9 OOR ZEEUWSE AMBASSADEUR IN SPANJE al zit ik nu vaker op zee om te kite- surfen.'' ,,Heel groot. Behalve dat ik er zelf een deel van mijn jeugd heb door gebracht, komt mijn vrouw uit een Vlissingse familie. Een paar jaar geleden hebben we een oud huisje gekocht in Middelburg. Als we niet in Spanje zijn, zitten we daar. Dat is sowieso elke zomer. Na mijn werkzame leven zou ik graag per manent naar Zeeland verhuizen. Ik bedenk me trouwens ineens dat ook mijn afstudeerscriptie (Ver steeg studeerde Economische Geografie op de Universiteit van Amsterdam, red) over een Zeeuws onderwerp ging. Dat was in de tijd dat je met zo'n scriptie nog een jaar bezig was. Ik heb heel wat Ik kan wel TikTok- filmpjes gaan opnemen, maar dat heeft niet zoveel zin uurtjes doorgebracht in de prach tige bibliotheek die toen nog in de Abdij in Middelburg zat.'' ,,De economische betekenis van industriegebied Vlissingen-Oost voor de regio Midden-Zeeland. Naar dat gebied zijn in de jaren zestig en zeventig heel veel inves teringspremies gegaan. Maar hielp dat Zeeland wel vooruit? Hoewel het nu natuurlijk een gebied is waar ontzettend veel mensen wer ken, was mijn conclusie destijds dat het werkgelegenheidseffect vrij klein was als je het afzet tegen de enorme hoeveelheid geld die is gestoken in bijvoorbeeld Pechiney en Total. Er werden dure fabrieken gebouwd, waar relatief weinig mensen werk- ,,Zeker. Het is een boeiend land, waarmee we veel gemeen hebben, maar dat in veel dingen toch net iets anders is dan de rest van West-Europa. 'Afrika begint ach ter de Pyreneeën', zeiden ze vroe ger. De liefde voor het land is wel via een omweg ontstaan trouwens. Als tiener fascineer den de Inca's en de Maya's me enorm. Mijn vader beloofde me mee te nemen naar Machu Picchu in Peru als ik de middelbare school in zes jaar zou halen. Die reis heb ben we daadwerkelijk gemaakt. Ik ben toen erg geïnteresseerd ge raakt in de taal en ben Spaans er daarna zelfs bij gaan doen tijdens mijn studie. In die tijd heb ik mijn hart verloren aan Spanje. Daar nu ambassadeur mogen zijn, is toch wel een wens die in vervulling ,,Wat er in het voorjaar gebeurde, was dramatisch. Zeker hier in Ma drid was het heftig. Het voortdu rende geluid van ambulances, de ijsbaan met alle doodskisten erop, zieken huizen met mensen die op de gan gen liggen... dat zijn dingen die in druk maken. Tegelijkertijd was het ook mooi om als ambassade iets nuttigs te kunnen doen voor de Nederlanders in Spanje. Dat waren er toen vermoedelijk tussen de honderd- en tweehonderddui zend.'' ,,Beide. Onder normale omstan digheden hanteren we als ambas sade de regel dat mensen zoveel mogelijk zelfredzaam moeten zijn. Ze kiezen er tenslotte zelf voor om op reis te gaan. Al zijn er natuurlijk altijd uitzonderingen. In deze crisis hebben we wat vaker directe hulp geboden. Er zijn heel wat Neder landers in Spanje ziek geworden. In de eerste weken zijn er ongeveer tien overleden. Onze consuls en medewerkers aan de kust hebben toen veel hulp ge boden. Er was een echtpaar waarvan zowel de man als de vrouw ziek werd. De man is helaas overleden, waarna zijn stoffelijk overschot met het vlieg tuig naar Nederland is ver voerd. Maar mevrouw kon niet mee. We hebben toen hel pen regelen dat ze met een taxi vanaf de Costa Blanca, dwars door een gesloten Europa, naar Neder land is gebracht. Daar was ze nog net op tijd voor de begrafenis. Een paar dagen later kregen we foto's van de kinderen, met het bericht erbij dat ze erg dankbaar waren.'' ,,Dat klopt. We zijn ons direct gaan toeleggen op een goede informa tievoorziening aan de Nederlan ders in Spanje. Welke maatregelen er gelden, wat ze moeten doen als ze terug naar Nederland willen... dat soort zaken. Dat werd meteen erg gewaardeerd. In korte tijd gin gen we van 1500 naar 30.000 vol gers. Het is voor veel mensen een plek geworden waar We helpen mensen in nood altijd, ook als ze dingen gedaan hebben die wij afgeraden hebben ze een stukje saamhorigheid vin den. Er wordt veel gereageerd on der de berichten en vragen probe ren we zo snel mogelijk te beant woorden. Daar hebben we teams voor gevormd die tijdens de piek van de crisis zestien uur per dag ac tief waren. We zien trouwens dat Nederlanders elkaar ook veel hel pen. Zo was er een man met een camperverhuurbedrijf in Spanje die zijn campers tegen kostprijs beschikbaar heeft gesteld aan land genoten die niet meer terug kon den met het vliegtuig.'' „Geërgerd is een groot woord, maar als mensen zich nu beklagen over het feit dat ze moeilijk terug kunnen, denk ik wel: dat is waar we nu al lange tijd voor waar schuwen. Er geldt in Nederland al sinds augustus een oranje reisadvies voor Spanje. We helpen mensen in nood ove rigens altijd, ook als ze din gen hebben gedaan die we hebben afgeraden. Maar laat duidelijk zijn dat ik het geen goed idee vind dat mensen nu naar Spanje komen.'' dinsdag 16 februari 2021 GO i vol doodskisten maakt indruk Dus de band met Zeeland is groot? -Jan Versteeg, ambassadeur Waar ging uw scriptie over? Jan Versteeg surft nog altijd graag in Zeeland, zoals hier nabij Veere, afgelopen zomer. U bent nu ambassadeur in Spanje. De liefde voor dat land bestaat al lang, toch? ging.'' U was amper begonnen als am bassadeur toen corona kwam. Hoe heeft u dat ervaren? Gaven jullie vooral informatie of boden jullie ook heel directe hulp? De Facebookpagina van de am bassade is jullie belangrijkste communicatiekanaal geworden. -Jan Versteeg, ambassadeur Heeft u zich geërgerd aan de Nederlanders die middenin de pandemie toch nog naar Spanje zijn gekomen? A Jan Versteeg thuis aan het werk in Spanje. Hij is nu lang niet altijd op de ambassade vanwege het coronavirus. foto's ministerie BUITENLANDSE ZAKEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41