Verdere afname aantal covidpatiënten in de Zeeuwse ziekenhuizen De Grote Kerk in Veere: ooit noodhospitaal, nu priklocatie Bezorgd, bewust en daarom bereid aan een beter klimaat te werken Poeslief 2 VACCINATIES 'IEDEREEN WERKT ER Alle ogen zijn gericht op de Zeeuwse huisartsen. Want zij mogen als eerste in het land beginnen met vaccineren. Daar zijn ze trots op. Terecht, want het is een belangrijk moment. Maar dat betekent nog niet dat alle Zeeuwse huisartsen deze week al gaan prikken. Sommigen moeten eerst nog zaaltjes, dorpshuizen of zelfs kerken afhuren. Commentaar Bijna 700 mensen hebben de petitie van BewuSD gete kend om op Schouwen-Duiveland de klimaatnoodtoe stand uit te roepen. Dat klink paniekeriger dan het be doeld is. Het plan is niet om vanavond al dijkbewaking in te stellen en met zandzakken te gaan sjouwen. De petitie sluit aan bij een internationaal initiatief waarachter zich wereldwijd in middels 2000 regio's hebben geschaard. In Nederland doen Amsterdam, Haarlem en Utrecht mee. Misschien is alertheid een beter woord dan noodtoestand. Want daar is het om begonnen. Dat bezorgde mensen zich be wust zijn van de gevaren van klimaatverandering en daarom bereid zijn hun doen en laten daaraan aan te passen. Aan een beter klimaat kan iedereen zijn steentje bijdragen. Afval schei den, de verwarming een graadje lager, het huis isoleren, de auto wat vaker laten staan. Het gaat nog een stapje verder als de lokale overheid zich bereid verklaart om bij alles wat zij be slist een beter klimaat in het achterhoofd te houden. Daar is de petitie voor bedoeld, om Schouwen-Duiveland over de streep te trekken. Zo revolutionair is dat niet. De provincie, het waterschap en de gemeenten zijn al volop bezig Zeeland aan te passen op een ander klimaat en over te schakelen naar een duurzamere manier om energie te gebruiken. Dat maakt de petitie niet over bodig. Integendeel. Eigenlijk zouden alle Zeeuwse overheden gezamenlijk deze 'klimaatnoodtoestand' uit moeten roepen. Als een statement naar de eigen burgers en de buitenwereld. Eigenlijk moeten alle Zeeuwse overheden gezamenlijk de 'klimaatnoodtoestand' uitroepen Op de intensive care-afdelingen in Goes en Terneuzen is het wel iets drukker. Er liggen in totaal 7 men sen. Dat zijn 2 patiënten meer dan vorige week maandag. Bij ziekenhuis Adrz nam het aan tal coronapatiënten op de verpleeg- afdeling af. Er liggen 12 patiënten, dat zijn er 7 minder dan een week geleden. Op de intensive care van het Goese ziekenhuis worden 5 pa tiënten behandeld, één meer dan ALMANAK Precies als zijn voorgangster Grijsje, heeft ook kat Guus de sympathiek bedoelde gewoonte om souvenirs van slachtpartijen, bij wijze van presentje voor de baas onder de trap te leggen. Trok Grijsje nog een halfdode vogel door het kattenluik, Guusje beent zijn prooi eerst nog vorige week. Van de in totaal 17 pa tiënten in Goes komen er 16 uit Zeeland en 1 uit Zuid-Holland. ZorgSaam Terneuzen Bij ziekenhuis ZorgSaam in Ter neuzen worden 3 coronapatiënten op de verpleegafdeling behandeld, 2 minder dan een week geleden. Op Er wordt nog 1 covidpatiënt van buiten de provincie verpleegd de intensive care worden 2 patiën ten met corona verpleegd, één meer dan vorige week. Alle 5 coronapa tiënten bij ZorgSaam komen uit ei gen provincie. uit, waardoor het raden is wat er precies geofferd werd. Zo stond zijn Vlissingse baas zondagochtend te staren naar het kleine rode klontje vlees op het graniet. Een levertje? Nee daarvoor was het te groot. Toen zag hij het ineens. Het was een hartje. Een Valentijnshartje. Gratis boeken voor jonge ouders Robesin vangt bot met verzoek voor onderzoek Oud-Statenlid Johan Ro besin uit Hoek heeft bot gevangen in de Tweede Kamer met zijn verzoek voor een parlementair onderzoek naar de be sluitvorming rond de ont- poldering van de Hedwi- gepolder. De Kamercom missie Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit wenst de zaak niet te agenderen. De SGP, dé partij waarop Robesin zijn hoop had gevestigd, meldt geen behoefte te hebben aan een parle mentair onderzoek. ,,Laten we ontpolderin- gen in de toekomst voor komen", aldus een woordvoerder. Robesin is niet van plan op te geven. Sint-Maartensdijk Woning op slot na drugsvondst Als een donderslag bij heldere he mel kregen de Zeeuwse huisartsen vorige week dinsdag te horen dat ze drie groepen mensen mogen gaan inenten: degenen die zijn geboren in 1956 en 1957 (let op: dat zijn niet per se 63- en 64-jarigen), mensen met zwaar overgewicht (een bmi van boven de 40) en mensen met het syndroom van Down. In korte tijd moesten de artsen veel regelen, vertelt huisarts Mattijs Bordui uit Vlissingen. ,,Het is fijn dat we als eerste mogen beginnen. Al zijn er veel voorwaarden waar aan we moeten voldoen. Iedereen werkt er met man en macht aan. Maar het is niet zo dat elke praktijk dat in een paar dagen voor elkaar kan krijgen." Als hij schetst wat er allemaal bij Veere Meer dan twee eeuwen geleden deed de Grote Kerk in Veere al eens dienst als hospitaal, eerst voor de Engelsen en daarna voor de Fran sen. Oude tijden keren een klein beetje terug, want nu wordt het im posante gebouw een priklocatie. ,,Ontzettend fijn dat we hier terecht kunnen", zegt huisarts Astrid van Slobbe. Ze hadden het al bedacht voor ze in de krant lazen dat in Engeland oude kathedralen worden gebruikt voor het vaccineren. ,,Wij waren echt eerder", zegt oud-huisarts René van Tol lachend. Hij gaat zijn opvolger assisteren bij het inenten. De Veerse huisartsenpraktijk aan de Markt is te klein om vaart te maken met de vaccinatie, legt Van Slobbe uit. ,,Mensen moeten na de prik een kwartier wachten. Dan kunnen we ze observeren om te zien of ze geen reactie ondervin den. In de praktijk kunnen maar drie mensen wachten. Dan gaat het veel te lang duren." In totaal kunnen ruim honderd mensen uit Veere, Gapinge, Vrouwenpolder en Serooskerke binnenkort een uitnodiging verwachten. ,,Hier Kerk. FOTO DIRK JAN GJELTEMA kunnen twintig mensen tegelijk wachten, dus zijn we in vijf kwar tier klaar." Er is volop ruimte en de kerk is redelijk goed geventileerd, zegt Van Tol. ,,Mensen moeten zich vei lig voelen", vult Van Slobbe aan. dinsdag 16 februari 2021 II Het aantal Zeeuwen dat bij de ziekenhuizen ZorgSaam en Adrz voor corona wordt behandeld is de afgelopen week afgenomen van 23 naar 21. In Zeeland wordt nog 1 covidpatiënt van buiten de provincie verpleegd, 5 minder dan een week geleden. Theo Giele Goes/Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Jonge ouders kunnen weer het gratis Boek- Startkoffertje afhalen bij de ZB/Bibliotheek Vlis- singen (Spuikomweg 7). Ouders ontvangen via de gemeente een brief met een waardebon voor het gratis koffertje voor hun kind. In het oranje koffer tje zitten twee boekjes, speciaal voor baby's. BoekStart is een landelijk programma dat het lezen met heel jonge kinderen wil stimuleren. De afhaal- bieb is maandag, woens dag en vrijdag open van 15.30 tot 16.30 uur. Men sen die geen bon hebben gekregen of deze zijn kwijtgeraakt, kunnen ge woon langskomen. DEN HAAG Burgemeester Marleen Sijbers van Tholen heeft de woning aan de Ro zenstraat 11 in Sint Maartensdijk voor drie maanden gesloten na de vondst van een handels- hoeveelheid hard- en softdrugs. Het besluit het pand te verzegelen, is vorige week al genomen, maar de gemeente heeft het nu bekendgemaakt. De beslissing is het ge volg van een drugs vondst op 2 december 2020. Er werden toen 2531 gram softdrugs en 89 gram harddrugs aange troffen. Zeeuwse Jeffrey Kutterink Vlissingen Ernst Jan Rozendaal De Veerse huisarts Astrid van Slobbe (r) en oud-huis arts René van Tol in de Grote

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34