Veel ouders gefrustreerd: vroeger draaide toch ook alles gewoon door? NIEUWS 3 Veel ouders zaten er gisteren even helemaal doorheen. Door het extreme weer ging het basisonderwijs in delen van het land wéér op slot. ,,Toen ik jong was, ging school nooit dicht.'' Waarom blijven kinderdagverblijven dan wel open? Ja, vader Jim van den Hoorn was zondagavond, toen hij pas na ach ten hoorde dat de school van zijn kinderen door code rood dicht ging, zeker even flink geïrriteerd. Zouden de scholen dit ook gedaan hebben als er geen lockdown was geweest? vroeg hij zich af. ,,Mijn emotie was: ze nemen het besluit makkelijker, omdat ze denken dat ouders er toch al aan gewend zijn.'' Vooral voor zijn dochtertje Sara, die 5 jaar werd en op school rond zou gaan met een mand met bal lonnen en popcorn, was het zuur. ,,We hebben het haar pas 's och tends verteld en gelukkig was haar teleurstelling snel weg, toen we zeiden dat ze wel haar cadeaus zou krijgen. Maar sneu was het na tuurlijk wel.'' Ook andere ouders in het mid den en noorden - de regio's die nog geen vakantie hebben - lieten op sociale media massaal hun frustratie horen. Een van de be langrijkste vragen: is de maat schappij anno 2021 niet wat al te tuttig? Vader Jim heeft het gevoel dat er tegenwoordig 'wel drie keer over alles wordt nagedacht'. ,,Vroeger maakten we ons, denk ik, minder druk. In mijn jeugd bleef de school altijd open. Oók tijdens de winter van 1997, toen de laatste Elfstedentocht werd gehouden. Ik glibberde toen over een spek gladde stoep naar school toe.'' Ook Timo Boezeman, die zon dag pas na tienen hoorde dat zijn zoon van 7 jaar niet naar school kon, vindt dat er tegenwoordig wel erg 'krampachtig' met de weers omstandigheden wordt omge gaan. Zijn gevoel: sinds er 'weerco- des' bestaan, worden ze ook afge geven. ,,Vroeger bestond er geen code rood, dus ging het leven ge woon door. Nu lijkt het alsof we altijd alles onder controle probe ren te houden.'' Maar volgens Jacques Dane (hoofd collectie Nationaal Onder wijsmuseum) is het zeker niet zo dat scholen vroeger nooit sloten. Integendeel. ,,Er zijn altijd strenge winters geweest waarin scholen dicht moesten. Soms gingen ze dicht omdat kinderen de school niet konden bereiken. En soms gingen ze dicht omdat de verwar ming of kachel kapot waren.'' Van de strenge winter van 1997 herin nert Dane zich op zijn beurt dat hij juist wel thuis moest blijven. ,,Bij ons ging de middelbare school toen een paar dagen dicht.'' Volgens Hans Greidanus, be stuurder van PCBO Leeuwarden, was de verwarring rond codes in het verleden reden één lijn te trek ken: alle basisscholen in Leeuwar den gaan met code rood dicht. ,,In 2016, toen er in het noorden ook code rood was, waren er leerkrach ten die niet op school konden ko men en scholen die zich afvroegen wat ze moesten doen. Van die on KLANTGERICHT zekerheid wilden we af.'' De vei ligheid staat nu voorop, onder streept Greidanus. Want wie is hij om, als het KNMI de risico's zo groot acht, al die medewerkers, leerlingen en ouders tóch de straat op te sturen? ,,Bij een stoplicht be tekent rood ook stoppen.'' Weerstand Wat wel opvalt: de gedeeltelijke sluiting van scholen in 2016 riep een stuk minder weerstand op. Het is volgens Greidanus een op telsom. ,,Thuis is het steeds span nender om alles te organiseren met onderwijs en werk. Wij snap pen dat en we gunnen ouders ook meer rust. De deuren bleven dicht met een groot 'helaas'. Ook voor ons is dit een onderbreking die to taal onwenselijk is.'' Dat het besluit zo laat kwam, was voor veel ouders onhandig, Ook voor ons is dit een onderbreking die totaal onwenselijk is beseffen de scholen. Sommige me dedelingen volgden zelfs pas 's ochtends. ,,De situatie is al erg be laden doordat de scholen zo veel dicht zijn geweest en dan horen ouders pas zo laat dat hun kinde ren niet naar school komen. Dat is erg vervelend, maar scholen zijn in het weekend ook overvallen", al dus Rob van Ooijen (Algemene Vereniging Schoolleiders, AVS) De coronaregels maken het er ook niet makkelijker op, bena drukt Claudia Verhoeven (sector organisatie PO-Raad). In het verle den werden klassen verdeeld als leerkrachten door de gladheid niet konden komen. ,,Maar het mixen van klassen is in deze tijd een las tig verhaal.'' Arco Harink, leraar van groep 8 in de stad Groningen, snapt de frustratie. ,,Maar ik hoop dat men sen inzien dat wij er niks aan kun nen doen. Wie had nu verwacht dat het zo'n extreem weer zou worden?'' Ook Harink baalde toen hij zondagavond om kwart over zeven een WhatsAppje van zijn directeur over de sluiting kreeg. ,,Ik heb er begrip voor. Maar het was wel even een streep door de rekening. Ik had net zo'n zin om deze week, vóór de voorjaarsva kantie, nog even volle bak te gaan bij de voorbereiding voor het voortgezet onderwijs.'' Voor Arco's klas was het ook een domper. ,,Ik vroeg vorige week nog aan leerlingen of ze de eerste week school na de lockdown leuk had den gevonden en alle vingers gin gen omhoog. Dat zegt wel wat.'' dinsdag 16 februari 2021 GO Sara (5) viert verjaardag thuis, want school is alwéér gesloten Eefje Oomen Ellen van Gaaien Rotterdam De jarige Sara van den Hoorn had de mand met popcorn om in de klas uit te delen al klaar staan. FOTO VINCENT JANNINK - Hans Greidanus, onderwijsbestuurder ZOETERMEER Terwijl veel basisscholen dicht bleven, konden kinde ren wél naar de meeste kinderdagverblijven. ,,Het zit meer in het dna van pedagogisch mede werkers om klantgericht te zijn. Ze weten dat ou ders op hen rekenen", verklaart Gaelle Blok (Brancheorganisatie Kinderopvang). Bij veel kinderdagverblijven lag de optie om dicht te blij ven niet eens op tafel. ,,Ze vragen zich niet af of ze kunnen komen, maar hoe laat ze er zul len zijn." Dat beeld heeft ook Gjalt Jellesma, voorzitter van ouderor ganisatie Boink. ,,Ik heb de grap al gemaakt dat kennelijk veel pedago gisch medewerkers boven het kinderdagver blijf wonen en leraren blijkbaar verder weg van de school." Verklaring Een verklaring voor het verschil kan zijn dat kin derdagverblijven iets te verliezen hebben: ou- ders kunnen hun kinde ren van de opvang halen. ,,De kinderopvang is er om ouders rust te geven. En dan zeggen scholen: we zijn geen kinderopvang. Nee, maar ouders stemmen natuurlijk hun werktijden op de schooltijden van de kinderen af. Dat is lo gisch", aldus Jellesma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3