OM eist vrijspraak in zaak USB-kabel m Fatale val van steiger: justitie eist ton boete Schaatsers maken een grote bende van de Zwaakse Weel 4 Geen bewijs voor doden Van der Linden Tien jaar na de dood van Joost luisterden vader Chris en stief moeder Karien van der Linden in Goes en hun dochter in Australië mee via een Skype-verbinding. Via een zogenoemde artikel 12- procedure, waarmee het Hof van het Openbaar Ministerie eist dat er opnieuw iemand vervolgd wordt, hoopt de familie dat alsnog iemand verantwoordelijk wordt gesteld voor het overlijden van Joost. De 36-jarige Vlissinger vond de dood in de woning van de destijds 25-jarige I.H. aan de Dortsmans- straat in Vlissingen. Zij en haar vriend M.B. (43) waren daarbij aanwezig. I.H werd in 2016 door het Hof in Den Haag onherroepe lijk vrijgesproken. De pijlen zijn daarom nu gericht op M.B. Herseninfarct B. was gisteren niet op de zitting aanwezig. Hij heeft in november een herseninfarct gehad en is daardoor lichamelijk en geestelijk beperkt geraakt. Ondanks B's af wezigheid werd, mede op aan dringen van de familie, besloten de zaak toch inhoudelijk te be handelen. Het bepalen van de doodsoor zaak van Joost was lastig. Uit sec tie op het lichaam is gebleken dat hij ofwel door verwurging of door de aanwezigheid van morfine en cocaïne of een combinatie van die twee om het leven is gekomen. Toch zijn er ook veel aanwijzin gen die wijzen in de richting van I.H. en M.B. Zo hebben zij daags na de gebeurtenis over het inci dent gesproken met familie en vrienden en hebben ze gepro beerd sporen uit te wissen. De be kentenissen van H, die later wer den ingetrokken, doen de officier van justitie vastlopen in het over tuigend bewijzen van de schuld van M.B, zo zegt ze. De officier be treurt het dat B. de familie na al die jaren geen antwoorden wil ge- Al tien jaar beroept M.B. zich op zijn zwijgrecht ven, maar kan niet anders dan vra gen om vrijspraak. Uit een verklaring van de fami lie van Joost met de titel 'Tien jaar' blijkt dat er veel frustraties zijn over dat er na al die jaren nog al tijd niemand verantwoordelijk is gesteld voor Joosts dood. Al tien jaar weten zij niet wat er is ge beurd, al tien jaar beroept M.B. zich op zijn zwijgrecht. In tien jaar zijn er bekennende verklaringen afgelegd en weer in getrokken, in tien jaar tijd is er ie- mand veroordeeld en weer vrijge sproken. 'En wat is het resultaat na al die jaren?', vragen zij zich af. Uit liefde I.H. heeft in 2019 opnieuw verkla ringen afgelegd in deze zaak. Ze zegt niet te weten wat er gebeurd is in de woning. Toen ze thuis kwam, was Joost al dood en M.B was in de woning aanwezig. Hij heeft haar echter nooit verteld wat daar gebeurd was. De bekentenis sen die ze in de weken na haar aanhouding deed, deed ze om M.B. uit de wind te houden. Uit liefde. Zij zou er makkelijker mee wegkomen omdat ze een vrouw is en omdat haar verleden is gete kend door misbruik. De raads man van B. zei dat veel wijst in richting van I.H. Want hoewel zijn cliënt niet veel heeft ver klaard, strookt het wel met de be kentenissen die zij destijds deed. De daad past ook meer bij haar dan bij hem, aldus de raads man. Behalve de bekentenissen heeft H. ook aan anderen verklaard dat zij degene was die de kabel rond zijn nek sloeg en aantrok. Ook schreef ze er openhartig over in haar dagboek. Daarnaast bena drukt de advocaat dat niet kan worden uitgesloten dat Joost door een overdosis om het leven is ge komen. Daarom vraagt ook hij om vrijspraak van M.B. ZEELAND FITNESSCENTRA DOEN ALLES Bij het bouwen van vakantiepark Harbour Village Het Zilveren Schor in Arnemuiden, viel op 16 oktober 2018 een 58-jarige Duitse uitzend kracht van drie meter hoog van de steiger. Hij overleed ter plekke. Voor dat ongeval stonden Zenitbouw en diens uitvoerder gisteren voor de rechtbank in Den Bosch waar we gens dood door schuld een boete van 100.000 euro, waarvan 20.000 voorwaardelijk werd geëist. Onderzoek van de Inspectie SZV, wees uit dat op de plek van het on geluk drie van de vier vloerdelen ontbraken. Ze concludeerde dat stei gers op meerdere plekken 'volstrekt onveilig' waren. Ook bleek dat het slachtoffer vlak voor het ongeluk nog een vloerdeel had neergelegd. De officier van justitie vond dat Zenitbouw en haar uitvoerder 'ern stig tekort' zijn geschoten. Ze eiste een ton boete. Tegen de uitvoerder eiste ze een taakstraf van 140 uur, waarvan 40 voorwaardelijk. De ver dachten legden de schuld vooral bij onoplettende werknemers en bij de steigerbouwer, die 'een ondeugde lijke, instabiele en daardoor onvei lige steiger opleverde.' HDV Steiger bouw uit Middelburg zei dat de bou wer zoveel planken uit de steiger verwijderde dat ze niet meer voor de veiligheid kon instaan. Kwadendamme Boswachter Tijmen den Ottelan- der van Natuurmonumenten wist gisteren niet wat hij zag. Schaatsers hebben bij de Zwaakse Weel ber gen afval achtergelaten. ,,Een ont zettende rotbende", zegt hij in een video op Facebook, waarin hij zijn gal spuwt. ,,We moeten ons kapot- schamen." Den Ottelander reed gisteroch tend zijn ronde en wilde het raster dichtmaken dat vanwege de ijspret was opengezet. ,,Dan zie je ineens ontstellend veel bierdopjes, flesjes, schaatsattributen, blikjes, sigaret tenpeuken - je kunt het zo gek niet bedenken. Er is zelfs een kampvuur gemaakt langs het water, waarin al lerlei dingen zijn gegooid. Ook is er wat vandalisme geweest: er zijn pa len geknapt en de route is kapotge- reden, mogelijk door een quad." Ook in andere natuurgebieden hebben schaatsers hun sporen ach- tergelaten, weet Den Ottelander. ,,Heel erg jammer", noemt hij dat. En dat is zacht uitgedrukt. ,,We stellen onze gebieden met alle ple zier open. Je wil dat iedereen kan genieten van al dat moois. Zeker in deze tijd gun je het de mensen dat ze het natuurijs op kunnen. Tege lijker geven we de boodschap mee dat ze er met respect mee om moe ten gaan. Negentig procent ge draagt zich ook netjes, maar er zijn altijd extremen bij wie dat respect ver te zoeken is. Dat zorgt wel voor een zware kater." Hij is gisteren meteen begonnen met opruimen in de Zwaakse Weel. ,,Ik vond on der meer 241 bierdopjes en meer dan 300 sigarettenfilters." Het regent nog net geen opzeggingen bij de Zeeuwse sportscholen. Zijn dit normaal gesproken de drukste maanden van het jaar. Door de aanhoudende coronamaatregelen vrezen steeds meer sportclubs voor hun bestaan. „Mensen lopen massaal weg." Nieuwe leden blijven uit en bestaande zeg gen hun abonnement op. ,,Van de 430 leden hebben we er nu nog krap 300 over", zegt sportschool houder Rob Kluwen van Focus Fit Goes. „Normaal kunnen we in januari en februari reke nen op zo'n 40 nieuwe leden", zegt Kluwen. „En nu loopt het leden tal rap terug. Zie die mensen straks, als we weer open mogen, maar eens terug te krijgen." Die daling van leden merkt Kluwen meteen in zijn portemonnee. ,,Ons omzetverlies is net geen 30 pro cent. Met als gevolg dat we geen beroep kunnen doen op overheids steun. We zitten wal en schip. Dat maakt het extra zuur." Volgens NL Actief, de branche vereniging van sport- en beweeg- bedrijven, heeft een derde van de abonnees het lidmaatschap inmid dels opgezegd. ,,Mensen lopen massaal weg", zegt Lianne de Nooijer, eigenaresse van Fitness De Driehoek in Serooskerke (W). Je ziet dat mensen zelf een sportschooltje aan huis beginnen ,,Terwijl wij het abonnementsgeld niet eens meer incasseren zie je dat mensen zelf een sportschooltje aan huis beginnen. En dan denk ik: is dit het begin van het einde. Dat geeft angst." Die ervaring heeft ook André dinsdag 16 februari 2021 GO M.B. uit Almere moet vrijge sproken worden van betrok kenheid bij de dood van Vlissin- ger Joost van der Linden (36) in 2010. De officier van Justitie eiste dat gisteren bij de recht bank in Middelburg, omdat er geen overtuigend bewijs is. B. moest voorkomen, omdat de rechtbank zich opnieuw buigt over de dood van Van der Lin den die werd gewurgd met een USB-kabel. Daar is nooit ie mand schuldig voor bevonden. Wendy de Jong Middelburg r M Chris en Ka- rien van der Linden kijken naar een foto van Joost. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Uitspraak volgt op 1 maart Sportschool Pieter van Klinken De uitspraak is 1 maart. Rolf Bosboom M De bende bij de Zwaakse Weel. SI ILL UI I VIDEO FACE BOOK Timo van de Kasteele Middelburg -Lianne de Nooijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36