lichaam 21 Vraag het onze specialisten De galblaas De galblaas slaat, zoals de naam al zegt, gal op. Het pompt de gal door de galgan gen naar de darmen, die het dikke goedje gebruiken om vet af te breken. Wanneer de galblaas wegvalt, moeten de galgangen en de lever het gal direct aanleveren. Nanayakkara: ,,Ik zou de galblaas niet on belangrijk noemen, maar je hebt hem niet nodig. Ik ben mijn eigen exemplaar kwijt en merk er weinig van. In het ergste geval moet je jouw dieet aanpassen zodat je minder vet binnenkrijgt.'' Boven de kraag In ons hele lichaam is geen orgaan zo complex en mysterieus als die grijze massa in onze schedel, de hersenen. Neuroloog Marieke Visser weet er alles van. Zij specialiseert zich in de acute zorg en houdt zich dagelijks bezig met patiën ten die door een beroerte of epileptische aanval behandeling nodig hebben. Of, simpel gezegd: mensen van wie een gedeelte van hun hersenen (tijdelijk) niet werkt. ,,Maar de hersenen kunnen zich verbazingwekkend snel aanpassen en nieuwe verbindingen maken. Dat noe men we plasticiteit." Dankzij die plasticiteit kunnen de hersenen zichzelf herstel len, ook als er functies uitvallen. De hersenen Om te begrijpen waarom onze herse nen zo flexibel zijn, moet je eerst weten hoe zij normaal wer ken. Onze hersenen sturen ons lichaam aan, vormen en verwer ken onze gedachtes, laten ons communiceren en vertalen informatie van onze zintuigen naar ervaringen, zoals smaak, zicht en reuk. Al die functies heb ben eigen gespecialiseerde 'cen tra': hersengedeeltes die zich spe cifiek met één bepaalde taak bezig houden. Deze centra zijn op hun beurt weer verdeeld over een 'Mensen verliezen na een herseninfarct soms functies maar nieuwe hersenverbindingen kunnen die herstellen' linker- en rechterhersenhelft, met daar naast de hersenschors. „Vroeger dacht men dat hersenfuncties strikt verdeeld waren en vooral de hersenschors van be lang was. Maar tegenwoordig begrijpen we steeds beter dat de verbindingen tus sen hersencellen heel belangrijk zijn.'' Als voorbeeld geeft zij mensen met een holte in hun brein. ,,Dat zijn mensen die met een met vocht gevulde holte in de hun hersenen geboren zijn. Van buiten zie je niets, maar op een scan mist er een groot stuk. Dat klinkt zorgelijk, maar ze hebben er hun hele leven niets van ge merkt.'' Dat komt omdat de rest van hun hersenen kan compenseren en extra functies kan uitvoeren. Hetzelfde zie je bij kinderen met onbehandelbare epilep sie, waar een deel van de hersenen moet worden verwijderd. ,,Of neem mensen met een herseninfarct. Zij verliezen soms functies, maar met verloop van tijd wor den nieuwe verbindingen gemaakt en kunnen die functies herstellen." Zintuiglijke organen Onze zintuiglijke organen zijn vrij inge wikkeld. Neem de ogen. In onze oogkas bevindt zich de oogbal met retina, die signalen oppikt. Die signalen worden in de vorm van kleine elektrische schokjes doorgegeven aan de hersenen, die deze in elkaar zetten en doorsturen naar de her senschors (cortex) die er een beeld van maakt. Wanneer in dit proces iets fout gaat en de hersenen zich herstellen, kun nen er vreemde dingen gebeuren. Visser vertelt als voorbeeld het verhaal van een 7-jarig meisje met een tumor op haar netvlies. Om haar leven te redden moesten chirurgen haar ogen verwijde ren. ,,Andere zintuigen namen de functie van haar ogen over. Zij heeft in haar jeugd goed kunnen zien. Zij zegt nu dat ze kleuren kan voelen.'' Volgens Visser zijn dit soort 'verkeerde verbindingen' niet ongebruikelijk: ,,De verbindingen tussen de hersenen noe men we synapsen. De uiteinden van een synaps kun je voorstellen als meerdere losse draadjes. Wan neer synapsen opnieuw met elkaar verbinden, eindigen die draadjes soms op een andere plek dan vroeger. Het resultaat is dat de gegevens naar een ander gedeelte van de hersenen wor den doorgestuurd en anders worden ervaren.'' Het meisje is daar een goed voorbeeld van. ,,De verbinding tussen haar oogkas en herse nen was nog intact, dus de visuele her senschors kon zich nog steeds ontwikke len.'' Artsen ontwikkelen voor dit soort patiënten nu kunstogen die camerabeel den opvangen en naar de hersenen door sturen. Zolang je hoofd nieuwe verbin dingen kan maken, kan veel goed komen. Ik wil scheiden. Waarom zou ik dat niet moeten doen? Hoe vaak seks is normaal in een relatie? Nu het zo koud is, komt in veel huishoudens weer snert op tafel. Is erwtensoep gezond? WW DINSDAG 16 FEBRUARI 2021 kun je missen? Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl PSYCHOLOOG STEVEN PONT Er is gelukkig veel onderzoek naar gedaan en het antwoord hangt af van de kwaliteit van je huwelijk. Mensen met een middelmatig huwelijk die daar niet tevreden over zijn en gaan scheiden, zijn daarna gemid deld ongelukkiger dan ervoor. Ze hebben het idee dat na de scheiding de zon voor ze zal door breken, maar dat gebeurt vooral bij mensen die een slecht huwelijk hadden. Als er bijvoorbeeld '''iLvX (verbaal) geweld in het gezin is, gaat de partner die de scheiding doorzet er meestal op vooruit. Voor veel anderen breekt na de scheiding vaak ook een tijd aan van minder financiële armslag, het verlies van vrienden, de kin deren minder zien, gedoe met internetdaten en van twijfel. Want zo'n 50 procent van de gescheiden mensen zegt ach teraf toch spijt van hun schei ding te hebben. Een middelmatig huwelijk kan soms weer herstel len, als je er moeite voor doet, maar na de scheiding is het natuurlijk klaar. Dan nog even over de kinderen. Ook zij floreren op de meeste leefgebieden beter in een middelmatig ■1^*1 huwelijk, dan dat ze kind Mïi'J-':. van gescheiden ouders zijn. RELATIEFILOSOOF JAN DROST Seks is voor de meeste mensen een onmisbaar onderdeel van een volwassen liefdesrelatie. Bij seks zonder liefde kunnen we ons meestal wel iets voorstellen maar liefde zonder seks gaat er moeilijker in. Maar hoe belangrijk seks precies is en hoeveel je ervan moet hebben om je relatie 'nor maal' of 'goed' te kunnen noemen, daarover lopen de opvattingen uiteen. Gaat het over de hoeveel heid, dan krijg je onmiddellijk allerlei onderzoekscijfers VOEDINGSDESKUNDIGE MONICA MARS Erwtensoep, snert in de volks mond, is voedzaam en lekker warm op een koude winterdag. Het zit boordevol voedingsvezels uit spliterwten en groenten als prei, wortel en knolselderij. Een flinke kop zelfgemaakte erwtensoep, ongeveer 300 milliliter voor maaltijdsoep, bevat meer dan 10 gram vezels. Spliterwten bevatten veel eiwitten; zonder toevoeging van vlees bevat erwtensoep al snel 10 gram eiwit per kop. Traditioneel eet je naar je hoofd. Bijvoorbeeld: twee keer per week is normaal. Maar wat weet je dan? Dat wie weke lijks twee keer vrijt, een goed seksleven heeft? Een goede lief desrelatie? 'Goed' heeft meer te maken met kwaliteit dan met kwantiteit. Bovendien: 'normaal' is de uitkomst van een reken som, fictie, en gaat misschien over niemand. Merkwaardig eigenlijk, dat we bij zoiets per soonlijks als seks de publieke opinie en onderzoekers laten meekijken. Het best zou zijn je te bevrijden van die kwantita tieve normdruk en te genie ten van de keren dat je vrijt. Hoe vaak, dat verschilt per relatie en per persoon, zelfs per jaargetijde. Als je het maar fijn hebt samen. Voor de rest zoeken die onderzoekers het maar uit. snert met roggebrood dat voor nog meer vezels zorgt. Warme soep eet je automatisch lang zaam, waardoor het je een ver zadigd gevoel geeft. Bovendien weten we uit onder zoek dat vezels er voor zorgen dat je je langer vol voelt. Erwten soep is makkelijk te maken, het is een kwestie van de spliterw- ten gaar koken en daarna de andere groenten toevoegen. Gedroogde spliterwten hoeven geen nacht te weken zoals andere gedroogde peulvruchten (bruine bonen, kapucijners). Maak je het zelf, dan heb je bovendien in de hand dat je niet te veel zout en wel voldoende groente toevoegt. Leuk weetje: erwtensoep is niet typisch Nederlands, bijna alle landen om ons heen kennen wel een soep gebaseerd op erwten. In Finland heet erwtensoep hernekeitto; traditio neel staat dit elke donderdag op het menu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21