vragen dan zekerheden Bijlow terug na blessure: 'Ik heb nooit getwijfeld' Nadal naar kwartfinales, Pegula verrast Svitolina 25 lukt het hem niet te pieken bij WK afstanden? goud op de ploegenachtervolging, brons op de 1500 meter en daarna een moegestreden zevende plaats op de 10.000 meter) zei hij: ,,De be nen kunnen het gewoon niet aan. Hoe dat komt? Daar moeten we naar gaan kijken. Misschien met een fiets- of bloedtest. Kijken of al les net zo goed is als rond de kwali- ficatiewedstrijden, want daar ben ik steeds in topvorm. Ik heb hier echt naartoe geleefd, maar het li chaam wil niet." Dave van Dam, zijn eerste trainer ooit, noemt Roest 'dé allrounder, niet echt een specialist.' ,,Als hij straks een afstand wil winnen op de Spelen, moét hij echt voor één afstand gaan. De 5000 meter." Van Dam: ,,Het mooie is wel: die Van der Poel komt precies op tijd. Had hij dit op de Spelen gedaan, had hij iedereen verrast. Er is straks één torenhoge favoriet voor de Spe len op de 5 en de 10 en die heet nu niet meer Roest. Die heet Van der Poel." Maar hoe staan 'we' ervoor, een jaar voor de Olympische Spelen? Wie een jaar voor de Winter spelen in elk geval vol vertrou wen zijn: Antoinette de Jong en Irene Schouten. Beiden een hele winter beter dan ooit, nu ook we reldkampioen. Jutta Leerdam, Kjeld Nuis en Dai Dai N'tab gre pen dan wel net naast een titel, maar behoren zonder twijfel tot de wereldtop. Er was groot succes voor Thomas Krol, vrijwel het ge hele seizoen dominant op de 1000 en de 1500 meter en Kai Verbij, ondanks een moeizaam voorsei zoen toch wereldkampioen. De Amerikaanse Brittany Bowe liet zien nog steeds een van de topfavorieten voor de olympische 1000 en de 1500 meter te zijn. Er waren grote internationale ver rassingen met de 20-jarige Ragne Wiklund, die op de 1500 meter als eerste Noorse een individuele wereldtitel veroverde. En Femke Kok laat Nederland voor het eerst in jaren hopen op goud op de kortste sprintafstand. En dan was er nog de opzienba rende Zweed Nils van der Poel, de nieuwe wereldrecordhouder op de 10 kilometer, én de man die een nekslag uitdeelde aan Neder- lands grootste troef op de 5 kilo meter: de ongenaakbaar geachte Patrick Roest. Er was teleurstelling bij twee Nederlandse schaatsiconen: Sven Kramer en Ireen Wüst, maar Roest is misschien wel het groot ste raadsel in de Nederlandse ploeg, een jaar voor de Winter spelen. Voor het derde jaar op rij lukt het niet hem niet op het mo ment suprème. Maar uiteindelijk worden een jaar voor de Spelen nooit garan ties gegeven. Behalve één: dat de komende winter er weer totaal anders uitziet. Met twee gebalde vuisten vierde Justin Bijlow het feestje mee, dik tachtig meter verderop. In de lege Kuip was het mooi te horen zon dagmiddag: kort na rust brulde de Feyenoord-keeper over het hele veld waar de hoekschop van Jens Toornstra heen moest. ,,Diep bij twee!'', riep Bijlow - en precies daar kopte Bryan Linssen de 2-0 binnen tegen Willem II. Het was klein keepersgeluk in een wedstrijd waarin de Feyen- oord-doelman niet al te zwaar op de proef werd gesteld. Niettemin straalde Bijlow na afloop breeduit, eindelijk terug na een maanden lange voetblessure. ,,Dit voelt heerlijk'', aldus Bijlow. ,,Nee, ik heb nooit getwijfeld aan mezelf, maar zó lang niet kunnen spelen is wel heel frustrerend.'' De keuze was niet zo moeilijk, vond trainer Dick Advocaat. Ver vanger Nick Marsman had het maandenlang uitstekend gedaan, maar eenmaal fit keerde Bijlow zondag direct terug als eerste kee per. ,,Justin heeft de potentie om voor meerdere jaren de keeper van het Nederlands elftal te worden'', aldus Advocaat. ,,Hij is gewoon mijn eerste man, dus daar heb ik niet lang aan getwijfeld.'' Niettemin is het hardnekkige blessureleed bij Bijlow de laatste jaren wel een thema. De keeper speelde sinds zijn debuut in au gustus 2017 pas 33 eredivisiewed strijden. Een lichte knieblessure, twee hardnekkige voetblessures én een kwetsuur aan de elleboog hielden de Feyenoord-keeper maanden aan de kant, verdeeld over verschillende periodes. ,,Ik sloeg bijna een deur in tweeën toen ik hoorde dat ik niet kon spe len'', vertelt Bijlow over de wed strijd tegen FC Groningen op 8 november 2020, waarin hij tijdens de warming-up geblesseerd raakte, nota bene kort voordat hij zich voor het eerst bij het A-team van Oranje had moeten melden. Het bleek deze keer om een zeldzaam soort teenblessure te gaan. ,,Het was ook voor de medi sche staf een heel onbekend iets. Ze hebben ook in de dossiers van andere clubs gekeken, aangezien zoiets nog niet eerder was voorge komen. Gelukkig ben ik uiteinde lijk goed hersteld.'' Oranje In Rotterdam is hij de gedood verfde man voor de komende ja ren, een doelman die in potentie alles heeft om Oranje te halen. Maar zaak wordt dan wel om voor een langere periode fit te blijven, zeker ook richting het EK. ,,Nee, het EK of Oranje hebben niet door mijn hoofd gespeeld'' zei Bijlow zondag. ,,Zaak is nu eerst om bij Feyenoord goed te presteren.'' Dat zijn vervanger Marsman het uitstekend deed, ontging ook Bij- low uiteraard niet. ,,Hartstikke mooi'', aldus de Feyenoord-kee- per. ,,Hij is mijn buurman, we zijn heel goede collega's.'' Net als bij Advocaat leefde er bij Bijlow geen twijfel over een te rugkeer als eerste keeper. ,,Ik heb nooit twijfels gehad. Ik weet wat ik kan, heb veel geloof in eigen kunnen. Ik wist dat ik mijn plek terug zou krijgen.'' MELBOURNE Tennisser Rafael Nadal is doorgedrongen tot de kwartfinales van de Australian Open. De Spaanse nummer 2 van de plaatsingslijst ver speelde ook in de vierde ronde tegen de Italiaan Fabio Fognini geen set: 6-3 6-4 en 6-2. Nadal bereikte voor de 43ste keer in zijn carrière de laatste acht van een grandslamtoernooi. Ashleigh Barty bereikte zonder grote problemen de kwartfinales in het vrouwentoernooi. De Aus tralische tennisster was te sterk voor de Amerikaanse Shelby Ro gers: 6-3 6-4. Barty, de nummer 1 van de wereld, neemt het in de kwartfinales op tegen Karolina Muchova. De Tsjechische scha kelde in de achtste finales de Bel gische Elise Mertens uit (7-6 (5)7- 5). Jessica Pegula is de grote verras sing in het vrouwentoernooi. De ongeplaatste Amerikaanse be reikte de kwartfinales in Mel bourne door in de vierde ronde de als vijfde geplaatste Elina Svitolina uit te schakelen: 4-6 6-3 3-6. dinsdag 16 februari 2021 GO uitdaging Keeper Justin Bijlow is terug onder de lat bij Feyenoord. Twijfels over zijn talent be staan er nauwelijks, maar het wordt nu zaak om over een lan gere periode fit te blijven. ,,Ik sloeg bijna een deur in tweeën''. Sjoerd Mossou Rotterdam -4 WlUjfr Justin Bijlow is na blessure leed terug bij Feyenoord. FOTO PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25