Luxe huisjes nauwelijks meer te boeken voor krokusvakantie ■■uMA ECONOMIE 17 Niet bezuinigen, maar groei economie steunen ZOEKEN NAAR DE GOEDE KOERS k/: JjR tm Éh- Nederland betaal je gemiddeld 40 pro cent aan belasting en sociale premies. Wij willen de belastingen verlagen voor burgers en bedrijven.'' Van Haga wijst op de armoedeval. ,,Als je gaat werken in een laagbetaalde baan houd je vaak minder over dan toen je werkloos was. Dat kun je oplossen door lagere belas tingen, zodat werken loont.'' De nummer twee op de kieslijst van FvD gruwt van het idee dat de overheid het voortouw moet nemen als het om investeren gaat. ,,Dat moet je aan onder nemers overlaten. Die moeten zorgen voor welvaart. Ik houd mijn hart vast voor een overheid die alles denkt te kunnen regelen en gaat investeren. Dan krijgen we nog meer biomassacentrales en andere geldverslindende onzin.'' Potverteren Lagere belastingen zijn omstreden. De kritiek is dat een deel van die verlaging in de zakken van de rijken verdwijnt. En die hebben dat niet nodig. Van Haga verwerpt dat idee. ,Het gaat om de twee miljoen mkb-bedrijven die profi teren van lagere belastingen. En de mil joen zzp'ers. En mensen met een ge wone baan. Die geven dat extra geld uit en daardoor gaat de economie bloeien.'' FvD vindt dat het kabinet direct na de crisis moet beginnen met bezuinigen. ,,Een rijk en dynamisch land als Neder land moet een overschot op de begro ting hebben. Vreemd dat wij als enige partij dit rechtse geluid laten horen. Zelfs bij de VVD en het CDA doen ze aan potverteren.'' Lagere belastingen en toch een over schot op de begroting. Dat betekent dat er flink in de uitgaven van het Rijk moet worden gesneden. Van Haga ziet daar voldoende mogelijkheden voor. ,,Er wordt voor miljarden aan klimaatsubsi- WAT VINDT DE REST? dies over de balk gesmeten. De massa migratie stoppen scheelt ook veel geld. En we zijn überhaupt voor een kleinere overheid. Dat betekent veel minder ambtenaren, dat levert ook miljarden aan bezuinigingen op.'' FvD ziet ook Europa als een post waarop bezuinigd kan worden. ,,Neem alleen al zo'n Europees coronafonds. Nederland moet daar flink aan bijdra gen. Dat geld wordt vervolgens besteed door buitenlandse regeringen aan het verhogen van zorgsalarissen of het ver lagen van de pensioenleeftijd. Daar hoe ven wij als Nederland toch niet aan mee te betalen?'' ,,Luxe huisjes zijn op het moment razend populair", merkt hoofd marketing Robert van Veen van Natuurhuisje.nl. „Mensen die anders op skivakantie zouden gaan, wat ook flink wat geld kost, zijn bereid te betalen voor luxe in eigen land", is zijn verklaring voor de grote vraag. Dat er veel animo is, merkt ook Belvilla. Waar vorig jaar de grote accommodaties en lofts in de ste den populair waren, ziet de leider op de vakantiehuizenmarkt in de Benelux nu een extreme vraag naar knusse vakantiehuizen in het groen én met luxe. ,,Maar niet alleen de luxe huizen doen het goed", vult woordvoerder Hanita van der Meer van Belvilla aan. ,,Als de luxe huizen niet meer beschik baar zijn, dan boeken mensen wel iets anders." En zo blijkt, want van de 2500 huizen die via Belvilla in Neder land zijn te boeken, zijn er deze vakantieperiode nog slechts 144 beschikbaar. ,,Zoiets hebben we nog nooit in de voorjaarsvakantie meegemaakt." Last minute Ook bij Natuurhuisje.nl staan ze versteld van het grote aantal boe kingen. Dat is drie keer meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Van de bijna vijfduizend huizen in Nederland die via het platform worden aangeboden, is voor deze week al ruim 80 procent volge boekt. Bij Landal zal het evenmin meevallen om nog iets te boeken. De zestig vakantieparken in Nederland zitten nagenoeg vol, laat woordvoerder Jeannette ten Kate-Winter weten. ,,Er is ex treem veel last minute geboekt. We zitten nu op een bezettings- graad van 96 procent. En al die luxe huizen waren als eerste weg." Een geruststelling voor wie last minute nog iets hoopt te boeken: bij Center Parcs is gemiddeld de helft van de parken volgeboekt. ,,We verwachten zeker nog wat van de komende week, nu het weer zo mooi wordt", reageert Marthijn Tabak. Volgens Bungalowspecials, een platform met grote parken, zijn er ook op andere parken nog vol doende vakantiehuizen beschik baar. Maar, zo zegt commercieel directeur Menno van der Ster, ook daar gaan de luxe huisjes erg hard. ,,Mensen gaan duidelijk voor een groter huis, meer luxe en ze blij ven meer nachten dan vorig jaar in deze periode." Bungalowspecials ziet nog een duidelijke verschuiving in de boe kingen: van hotelkamers naar va kantieparken. Sinds de lockdown Mensen die anders gaan skiën, willen betalen voor luxe zijn in de hotels de restaurants en bars op slot gegaan. Van der Ster is dan ook niet verrast door die ver schuiving. ,,Het grote voordeel is dat je in een vakantiehuis een keuken tot je beschikking hebt. Bovendien kun je op veel parken aangeven dat je een maaltijd wilt laten bezorgen of afhalen." Ook Center Parcs merkt dat be zoekers daar waarde aan hechten. In een recent onderzoek gaven de meeste ondervraagden aan dat ze het heel belangrijk vinden dat er een supermarkt op het terrein is én dat er een optie van afhaal- en bezorgmaaltijden is. De Landal-woordvoerder ziet dat de behoefte aan het bestellen en afhalen van maaltijden op de parken groter is dan ooit. ,,Veel mensen willen meer luxe en een andere omgeving. Je ziet dat het bestellen van de maaltijden daar bij hoort. Zeker door de lockdown vindt dat nu gretig aftrek." - dinsdag 16 februari 2021 GO f.(#A ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS Er heerst in de politiek een opmerkelijke eensgezind heid als het om de over heidsfinanciën gaat. Geen enkele partij pleit voor strenge bezuinigingen om het tekort aan te pakken. Integendeel: van links tot rechts doen partijen allerlei voorstellen voor extra over heidsinvesteringen. Niet bezuinigen, maar sti muleren is het devies. Door de groei van de economie te ondersteunen komt er vanzelf meer geld binnen aan belastingen en daar door zal het tekort verdwij nen, redeneren de meeste partijen. 'Uit het tekort groeien', noemt de VVD dat in haar verkiezingspro gramma. Bij GroenLinks is het begrotingstekort zelfs helemaal geen thema, het verkiezingsprogramma be steedt er in ieder geval geen aandacht aan. Met de huidige lage rente is wegwerken van de schuld geen prioriteit. Partijen wij zen op de vorige crisis. Toen begon het kabinet zo snel met bezuinigingen en lastenverzwaringen dat het economisch herstel ver traagde. Daardoor her stelde Nederland pas laat van de crisis. Die fout wil niemand meer maken. Wybren van Haga (FvD): „In vesteren moet je aan onderne mers overlaten.'' Voor de krokusvakantie op zoek naar een huisje in een natuurrijke omgeving met faci liteiten als een sauna of jacuzzi? Succes! Bij verschil lende aanbieders, van Natuur- huisje.nl en Belvilla tot Center Parcs en Landal, zijn de luxe huizen zo goed als op. Natasja de Groot Rotterdam - Robert van Veen, Natuurhuisje.nl ^1 Vakantiehuisjes op het vijfsterren vakantiepark Ackersate op de Veluwe. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17