Petitie klimaatnoodtoestand krijgt 700steunbetuigingen 8 ZEELAND JAN VERSTEEG EEN BEWOGEN START V Hij woonde in Brussel en Athene en zit nu in Madrid. Maar als hij in Middelburg is, voelt dat als thuiskomen voor Jan Versteeg. De Nederlandse ambassadeur in Spanje heeft een bewogen jaar achter de rug. BRIEVEN IJspret? Achter ons huis loopt een vaartje, de Oliemolensprenk. Door zijn diepe ligging bevriest het vaartje snel. Toen er vorige week matige tot strenge vorst werd voorspeld heb ik dus de schaatsen maar vast uit het vet gehaald. Het zag er hoopvol uit, maar dan wordt het gave ijs- vloertje aan flarden gevaren door een baggerschuit. Ik begrijp dat watergangen periodiek bagger- vrij gemaakt moeten worden, maar als je dat 's winters doet is er kans op vorst. En dan slaat, februari 2021 in Nederland de winter en de daarmee samen hangende ijskoorts toe. Gemalen worden stilgezet, op grachten en kanalen geldt een vaarverbod. En wat gebeurt er in Middelburg: baggeren. Na een nacht vriezen staan de schotspunten alle kan ten uit. Had de verantwoorde lijke voor het laten uitvoeren van deze werkzaamheden de plan ning niet kunnen aanpassen? De schaatsliefhebbers in Middel burg-zuid zouden er in ieder ge val dankbaar voor geweest zijn. Jan Lauret, Middelburg Deltaweg Ik ben al dertien jaar taxichauf- feuse van een rolstoelbus, dus zeer bekend met de Deltaweg (20 januari) en dan met name met het gedrag van de bestuurders. In verband met een schoolroute rij ik twee maal per dag van Zierik- zee naar Goes. De eerste rit is rond 7.50 uur en dan is er veel verkeer op de N256. De oplossing is om de traject controle vanaf Zierikzee door te trekken tot de stoplichten van Goes, zodat er op het kleine stukje vierbaansweg niet meer met zeer hoge snelheden wordt ingehaald. Door er een vierbaan- sweg van te maken, wordt het al leen maar veel gevaarlijker. Willy de Meulmeester, Zierikzee Coronavirus (62) Geen gezellige krant deze keer: drie pagina's over de gevolgen van corona (11 februari) en eentje over Zeeland in 2134 met daarin een scenario met de stijging van de zeewaterspiegel van zelfs 2,5 meter. Geruststellend is echter dat 18 ingenieurs het niet eens met elkaar zijn geworden. Ook het meenemen van waterstof als energiebron is geruststellend want elke hectare met windmo lens en/of zonnepanelen is er één te veel. Cees Schouten, Noordgouwe Beeldmerk TERneuzen Onze kinderen vestigden zich na hun studie elders in het land, maar Terneuzen is dé stad waar ze opgroeiden en na lezing van 'Terneuzen, Treurparel Aller Ne derlandse Steden' vonden ze dat hün stad ondergewaardeerd werd.De discussie over het ge toonde beeldmerk (20 januari) begrijpen ze. Ze vinden het vooral grappig maar te kitscherig om voor het stadhuis te plaat sen. Het hoort thuis op een kin derboerderij, pretpark of speel tuin. De Oranje-speeltuin! Nos- talgie!Een wandelroute van Westbeer over de Boulevarddijk richting Stadhuisplein dóór naar de Markt; dolle pret voor de kids op de fonteintjes. Drankje en weer terug naar de Boulevard om de beeldenrij verder te bewonde ren. Bij Bachten Dieke naar be neden langs het Indië-Monu- ment om zo bij het Oranjekwar tier te komen. Daar staat het beeldmerk, als speelobject; na inworp van een muntje kun nen kinderen plaatsnemen op de neusvleugelkussentjes die onder druk het zand van tussen de kin derteentjes zullen snuiten. Margriet Overbeek, Terneuzen Zwinstreek Ik heb ambivalente gevoelens over de tentoonstelling in de Zwinstreek (11 februari)). Na tuurlijk is het van belang om de geschiedenis onder de aandacht van een breed publiek te bren gen en ze voelbaar en tastbaar te maken. Het gevaar dreigt echter dat de geschiedenis op die ma nier wordt gedegradeerd tot vrij blijvend amusement, waarbij hardnekkige clichébeelden al leen maar worden bevestigd. Wie dat niet gelooft, moet maar eens een bezoek brengen aan Huis ten Bosch in Nagasaki of Colonial Williamsburg in Ame rika. In beide gevallen gaat het om veredelde pretparken, waar de bezoeker zich kan vergapen aan de vele Disneyland-achtige attracties. Van een kritische hou ding tegenover het verleden is geen sprake. Gelukkig zijn er ook uitzonde ringen. Een voorbeeld daarvan is het Jorvik Viking Centre in York, waar de Vikingtijd op historisch verantwoorde manier tot leven wordt gebracht. Het is te hopen dat dit voor de tentoonstelling in de Zwinstreek ook geldt. Albert Kort, Kapelle PASPOORT Bosma is tevreden met het bereikte resultaat tot dusver in goed twee weken tijd. De petitie wordt aan het eind van de dag formeel ingediend. ,,Maar we laten de brief op onze website ook daarna nog open staan. Dus het blijft mogelijk om te on dertekenen en zo te ondersteunen." Actie valt niet overal goed BewuSD deed vorige maand voor het eerst van zich spreken met een ludieke actie. Verschillende plaats naamborden werden beplakt met de tekst 'Verdronken Dorp/Stad in 2100?'. En in kleinere letters daar- onder: 'Hoe bewust is Schouwen- Duiveland?' Zo kort voor de jaar lijkse herdenking van de waters noodramp van 1953 viel die actie niet bij iedereen in goede aarde. Bosma begrijpt die kritiek en bena drukt dat op die manier was inge stoken om het belang van maatre gelen tegen het stijgende waterpeil te onderstrepen. ,,Juist om, met res pect naar het verleden, ook voor de toekomst goed te kunnen doen.'' Wanneer de raad daadwerkelijk overgaat tot het uitroepen van de Alles wat een gemeente kan doen tegen de verandering van het klimaat moet prioriteit krijgen klimaatnoodtoestand, schaart Schouwen-Duiveland zich in het rijtje van Amsterdam, Haarlem en Utrecht. Voor Nederland zou dat besluit van belangrijke symboli sche waarde zijn, denkt Bosma. ,,Schouwen-Duiveland heeft die strijd tegen het water al meer dan eens gevoerd." Wereldwijd hebben zich al ruim tweeduizend regio's zich achter het initiatief geschaard, dat in 2016 in Australië begon. Energieneutraal in 2040 Van een gemeente waar de klimaat noodtoestand geldt, wordt ver wacht dat nét even een stapje extra wordt gezet met het eigen beleid dat van invloed is op de opwarming van de aarde. ,,De energietransitie, de CO2-uitstoot, eigenlijk alles wat een gemeente kan doen om de kli maatverandering tegen te gaan, zou prioriteit moeten krijgen. Schou- wen-Duiveland doet wat dat be treft al best veel om in 2040 ener gieneutraal te worden'', vindt Bosma. ,,Het zou helpen als er meer tussentijdse doelen worden ge steld, waar j e naar toe kunt werken. Zodat je goed kunt zien welke pro gressie wordt gemaakt. Nu is dat niet echt duidelijk." Ondertussen kan iedere onderte kenaar van de petitie persoonlijk ook een steentje bijdragen, wijst de stichtingsvoorzitter op de tips op de website van BewuSD. ,,Bewust omgaan met energie, je leefpatroon aanpassen, eet minder vlees, Als je dat soort puzzelstukjes bij elkaar optelt, heeft dat al impact." Kort nadat Versteeg (56) z'n post in Ma drid had betrokken, brak de coronacrisis uit. Samen met het personeel van de ambassade pro beert hij de vele tienduizenden Nederlanders in Spanje van in formatie of zelfs directe hulp te voorzien. Daarbij speelt Face- book een belangrijke rol. ,,Daar werd door de presentatoren wat lacherig over gedaan toen ik afge lopen zomer in het televisiepro gramma Op1 te gast was'', herin nert Versteeg zich. ,,Maar Face- book is nou eenmaal het me dium waarop de meeste Neder landers in Spanje zitten, gezien hun leeftijd. Ik kan wel TikTok- filmpjes gaan opnemen, maar dat heeft niet zoveel zin.'' ,,Ik heb het eerste deel van mijn jeugd in Brabant doorgebracht. Na de scheiding van mijn ouders, het zal rond mijn vijftiende ge weest zijn, vond mijn moeder een baan in Zeeuws-Vlaanderen. We hebben toen voor Middel burg als woonplaats gekozen, omdat daar een station was, waar we gemakkelijk op de trein kon den stappen. We gingen ten slotte nog regelmatig naar onze vader.'' ,,Heel goed zelfs. Ik weet nog dat we kort voor de verhuizing met een vriendin van mijn moeder gingen eten in een restaurant aan de Lange Delft in Middelburg. Ze zei toen dat mijn moeder een goede keuze had gemaakt, omdat de jeugd in Zeeland nog niet zo bedorven was. Daar schrok ik wel een beetje van. Zou het zo saai zijn? Maar ik heb heel veel lol ge had. Ik heb een leuke tijd gehad op de CSW en bovendien was Zeeland de perfecte plek voor mijn hobby, namelijk wind surfen. Ik heb jarenlang gewerkt op de bekende windsurfschool van de familie Thijs in Kam perland. Ik kom nog regelmatig sur fen in Zeeland, dinsdag 16 februari 2021 GO U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 'Een ijsbaan Rob Paardekam Middelburg Zeker 655 mensen vinden dat de gemeente Schouwen-Duive- land meer moet doen tegen de opwarming van het klimaat en de dreigende gevolgen van een zeespiegelstijging. Ruim 80 pro cent van hen woont ook zelf op het eiland, aldus voorzitter René Bosma van stichting BewuSD. Ze uiten hun zorgen in een peti tie aan de gemeenteraad, waarin wordt aangedrongen op het uitroepen van de klimaat noodtoestand. Marcel Modde Zierikzee - René Bosma, voorzitter BewuSD Laten we eerst teruggaan naar uw jeugd. Hoe kwam u in Zee land terecht? U zat middenin de puberteit. Kon u aarden in Zeeland? Jan Versteeg werd in 1964 geboren in Tilburg. Hij groeide op in Brabant en Zeeland en rondde in 1982 het vwo af op de Christe lijke Scholengemeenschap Walcheren. Na zijn docto raal Economische Geografie te hebben behaald aan de Universiteit van Amsterdam begon al vrij snel een car rière op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Ver steeg had diverse functies op het ministerie in Den Haag, maar werkte ook als gevolmachtigd minister bij de NAVO in Brussel en was ambassadeur in Grieken land. Na vier jaar voor de ko ning te hebben gewerkt, trad hij in 2019 aan als ambassa deur in Spanje. Versteeg is getrouwd en heeft drie vol wassen kinderen. Hij surft graag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40