GEZOND We moeten niet vergeten ook de schoonheid te zien Reserveonderdelen en noodvoorraden in je 20 René Diekstra Een vreemde vraag misschien als je niets mankeert, maar zonder welk orgaan kun je nog prima leven? Zo raar is die vraag niet, zeggen artsen. ,,Het aanpassingsvermogen van ons lichaam is verbazingwekkend.'' et is in de late namiddag. Ik werk al uren intensief aan een wetenschappe lijk artikel, maar het schiet niet echt op en het tast mijn stemming behoorlijk aan. Het is wel even genoeg geweest. Als ik mijn laptop dichtklap en opsta, valt mijn blik op het park aan de over kant van de singel. Mijn mond valt open van bewondering. De zon schijnt voluit, de lucht is van een wonderschoon lichtblauw, en op de oever en de rest van het park daarachter ligt een schitterende sneeuw laag. Een verlangen ontwaakt, ik wil iets doen waardoor deze schoonheid nooit meer verdwijnt Terwijl ik gebiologeerd naar de schoonheid buiten kijk, gebeurt er ook iets in mij. Alsof een verlangen ontwaakt. Een verlangen om deze schoonheid te vangen, de tijd stil te zetten, iets te doen waardoor ze niet meer ver dwijnt of in elk geval weer opgeroepen kan worden. Is dat waarom mensen zulke uitzichten schilderen, fotogra feren, filmen en beschrijven? En is dat waarom componis ten prachtige muziek maken? Om via de schoonheid daar- René Diekstra kijkt uit op een landschap vol sneeuw en een wonderschone blauwe lucht. Het werkt voor hem bijna therapeutisch. van de schoonheid van de we reld vast te leggen zodat we die steeds kunnen terughalen? Het lijkt weer een beetje te gaan sneeuwen en terwijl ik blijf kijken hoor ik in mijn hoofd klanken uit De vierjaar getijden van Vivaldi, het con cert Winter. Al mijn hele leven roept een deel daarvan bij mij het beeld op van langzaam vallende sneeuwvlokken. Nu ook, ik hoor ze bijna vallen. Merkwaardig, want in het echt maken ze geen geluid. De ont stemming over het artikel waaraan ik werk, ebt weg. ik vooral bezig ben met wat in de wereld problematisch is - de tekorten, de manco's, de lelijkheid - en daardoor soms onvoldoende oog en oor heb voor de schoonheid, die er ook is. En voor hoe helend, hoe therapeutisch, aandacht voor schoonheid kan zijn. De Engelse schrijver Richard John Jefferies (1848 - 1887) die als geen ander de schoonheid van de natuur - hij noemt het 'wild life' - in woorden heeft gevat, schrijft: 'In de uren die we alleen aan schoonheid be steden, leven we pas echt'. Dat werd me heel duidelijk in een gesprek met een goede vriend die door een ruggenmerg- infarct grotendeels is verlamd. Hij zei eens: 'Ze vragen me wel of ik zo nog wel wil blijven le ven. Maar zolang ik schoon heid kan ervaren - in de na tuur, in muziek, in gesprek ken, in herinneringen - wil ik leven'. Starend uit het raam van mijn studeerkamer besluit ik die conclusie te delen. et menselijk lichaam kan wel tegen een stootje, zeggen neuroloog Marieke Visser en hoogleraar acute geneeskunde Prabath Nanayakkara, allebei werkzaam in het Amsterdam UMC. ,,Het is verbazingwekkend hoe goed het lichaam compenseert wanneer je orga nen weghaalt'', zegt Nanayakkara. ,,Neem de nieren. Verwijder er één en de andere nier werkt gewoon harder. Hetzelfde geldt voor de longen, de milt, een deel van de lever en bijna alle organen. Je kunt natuurlijk niet alles weghalen, maar het lichaam heeft een enorm aanpassingsver mogen." Dat aanpassingsvermogen danken we deels aan reserveonderdelen en nood voorraden. ,,Ons lichaam is gebouwd met wat reserveruimte. Als er een stressvolle situatie ontstaat, kunnen onze organen veel harder werken dan normaal.'' Verlies je een orgaan, dan redt die buffer je leven. Het hangt vervolgens maar net van je leefstijl af in welke mate je beperkingen ervaart. Wat kunnen we missen in ons lichaam? Onder de kraag De longen Met één (gezonde) long valt prima te leven. ,,Maar als je een berg wilt beklim men, merk je dat je aanzienlijk sneller buiten adem bent'', zegt Nanayakkara. ,,Zelfs met één long kan je lichaam lang zaam nieuwe reserves opbouwen. Die overgebleven long wordt sterker om de andere te compenseren.'' De milt Je milt is een soort filter voor je bloed en belangrijk in je afweersysteem. Maar daarmee is niet gezegd dat die onmisbaar is. Bij sommige patiënten met bloedziek tes of een beschadigde milt moet het orgaan worden weggehaald. ,,Dat is soms nodig'', zegt Nanayakkara. ,,Maar het gevaar van ernstige infec ties neemt dan toe. Daarom vaccineren we mensen zon der milt tegen plots dodelijke ziektes en dragen zij altijd antibiotica op zak.'' De maag Je hebt maar één maag en die kan niet zomaar verdwijnen. Maar als het fout gaat kunnen artsen wel kleine stuk jes weghalen. ,,Elk stuk van de maag heeft zijn eigen functie, zoals het opnemen van vitamines. Als je het onderste gedeelte van de maag weghaalt, kan iemand een tekort aan B12 ontwikkelen. Dat merk je niet meteen. Sommige mensen zijn jong De darmen 'Het kleinste stukje lever kan naar zijn originele vorm terug groeien. Zolang er nog één gezond stukje is, komt het wel goed.' en sterk. Het kan dan wel jaren duren voordat je een vitamine- of ijzertekort opmerkt. Supplementen lossen dit probleem op.'' De lever Je lever is een bijna onoverwinnelijke superheld ,,Het kleinste stukje lever kan naar zijn oorspronkelijke vorm terug groeien. Je lever kan dus ernstig beschadigd raken, maar zolang er nog één gezond stukje is, komt het wel goed.'' Als een deel van de lever ziek is, kunnen artsen het zonder gevaar wegsnij den. ,,Daarna duurt het vaak maar een paar maanden tot de lever hersteld is.'' ,,Je kunt stukken darm wegha len, zoals de dikke darm, maar als je te veel verwijdert merk je het. De kleine darm neemt geen functies over van de grote darm. Je moet je dieet aanpassen en sup plementen innemen." DINSDAG 16 FEBRUARI 2021 WW Het gevaar in mijn vak is dat c Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl Welke organen SAMUEL BOM ILLUSTRATIE TRIK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20