.JF Ook prikstraten onder de Terneuzense skihal ZEELAND 3 MET MAN EN MACHT AAN' komt kijken, dan valt je mond open het verleden een bmi van boven de inenten. „We moeten na- van verbazing. 40 is vastgesteld, kan inmiddels zijn tuurlijk 1,5 meter af- komt kijken, dan valt je mond open van verbazing. De dokters konden het AstraZe- neca-vaccin vanaf donderdag be stellen. „Maar voordat je dat kunt, moet je wel weten hoeveel je wilt bestellen en dus wie je moet uitno digen." Druk op de knop? Een kwestie van een druk op de knop, zou je denken. Patiënten op Als je een potje met het vaccin op zijn kop houdt, is het al niet meer goed geboortejaar selecteren is niet zo moeilijk, en ook de mensen met het syndroom van Down zijn te trace ren. Dat is anders met de mensen die zwaar overgewicht hebben, legt de voorzitter van de Zeeuwse Huis artsen Coöperatie boven de Wes- terschelde uit. „Iemand waarbij in het verleden een bmi van boven de 40 is vastgesteld, kan inmiddels zijn afgevallen. Dat weet de praktijk niet altijd. Ook zijn er mensen die eer der niet zwaarlijvig waren, maar dat misschien nu wel zijn." Inmiddels zijn de meeste uitno digingen de deur uit „Die zullen een van de komende dagen in de bus rollen." Wie van zichzelf weet dat het bmi hoger is dan 40, en deze week geen uitnodi ging krijgt, kan het best de huisarts bellen, zegt Bordui. Dit is pas het begin. Want met het versturen van uitnodigingen zijn de Zeeuwse huisartsen er nog lang niet. Als het goed is hebben ze gisteren het AstraZeneca-vaccin geleverd gekregen. Het is zes maan den houdbaar, mits het wordt be waard in een medicatie-koelkast (tussen de 2 en 8 graden). Dat geeft de dokters de tijd die ze heel hard nodig hebben. Want velen kunnen door de co- ronaregels niet in hun praktijk gaan 1 <2 inenten. „We moeten na tuurlijk 1,5 meter af stand houden én na het inenten moet je - an" ders dan v bii de srieP- prik - een kwar tier wachten. Een hele boel huisartsenpraktijken zijn niet groot genoeg om aan die regels te voldoen. Veel dokters hu ren dan ook zaaltjes of dorpshuizen af." Gewone werk gaat door Je zou het bijna vergeten, maar het gewone werk gaat ook door. Hoe belangrijk het inenten tegen corona ook is, wie klachten heeft, wil ook bij de dokter langs kunnen gaan. „De afgelopen dagen hebben we al les tussen het gewone werk door gedaan. Dat geeft niets en doen we graag, maar het is niet zo dat we de dag na levering van het vaccin de praktijk stil kunnen leggen en gaan vaccineren." Er zijn dan ook huisartsen die er voor kiezen om op zaterdagen te „De grotere praktijken rege len het anders: een of twee dok ters prikken en de anderen draaien spoeddienst. Dus er is dan een dag geen spreekuur. Let wel: die afspra ken moeten op andere dagen wor den ingehaald." Planning Het zal dus verschillen wanneer in gaan dividuele huisartsen beginnen met prikken. vaccineren. „Maar ik verwacht dat het gros er gens in de week van 20 tot en met 27 februari begint. Dat komt overi gens goed uit voor de tweede vacci natie, die twaalf weken later moet worden gezet. Anders kom je in de meivakantie uit, of op dagen als Ko ningsdag. Met al dat soort dingen moet je met de planning rekening houden." Bij het inenten zelf komt ook nogal wat kijken. „Bij de griepvac cinatie krijgen we kant-en-klare spuiten aangeleverd. Als arts kun je dan achter elkaar doorprikken. Nu moet een assistente het spuit voor spuit optrekken. Bovendien, als je een potje met het vaccin op zijn kop houdt, is het vaccin al niet meer goed." Denk je alles te hebben gehad, moet het ook nog in de computer gezet worden (inclusief batchnum- mer van het vaccin dat je hebt ge had) en moeten mensen een bewijs van inenting krijgen. „Alles bij elkaar een complexe operatie die even tijd kost. Maar we zijn er klaar voor." „We kunnen hier alle regels goed in acht nemen, het is een mooie locatie en het was ooit een nood hospitaal." De Grote Kerk is in zijn schik met het verzoek van de huisart sen, vertelt Van Tol. De organisa tie zorgt mogelijk voor muziek, al moet het ook weer niet te gezellig worden. Mensen mogen niet blij ven plakken. Vanwege de coronamaatregelen is het cultuurpodium nu geslo ten. Wel is de expositie van Fol- kert de Jong nog aanwezig: 25 schepen van kaarsvet hangen in de lucht. Van Tol: ,,Ik hoop dat sommige mensen besluiten om na de vaccinatie nog eens te rug te keren, als de tentoonstel ling weer open is." Guido van der Heijden Terneuzen Uit de zee van ruimte die de leeg staande winkelpanden onder de skihal bieden, koos de GGD de voormalige sportartikelenwinkel. ,,Hier was alles al aangelegd, we konden er zo in", verklaart Debby Melis, locatiemanager van GGD Terneuzen. ,,En er is ruimte om op te schalen. Bijkomend voordeel is dat deze winkel een aparte ingang heeft. Als later de skihal en de sportschool weer open mogen, dan kan dat gewoon, omdat die hun ei gen ingang hebben." In korte tijd is het lege winkel pand ingericht als efficiënte vacci- natiepost. In acht ruimtes kunnen mensen gevaccineerd worden. Er is voorzien in een plek voor de admi nistratie, er zijn plaatsen waar de artsen werken en er zijn kleurige zitjes waar degenen die net geprikt zijn een kwartiertje moeten zitten, mocht iemand onwel raken. Melis heeft erop toegezien dat een en an der nog leuk werd ingericht. De roze orchideeën, het was haar idee. Ze is er best een beetje trots op. De vorige priklocatie bij zieken huis ZorgSaam bleek te klein. Bij de skihal is veel meer ruimte. ,,We werken nu nog met vier prikstraten maar we hebben er acht tot onze beschikking. Als alles in bedrijf is, kunnen we tot 1500 mensen per dag vaccineren. Dat is wel afhankelijk van de toelevering van het vaccin. Daar hebben we geen invloed op." Melis coördineert in haar nieuwe onderkomen onder de skihal een legertje van 30 personen. „Mensen van de GGD, artsen, beveiligers en verkeersregelaars", somt ze op. ,,En we kunnen nog mensen gebruiken. Mensen die structureel inzetbaar zijn. Niet voor een dag in de week." De mensen die gisteren naar de prikstraten kwamen, zijn zorgme- dewerkers en ouderen tot 80 jaar. Als alles in bedrijf is kunnen we tot 1500 mensen per dag vaccineren Renate Meeuwsen uit IJzendijke hoort met haar 44 jaar tot de eerste groep. Ze werkt in de verpleging op een SVRZ-locatie op Tholen en komt voor haar tweede vaccinatie. ,,Als voornaamste reden vanwege mijn vak, voor de ouderen voor wie ik zorg", verklaart ze haar keuze zich te laten vaccineren. ,,Ik heb me van tevoren wel erin verdiept. Niet dat ik erover twijfelde me te laten vaccineren. Ik interesseer me er ook gewoon beroepsmatig voor. dinsdag 16 februari 2021 huisarts bijt het s Dp Hnlrf-prc Irnnrlpn hpf Astra 7.P- afopvallpn Flat wppt Hp nralrtnlr nipt stanH hnnHpn pn Tip omtprp nr: -Mattijs Bordui, huisarts Huisarts Mattijs Bordui. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Waar twee jaar terug nog skibril len en zwempakken verkocht werden, wordt nu Zeeuws- Vlaanderen gevaccineerd. De GGD richtte acht prikstraten in waar voorheen Perry Sport zat. Onder de Terneuzense skihal. -Debby Melis, GGD Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35