Jesse tovert tuinhuis om tot sportschool Goes bindt de strijd aan met zwerfafval Eïfe JES 5 OM LEEGLOOP TE VOORKOMEN len uitgeleend. Toch is spullen mee naar huis geven op de langere ter mijn volgens Rob Kluwen niet de oplossing. ,,Je moet over aardig wat discipline beschikken om thuis te gaan trainen. In een sportschool hangt toch een andere sfeer. Daar staat fysiek iemand voor je. Voor veel mensen is dat gewoon belang rijk om het vol te houden." Reij- nierse kan dat beamen. ,,Het is soms moeilijk je er toe te zetten." Babbe Noya, mede-eigenaar van Happy Fitness in Vlissingen merkt op dat het volgen van online sport lessen ook maar net bij iemand moet passen. ,,Je kunt er niet alle sporters mee bedienen. Dan be grijp ik dat er mensen zijn die he laas hun abonnement opzeggen. Ouderen durven niet meer en sommige jongeren lopen tegen fi nanciële problemen aan. Dat laat ste horen we nu echt vaker dan tij dens de eerste lockdown." ZOUTELANDE Niets doen is voor keeper Jesse Kerkhove (26) van voetbalclub De Meeuwen uit Zoutelande geen optie. Hij wil in topvorm blijven als straks teamsporten weer groen licht krijgen. Het sluiten van de sport scholen viel rauw op zijn dak. Plots kon hij niet meer terecht voor zijn we kelijkse kickbokslessen. Hij be sloot niet bij de pakken neer te zitten en nam het heft in eigen hand. Toverde zijn tuinhuis om tot mini-sportschool. Daar is hij nu meerdere keren per week te vinden. In het hokje van 12 vierkante meter hangt een boksbal, zijn laatste nieuwe aan winst. ,,Het is een beetje behel pen. Normaal train je tegen ie mand anders. Maar je kunt toch een beetje bezig blij ven." Verder heeft hij een halterbankje en een keur aan gewichten, uiteenlopend van 1 tot 15 kilogram. „Mijn vader maakt meubels van steiger hout. Die heeft laatst zo'n bankje gemaakt, zodat ik springoefenin gen kan doen. Als keeper is het belangrijk dat je dat blijft trai nen." Kerkhove weet dat hij niet alleen is met een sportschooltje aan huis. ,,Meerdere gasten heb ben zo'n hokje ingericht." Kan niet wachten totdat we weer mogen. Maar dan moet het wel kunnen." 'Gewichten verhuurd' Inmiddels heeft het merendeel van de Zeeuwse sportscholen appara tuur als spinningbikes, matjes en gewichten aan leden verhuurd. „Wat verrijdbaar is, hebben we Rooimans van Snap Fitness in Ter- neuzen. ,,Hoe langer we dichtblij- ven, hoe meer opzeggingen we krijgen." Want ondertussen zien sport schoolhouders als De Nooijer en Kluwen de huur, personeelskosten en andere vaste lasten doorlopen. De ondernemers trekken alles uit de kast om leden zo veel mogelijk aan zich te blijven binden. Organi seren online spinninglessen via ei gen YouTube-kanalen. ,,We zijn net bezig met nieuwe opnames", aldus De Nooijer. Ook het body- pumpen gaat door, thuis in de huiskamer met een liveverbinding met de trainster. De Middelburgse Sylvia Reij- nierse volgt op die manier vier keer per week online spinninglessen. Ze was één van de eerste leden die bij haar sportschool, Health Club Zeeland, vroeg of ze een spinning- bike mocht lenen voor thuis. En plots was ze trendsetter. ,,Het is een fantastisch alternatief. Hele maal nu je de lessen live kunt vol gen via de laptop. Dan is het net alsof de instructeur naast je staat." Reijnierse begrijpt niet dat men sen nu massaal hun abonnement opzeggen. ,,Natuurlijk kan ik niet in andermans portemonnee kij ken. Maar je houdt al zoveel geld over in deze tijd. Ik bestel ook re gelmatig eten bij de plaatselijke horeca. Op die manier probeer ik wat we hebben in stand te houden. Want wat als er straks geen sport scholen en restaurants meer zijn? Hoe langer we dichtblijven, hoe meer opzeggingen we krijgen meegegeven", zegt sportschool houder Marco Schroevers van He alth Club Zeeland in Middelburg. ,,Op een gegeven moment hebben we helaas 'nee' moeten verkopen. Toen waren alle spinningbikes ver deeld." Ook Rooimans van Snap Fitness uit Terneuzen heeft spul- Door heel de gemeente komen pos ters te hangen met daarop de tekst 'Afval in de bak, je kan het!' Tegelij kertijd wordt op de sociale media een campagne gestart. Wethouder Cees Pille zegt zeker niet de indruk te hebben dat mensen die hun afval vaak op straat gooien enkel door het zien van een poster ineens hun le- ven beteren. ,,Het is ondersteunend aan de andere dingen die we doen", zegt hij. Zo wil de gemeente scho len gaan betrekken bij de cam pagne. ,,Eén van de dingen waar we aan denken is om op schoolpleinen sprintbaantjes te maken die uitko men bij een vuilnisbak'', zegt de wethouder. ,,Zo maak je het voor kinderen wat leuker om hun afval in een bak te gooien.'' Een heel concrete maatregel is het plaatsen van extra blikvangers op de doorgaande routes. Er komen er sowieso meer te staan in de om geving van de fastfoodrestaurants. De extra bakken worden nog deze maand geplaatst. Bij het foodcourt komt binnenkort bovendien een zogeheten G-snake, een heel brede bak met een grote opening, waar mensen vanuit de auto gemakkelijk hun afval in kunnen gooien. Elke dag opruimen Behalve het voorkomen van zwerf afval wordt er de rest van het jaar ook meer opgeruimd. Daarvoor heeft de gemeente re-integratiebe- drijf De Betho ingeschakeld. Mede werkers zullen samen met mensen van de gemeente elke dag aan de slag gaan op plekken waar veel afval ligt. Verder wil de gemeente het voor inwoners gemakkelijker ma ken om een melding te doen als er gens plots veel afval ligt. ,,Het stre ven is dat we zo'n melding binnen een werkdag oppakken en er zo snel mogelijk mee aan de slag gaan'', zegt Pille. Verder worden de rest van het jaar zogeheten afvalcoaches Een heel concrete maatregel is het plaatsen van extra blikvangers op de doorgaande routes ingezet bij ondergrondse afvalcon tainers. Deze jongeren helpen mensen bij het goed scheiden van hun afval. De gemeenteraad van Goes heeft eenmalig een ton uitge trokken om alle genoemde maatre gelen te kunnen uitvoeren. De campagne loopt de rest van het jaar. Daarna vindt een evaluatie plaats en wordt besloten of het project een vervolg krijgt. Dat nu even een tandje moet worden bij geschakeld, komt onder meer door de bezuini ging van 80.000 euro per jaar die in 2017 werd doorgevoerd op het op ruimen van zwerfafval. Dat was toen in het kader van de grote be zuinigingsoperatie. Daar kwam la ter 'diftar' nog eens overheen, wat wil zeggen dat mensen betalen voor elke keer dat ze hun grijze bak laten legen. Dat maakt het aantrek kelijk om afval 'gratis' ergens te dumpen. dinsdag 16 februari 2021 GO ziet ledental rap teruglopen Kijk op de site bij /video Alex Jobse, dj Bram van Ja- kobsen en Bart van Wuy- ckhuyse (vlnr) tijdens opnames bij Fitness De Driehoek in Se- rooskerke (W). foto dirk-jan gjeltema -André Rooimans Goes bindt vanaf deze week een jaar lang de strijd aan met zwerfafval. Gisteren is een cam pagne begonnen waarmee de gemeente mensen vooral op een positieve manier wil aanzetten om hun afval netjes in een vuil nisbak te gooien. Rob Paardekam Goes AFVAL AFVAL ItJDE INDE BAK 1W BAK O, lf;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37