II Stichting Halt beleeft door corona rustig jaar 'Alimentatieregeling ook voor samenwoners' EUWS 11 Joe Biden (m) en Kamala Harris (l) overleggen met gouverneurs over de aanpak van de coronacrisis. praat, met goede redenen, over het aantal decreten dat ik heb getekend", zei Biden begin deze maand zelf. ,,Ik maak geen nieuwe wetten, ik schrap alleen slecht beleid." Eenheid Op zoek naar de 'eenheid' waar hij het keer op keer over heeft nodigde Biden tien Republikeinse senatoren uit in het Witte Huis en sprak twee uur lang met hen over het corona hulppakket dat hij wil samenstellen. Maar hij stopte direct daarna met onderhan delen toen ze het te gor tig vonden. En voorals nog houdt hij vast aan het plan dat hij al in ge dachten had: een gigan tisch hulppakket ter waarde van bijna 2000 miljard dollar. Biden wil veel meer geld in de eco nomie pompen dan Obama in de bankencri- sis van 2008. En dat kan ook zonder steun van Republikeinen in de Senaat. Zij vin den het niet in zijn streven naar een heid passen, maar het Witte Huis wijst erop dat eenheid niet van één kant komt. „President Biden zal con tact blijven zoeken met Republikei nen en Democraten over dit nood- pakket, maar er staat evenveel druk op Republikeinen om met de presi dent samen te werken als op presi dent Biden om met Republikeinen samen te werken", zei zijn adviseur Anita Dunn. Bovendien: de meeste Ameri kanen zijn vóór. In een peiling van CBS News vond 79 pro cent van de deelnemers de omvang van Bidens giga- steunpakket goed of nog te klein - en dat geldt volgens die peiling ook voor een meerderheid in de Repu blikeinse achterban. „Mensen verliezen hoop", zei Biden erover in een speech vanuit het Witte Huis. ,,Ik ge loof dat Amerikanen op dit moment naar hun overheid kijken voor hulp, om ons werk te doen en hen niet te laten zitten. Dus ik ga hande len, en snel. Dat doe ik graag met steun van Republikeinen, maar ze zijn gewoon niet bereid zover te gaan als ik denk dat nodig is." Hij doet lie ver te veel om worstelende Amerika nen door de crisis te helpen, zei hij, dan te weinig. Vooralsnog krijgt hij de meest pro gressieve vleugel van zijn eigen partij mee. Senator, progressieve held en voormalig presidentskandidaat Ber- nie Sanders overlegt nu geregeld met Biden. Activisten krijgen uit nodigingen om hun ideeën te delen met me dewerkers van het Witte Huis. ,,Hij reikt ons de hand en neemt sommige ideeën over, wat logisch is gezien de huidige crisis", consta teerde Sanders tevreden. Maar hoe lang kan Bi- den zich afzijdig hou den van politieke vecht partijtjes? Hij zit nog in de witte broodsweken van zijn president schap. De Republikeinse partij is druk met haar eigen interne strijd, tussen de Trumpiaanse vleugel en gematigde conservatieven die de pro vocatieve oud-president beu zijn. De politieke pers lijkt vooralsnog vooral blij dat ze niet meer continu voor vijand van het volk wordt uitge maakt. Weerstand De gigacrisis helpt ook om de rijen gesloten te houden - iederéén wil co rona aanpakken. Maar het immigra tiebeleid zo hervormen dat miljoe nen immigranten zonder papieren staatsburger kunnen worden, of het zorgsysteem op de schop nemen? Dat gaat niet zonder flinke weerstand. Gewapende milities staan op scherp, weten we sinds ze op 6 ja nuari optrokken naar het Capitool, en Biden zal gaan vastlopen in het Con gres. De Republikeinse oppositie kan dankzij de regels van de Senaat som mige plannen blokkeren. De activis tische linkervleugel van zijn eigen partij zal hem juist onder druk blij ven zetten om gedurfde progressieve maatregelen te nemen. Dan wordt het pas écht lastig. Biden praat als een centrist, maar bestuurt als iemand van extreemlinks Omdat jongeren vanwege de coro namaatregelen meer thuis waren, daalde het aantal zaken voor schoolverzuim, winkeldiefstal en vernieling, meldde de organisatie gisteren in een rapport. Wel kregen veel jongeren een coronagerela- teerde straf, bijvoorbeeld vanwege overtreding van het samenscho lingsverbod. Een Halt-straf heeft als doel grensoverschrijdend gedrag van minderjarigen zo vroeg mogelijk te stoppen. Ook excuses aanbieden aan het slachtoffer en een schade vergoeding betalen kunnen deel uitmaken van de alternatieve straf. Die bestaat meestal ook uit werk en leeropdrachten en gesprekken met de ouders of verzorgers. In 2020 legde Halt 13.421 straffen op, gemiddeld zijn dat er ongeveer 16.500 per jaar. Een op de tien straf fen had vorig jaar te maken met het coronavirus. Ruim 1300 jongeren kwamen bij Halt terecht omdat ze zich niet aan coronaregels hielden. Het bureau ontwikkelde een spe ciale les die online aan leerlingen thuis wordt gegeven. Thema's zijn bijvoorbeeld jeugdcriminaliteit, groepsdruk en onlineveiligheid. Vorig jaar werden 13.421 Halt-straffen opgelegd, gemiddeld zijn dat er 16.500 ,,De coronatijd vraagt, net als van iedereen, ook flexibiliteit van Halt'', aldus een woordvoerder. ,,Gesprek- ken met jongeren en ouders, als on derdeel van Halt-straf, voeren de Halt-medewerkers online. Het is voor jongeren prettig dat ze op deze manier toch hun straf kunnen af ronden." Dat is volgens haar goed voor ieders rechtvaardigheidsge voel. Dat concluderen onderzoekers in het rapport 'Alimentatie van nu, ac ceptatie van alimentatie in het licht van maatschappelijke ontwikkelin gen' dat Sander Dekker, minister van Rechtsbescherming, gisteren aanbood aan de Tweede Kamer. Wel zouden de samenwoners moeten kunnen kiezen of ze de ali mentatieverplichting voor zich laten gelden of niet. Het onderzoek is uitgevoerd door de Rijksuniversiteit Groningen in opdracht van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecen trum (WODC) van het ministerie van Justitie, naar aanleiding van het regeerakkoord. Daarin is afgespro ken onderzoek te doen naar 'herij king van het familierecht', zoals over alimentatieverplichtingen. Omdat de groep ongetrouwde sa menwoners flink is gegroeid, de mate van 'lotsverbondenheid' in zo'n relatie vergelijkbaar is met een huwelijk en samenwonenden vaak niet weten dat ze niet verplicht zijn om in elkaars levensonderhoud te voorzien, willen de onderzoekers dat ook zij standaard die verplich ting krijgen. De onderzoekers zien ook een toename in het aantal gezinnen met stiefouders. Daarin wordt nu vaak niet getrouwd, stellen ze, om Omdat wijziging van de wet nodig is, wordt besluit over de verkiezingen getild zo te zorgen dat de stiefouder geen onderhoudsplicht krijgt. Ze vragen daarom om bezinning over de vraag of zo'n onderhoudsplicht voor stiefouders zou moeten vervallen. Minister Dekker schrijft dat hij het inhoudelijke oordeel over het onderzoek aan een volgend kabinet wil laten, omdat er 'belangrijke wij zigingen' in de wet worden voorge steld. Wel vraagt hij de Expertgroep Alimentatienormen van de Raad voor de rechtspraak om een reactie. dinsdag 16 februari 2021 GO FOTO'S AFP, REUTERS - Marco Rubio, Republikein DEN HAAG Stichting Halt heeft vorig jaar duizenden zaken min der afgehandeld dan in 2019. Een jongere met een taakstraf voert opruimwerkzaamheden uit. FOTO HH/ANP DEN HAAG Stellen die onge huwd samenwonen zouden de zelfde alimentatieregeling moe ten hebben als echtparen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11