen zodat ze op het einde van de werkdag weer naar huis kunnen fietsen. De mensen die voor ons werken, ken nen een grote afstand tot de ar beidsmarkt. Ze worden dan opge- Wij maken van enkele weesfietsen weer één volwaardige fiets leid tot fietshersteller. Het doel is om ze na maximum vijfjaar te la ten doorstromen naar het regu liere circuit. Al onze werknemers stromen ook door. Wij werken daarvoor samen met de bekende fietshandels in Antwerpen. Dit project loopt fantastisch goed, ook omdat het fietsen in de lift zit." Kinderfiets De Paardenmarkt ligt in de Ant werpse studentenbuurt. Nabij de Universiteit Antwerpen baat Werkmmaat ook al acht jaar een herstelatelier uit. Wellicht is er nog een reden waarom 'De Wiel- redders' niet opende in een kans arme buurt. Want in de stad is er bijvoorbeeld al het sociale project 'A'pen op Wieltjes'. Daar kan je voor een klein bedrag een kinder fiets lenen voor een jaar. ,,Met die initiatieven werken we ook samen", meldt Stef Bossaerts. ,,Zo maken we groeifietsen. Dat zijn fietsen die meegaan tot het kind een jongere wordt. Dat voor komt dat je om de zoveel tijd een ander model moet kopen. Dit doen we vooral in de zuidrand rond Antwerpen waar we fietspunten uitbaten. Maar dat kan ook in de stad zelf. Circulair gebruik of her gebruik van fietsen blijft ons doel." Stefan In de marge van 'De Wielredders' is ook de opening van fietswinkel 'StefBike' een mooi verhaal. Stefan Balaz groeide op in Slowakije en werd daar autotechnicus. Hij emi greerde eind jaren 90 naar België. In Antwerpen ging Stefan voor de sociale onderneming Levanto aan de slag als fietshersteller. In 2015 begon hij als zelfstandige fietsher- steller in de stad met een bakfiets rond te rijden. Zo werd Stefan de eerste, mobiele fietshersteller van Antwerpen. Op 2 februari opende hij zijn eigen winkel aan de Gits- chotellei in het district Berchem. Ons stae d'r dudelijk op bie de maansen in Zuud-Europa: me bin krenterig. 't Is nie leutig om t'oóren in wulder zoeke aomè verklaeriengen om uut te laa- hen dat 't gin zunig'eid is, ma ge zond verstand. Wulder wille 't nie toehee, ma in de oahen van die maansen is dat noe eêmae zó. In de uutspraeken van onze ministers Dijsselbloem in Hoekstra dat nog 's goed bevestigd. Daer komme m'n noóit mi van of. Toch, dat wete m'n allank a. De vrouwe in ikke waere op ve- kansie in Joego-Slavië, dust a wi eêl lank eleej. Op de mart in Split wiere m'n dü 'n verkoapster trek op onze plekke gezet: ,,Ollanders? Kijke kijke, nie kope." In zó is 't ma net. Jao, die vaoze vinde m'n wè moói, ma staet 'n wè bie de rest in de kae- mer? m'n nog wè plekke d'r vó? Kü m'n dat dienk zonder brokken wè vervoere? Dat moóie kleêdje, past dat eihenlijk wè op onze taefel? In gae zó ma dü. Praetje In toch is dat nog nie 't eênigste. Die maansen bin ok andester as ons. M'n ok a wi lank eleej, want de kinders waere nog klein, 's 'n stik van 'n uus in Molière 'huurd. Dat lei an de Dor- dogne in Zuud-Frankriek. Wulder zaete benee in de eihenaer zat mit z'n femielje bove. M'n aode netuur- lijk 'n praetje, van onze kant in 't be- hin vee 'oui' in 'non', want 't was echt wennen an de tael in die Fran sen spreke eêmae gin woord bute- lands. Ma ze waere eêl aordig in ons moste dien aevend beslist bove komme. Dust me gienge eêst waarm ete in nae 'n stuitje de kinders in baade douwe in daenae, om 'n uur of nehene nae bove. Wat dienk je? Dae stieng de taefel klaer vó 'n eêle mael- tied! Gosternokke, m'n aode net ehete in zaete a vol. Ma jao, 't was eêl gezellig, m'n netuurlijk ons besten edae om nog wat nae binne te krie- hen in 't wier mit de noódihe glaes- jes wien nog laete ok. In laeter zei ik tehen de vrouwe: ,,Stel dat ons de gelehen'eid aode om 'n uusje in 't of te ver'uren, dan zouwe m'n die maansen zeker uut- noódihe vó 'n bakje koffie, ma om ze t'eten te vraehen? Dat zou toch te varre gae. Me kun d'r nog vee van lere." Genocht De vrouwe in ikke bin, toe dat de kin- ders 't uus uut waere, vee gae reize. In m'n ondervonde dat de maansen in die zudelijke landen eêl artelijk bin. Misschien leve ze daer wè beter as ons. Ma jao, z'è dan wè centen tekort. Daer mahhe wulder ze dan an aalpe. Mit voorwaerden, ei Rutte d'r bie ezeid. Kiek, in dat snappe die maan- sen noe wi nie. Ze bin nie Calvinis tisch genocht. Net zó-as t'r 'n groót verschil is tussen Oóst in West. Dat wist Kipling a toe dat 'n schreef: East is east and west is west. dinsdag 16 februari 2021 Weesfietsen krijgen nieuw leven In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: De Wiel- redders van Antwerpen Dominique Piedfort Antwerpen - Stef Bossaerts, Werkmmaat Henk Blom In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Werknemers van Werkmmaat aan het werk in het fietsherstelatelier van de Universiteit Antwerpen. foto victoriano moreno

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42