II 18 ECONOMIE Stroom van miljarden euro's verlegd van VK naar vasteland na brexit Amsterdam heeft nu al plezier van de exodus van financiële bedrijven uit Londen. Dat de Nederlandse hoofdstad in januari de grootste Europese aandelenstad was, doet wonderen voor het vestigingsklimaat. Heeft Amsterdam dan toch Londen afgetroefd. Jaren na de hopeloos geflopte plannen om Amsterdam het financiële centrum van Europa te maken, is de Nederlandse hoofdstad de nummer één van de Europese aandelenhandel. Begin januari werd een dagelijkse stroom van miljarden euro's van Londen naar het Europese vasteland verlegd. Na de brute brexit van de Britten moesten beurzen en handels huizen immers, om in Europese aan delen te mogen handelen, zich bin nen de EU vestigen. Amsterdam blijkt daarbij niet al leen Londen, maar ook Parijs en Frankfurt als belangrijkste handels plek te overtreffen. Vorige maand gingen er dagelijks voor gemiddeld 9,2 miljard euro Europese aandelen over de toonbank via 'Amsterdamse' beurzen als Euronext, CBOE of Tur quoise, het handelsplatform van de Londense effectenbeurs dat begin december nog op stel en sprong naar Nederland verhuisde. Dat is 7 miljard meer dan voor de brexit. Tegelijkertijd daalde de Europese aandelenomzet in Londen van 14,6 naar 8,6 miljard euro. Parijs, dat hoopte het grootste deel van de Lon- dense handel binnen te halen, bleef steken op gemiddeld 6 miljard euro. Ook de handel in Europese opties en andere derivaten is deels naar Am sterdam gestroomd. Dat is een onverwachte opsteker voor de stad. ,,Amsterdam stond er altijd internationaal wel goed voor op het gebied van financiële bedrijvig heid", zegt J oep van Vliet, hoofd research bij vastgoedadviseur CBRE, ,,maar deze ontwikkeling is positief voor het hele vestigingsklimaat." „Vrijwel alle Europese handel is nu naar het continent verhuisd", zegt Maarten Dijksma van financieel toe zichthouder Autoriteit Financiële Markten (AFM). ,,Wij hebben de afgelopen twee jaar zestig brexitgere- lateerde vergunningen verleend aan financiële bedrijven, vooral handels platformen en handelaren. En er lopen nog wat aanvragen. Dit werkt als een magneet." Zo overweegt het Amerikaanse CBOE naast de aandelenhandel ook met zijn optieplatform naar Amster dam te verkassen en maakt Intercon tinental Exchange zich op om zijn handelsbeurs voor Europese emissie rechten, waar dagelijks voor een mil jard euro over de toonbank gaat, van Londen naar de Nederlandse hoofd stad te halen. Waakhond AFM moest, om de toestroom in goede banen te leiden, twintig extra mensen aanne men. Concurrentiekracht Het stadsbestuur is enthousiast. ,,Deze handelsplatformen zorgen voor een sterker vestigingsklimaat voor bedrijven in groot-Amsterdam", zegt een woordvoerder namens wet houder Victor Everhardt (Economie). ,,Daarmee neemt onze internationale concurrentiekracht toe." En de stad heeft er niet eens zijn best voor hoe ven te doen. ,,De beurshandel is geen sector waar we ons actief op hebben gericht bij het aantrekken van bedrij ven. Maar we begeleiden ze wel als ze zich bij ons melden." De angst dat strenge Nederlandse regels voor bankiersbonussen de aan trekkingskracht van Amsterdam op mondiaal opererende financiële bedrijven zou temperen, is volgens de wethouder niet uitgekomen. ,,Amsterdam is vanwege een aantal redenen aantrekkelijk: er is van ouds her een sterke financiële sector, een handelscultuur, een goed leefkli maat, excellente digitale infrastruc tuur en veel financieel talent." We hebben excellente digitale infrastructuur en financieel talent Euforie De euforie moet ook weer niet wor den overdreven. De werkgelegenheid die is meeverhuisd, blijft beperkt tot een paar honderd banen. omdat de aandelenhandel vooral digitaal plaatsvindt. ,,Maar er zit heel veel dienstverlening en werkgelegenheid omheen", zegt Bart van Eerd, direc teur kantorenteam bij CBRE. ,,Tech- neuten, econometristen, handelaren en juristen. Dit handelsrecord is bo vendien een interessante bouwsteen bij de aantrekkingskracht van de stad op financiële bedrijvigheid. Zoals de komst van medicijnagentschap EMA twee jaar geleden tot de komst van veel farmabedrijven leidde, is dit van belang voor de financiële wereld. Er zijn alleen nog geen heel grote moves geweest. Of die nog ko men hebben we ook niet scherp in beeld. Maar er is duidelijk meer inte resse vanuit de financiële wereld voor Amsterdam." Dat er recent ook minder vrolijke berichten uit de financiële wereld klinken, van banken als Rabobank, ING en ABN Amro die duizenden mensen ontslaan, verandert daar weinig aan. ,,Grote financiële dienst verleners als ABN Amro en APG (dat pensioengeld van ABP investeert) vertrekken nu van de Zuidas", zegt vastgoedanalist Van Vliet. ,,Deze internationale financiële dienstverle ners vullen dat gat weer op. De Zuid- as blijft voor hen landingsplaats nummer één, de toegangspoort tot de stad. Over vijfjaar durven ze vast ook naar andere stadsdelen te kij ken." Tegelijkertijd leeft volgens hem ook de rest van de stad op. ,,ABN gaat net als ING eerder, naar Zuidoost. Intertrust en APG naar Sloterdijk. Die gebieden worden daar beter van, de hele stad wordt daar beter van. We zien dat de grote financiële spelers zich in Amsterdam blijven ontwik kelen, een transitie doormaken, soms van plek wisselen, afslanken of, zoals Mollie en Adyen, groeien. Ze vertrek ken nauwelijks." Of Amsterdam zijn pas verworven koppositie behoudt, hangt af van de financiële brexitonderhandelingen tussen Brussel en Londen die nog altijd lopen. De kans dat die overeen komst er voor eind maart komt, lijkt vooralsnog klein. Lukt het wel, dan kan de Britse hoofdstad weer over de Nederlandse pretendent bokje- springen. Voor de handelaars speelt vooral de bestendigheid van ons land een rol. ,,Nederland biedt een concurrerende en open financiële infrastructuur", aldus directeur Mark Hemsley van CBOE Europa bij de verhuizing van de handelsgigant uit Chicago. ,,We hebben goede relaties met AFM en De Nederlandsche Bank, die een diepgaand begrip hebben van de aan delen- en derivatenmarkten." dinsdag 16 februari 2021 Amsterdam spekkoper bij uittocht bedrijven uit Londen mH 111 i*i IIM(i:uailBIIMÏuTl -.(lil 'J l"( tljjj* .SMWfBWIMtTIII GO Herman Stil Amsterdam - Victor Everhardt, wethouder Amsterdam FOTO'S GETTY IMAGES, SHUTTER- STOCK De Zuidas in Amsterdam, waar het financiële bedrijfsle ven zich concentreert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18