Niet getreurd om kleine rollen 28 MEDIA CULTUUI HOE IS HET NU MET? GUNTHER UIT FRIENDS INTERVIEW CORNALD MAAS Het culturele leven in Nederland staat stil, boze makers hoor en zie je nergens meer. Tot verbijstering van Cornald Maas, die dan maar zijn eigen zaal opent, op de tv welteverstaan. In Theater Maas kijkt hij met acteurs en muzikanten uit naar waar we ons wél op mogen verheugen. Het verhaal hoe James Michael Tyler (28 mei 1962) in Friends terechtkwam, is regelmatig ver teld, maar te mooi om te laten liggen. Er moest bij de start van de serie in 1994 een scène opgenomen worden in het café waar de vrienden altijd koffie dronken, Central Perk. Tyler, die in de ochtend zijn haren toevallig had laten bleken als experiment, was een van de figuranten en op een gegeven mo ment kwam de vraag van de makers: 'Wie kan er een beetje met een koffiemachine omgaan?' Dat was niet zo'n probleem voor de acteur, want hij had in die periode een bijbaantje in een koffiezaak. De rest is geschiedenis: hij speelde uiteindelijk in 148 afleveringen voordat de serie in 2004 na tien jaar stopte. Gunther was zo populair bij de Nederlandse kijkers omdat hij - in de serie - Nederlandse voorouders had en er zelfs weleens een zinnetje in gooide. ,,Jij hebt seks met ezels'', zei hij dan tegen Ross, zijn concurrent in de liefde voor blondine Rachel. Nog wat kleine feitjes over Gunther dan, voordat we aankomen bij het vervolg van zijn loopbaan (dat we trouwens lekker kort kunnen houden). Hij kreeg pas in het tweede seizoen teksten (en alleen maar een voornaam) en maakte nooit echt koffie op de set vanwege de enorme herrie die het apparaat maakte. Het was bitterzoet om Friends achter mij te laten Na Friends verruilde hij zijn witte kapsel voor een coupe die wat meer bij zijn leeftijd past, maar ondertussen verbleekte zijn loopbaan wel. Volgens website IMDb speelde Tyler in een aflevering van Scrubs (2005), deed hij mee in Matt LeBlancs come back Episodes (2012) en had hij nog wat korte rollen. Onlangs had hij een grotere rol van eenzame post bode in de film The Gesture and the Word die op verschillende filmfestivals draaide. We hoeven trouwens geen medelijden met de zogenaamd zielige loopbaan van Tyler te hebben, want hij verdiende naar verluidt meer dan 6 mil joen dollar met Friends. De show wordt nog steeds bekeken (op Netflix bijvoorbeeld in Nederland en op HBO Max in de VS) en dus krijgt hij regelmatig een cheque in de brievenbus. In een interview vertelde hij over het mooiste moment van de serie: de slotscène tussen Gunther en Rachel, waarin Gunther vertelde over zijn tien jarige liefde voor haar. Rachel zei dat ze ook van hem hield, maar - First Dates-like - 'niet op de zelfde manier'. ,,Het blijft in mijn geheugen omdat het een iconisch moment was in mijn leven, aan gezien ik nooit meer op dezelfde manier rond zou hangen met een vriendengroep die bestaat uit schrijvers, acteurs en andere crewleden. We waren een heel hechte familie en het was bitterzoet om dat achter ons te laten.'' Angela kijkt wegens ziekte even geen tv Johnny de Mol's Hoop Sia moest Shia delen Schilderij West scoort ornald Maas (58): ,,Weet je nog dat begin november die maatregel werd bedacht om musea, theaters en bioscopen voor twee weken te sluiten, vanwege het stijgende aantal coronabesmettin gen? Ondanks het feit dat deze bran ches hun zaken wel voor elkaar had den en geen uitbraken bleken te huisvesten zelfs? Ik heb toen gepro beerd om het onderwerp op tv aan te kaarten, een discussie over deze slui ting - die mij vooral symboolpolitiek leek - op gang te brengen. Maar het lukte niet. Zelfs niet bij M, dat de kunstensector tijdens de eerste golf zo goed op de kaart zette en waar ik ook een keer in debat ben gegaan met minister Van Engelshoven. ,,De culturele wereld in Nederland lijkt - los van de huidige corona-cul tuurprogrammering van de NPO - soms nauwelijks nog te bestaan. Praatprogramma's besteden amper aandacht aan de problemen waarmee de sector door corona te maken heeft. Kennelijk is het onderwerp niet behapbaar voor een groot publiek, leidt het minder snel tot onenigheid en boosheid dan de horecasluiting of een Elfstedentocht die al dan niet verreden dient te worden. Elke avond zie ik waarschuwende virologen aan de tafels bij de talkshows, of teleur gestelde horecaondernemers en sportliefhebbers. Over de conse quenties van corona voor theaters en musea wordt vrijwel niks meer ge zegd, ook door de makers niet. Ik kan me goed voorstellen dat sommigen murw gebeukt zijn, omdat ze niet kunnen optreden en steeds weer hun plannen verder moeten uitstellen. Ik Het lijkt alsof cultuurmakers met een wollen muts op het hoofd schuilen tot het ergste leed geleden is merk het ook aan ze, alsof ze met een wollen muts op het hoofd schuilen tot het ergste leed geleden is. In het najaar komen we met een nieuw sei zoen Volle Zalen, waarin ik theater makers volg. Vorig jaar rond deze tijd lagen alle namen al vast, nu zeggen sommige artiesten: bel in maart maar terug, ik heb nu niets te vertellen, want alles is zo uitzichtloos.'' Linkse hobby ,,Tijdens de eerste coronagolf merkte ik dat veel cultuurmakers be schroomd waren om publiekelijk voor hun belangen op te komen door het geraffineerde beeld dat voorma lig cultuurstaatssecretaris Halbe Zijl stra heeft neergezet. Als je tegen zijn bezuinigingen in de kunsten op stond, werd je al snel verweten dat je in je vrije tijd een linkse hobby beoe fende en dat je, vrij naar de woorden van premier Rutte destijds bij Buiten hof, met je rug naar het publiek stond en de portemonnee geopend had in de richting van de overheid. Jon van Eerd, Sanne Wallis de Vries, Huub Stapel, Guido Weijers en Gijs Schol ten van Aschat roerden zich later goed in het openbaar, maar ook zij zitten nu niet meer aan de talkshow tafels over dit onderwerp. ,,Er is in de podiumkunstsector, heb ik wel eens gemerkt, geen sterke lobby of duidelijke samenhang. Des te mooier dat onlangs De Belofte werd gelanceerd, een mooie adhesie betuiging van de zeldzaam una nieme podiumkunstensector aan het theater. Die actie was natuurlijk vooral symbolisch. ,,Daarom ben ik ook zo blij dat ik nu met een agenderend cultureel programma mag komen, Theater Maas. Bedacht toen de theaters nog wel met een kleiner publiek open mochten, om met cultuurmakers Waar zijn ze gebleven? Sterren van toen die uit de schijnwerpers zijn verdwenen. Vandaag: Gunther uit Friends. Bas Hakker dinsdag 16 februari 2021 PC TV Johnny de Mol komt met een nieuw pro gramma. In De Mol's Hoop kop pelt de presen tator succes volle onderne mers aan gezin nen met finan ciële en andere problemen. In het programma krijgt elke on dernemer tien weken de tijd om de situatie van het gezin te verbeteren. MUZIEK Zangeressen Sia en FKA twigs hadden tegelijkertijd een relatie met Shia LaBeouf. Dat vertelt Sia in een interview met The Sunday Times. LaBeouf was toen ge trouwd met Mia Goth. ,,We dach ten allebei dat we de enige waren die met hem afspraken'', vertelt Sia. ,,Maar dat was dus niet zo.'' MUZIEK Beheerders van de nalaten schap van schil der Bob Ross zijn onder de in druk van een schilderij van North West. Het dochtertje (7) van Kanye West en Kim Kardas- hian is uitgeno digd bij de Bob Ross Expe rience. Haar schilderwerk heeft veel weg van de techniek van Bob Ross. 'De culturele wereld lijkt niet meer te bestaan' Jeroen Schmale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28