WA 10 NIEUWS PRESIDENT VS WITTEBROODSWEKEN Joe Biden manoeuvreert zich stilletjes door de wittebroodsweken van zijn presidentschap. Hoe lang kan hij de lieve vrede bewaren? wmwmmrrr. Wat houdt de president van de VS bezig? We hoefden er de afgelo pen vier jaar zelden naar te raden; Donald Trump zette zijn onderbuikgevoel zeker een paar keer per dag op Twitter. Wat Joe Biden in z'n hoofd heeft, is moeilijker in te schatten. Hij verscheen sinds hij pre sident van de VS werd overwegend voor camera's in strak geregisseerde optredens. Hij las een boodschap voor, onder tekende een besluit, beantwoordde een paar vragen van journalisten - en dat was het. Het presidentieel Twit ter-account verspreidt beleidsplan nen en platitudes van een communi catieteam, en in het weekend laat Biden zelden van zich horen. Die strakke agenda is geen toeval. In de meervoudige crises waar de VS mee te maken heeft wil Biden gezien worden als toegewijde probleemop losser, die in de politieke show van zijn voorganger weinig trek heeft. Over het impeachmentproces tegen Trump horen we hem bijvoorbeeld amper. Prikken en geld in de econo mie pompen, daar gaat het om, wil zijn team uitstralen. Geluk ,,Als het land geluk heeft, zullen hele dagen voorbijgaan zonder dat de activiteiten van de president het pu bliek in beroering brengen", hoopt John Dickerson, journalist en kenner van het presidentschap in The Atlan tic. Het Witte Huis heeft na jaren tur bulentie saaiheid nodig, analyseerde hij, en Biden is bezig een lekker saaie president te worden. Biden zal het land misschien niet aan zijn lippen hebben hangen, maar kan zo wel ef fectief zijn, denkt Dickerson. De politieke temperatuur rond het Witte Huis is een paar graden ge daald, en daar snakten veel Amerika nen naar. Biden haalt haast Noord- Koreaans aandoende populariteits- scores onder Democratische kiezers: 98 procent van hen zegt tevreden te zijn met zijn eerste weken, in kie zersonderzoek van Gallup. Onder Republikeinen blijft de mythe dat hij niet legitiem gekozen is levend, en is maar 11 procent van de kiezers posi tief. Maar partijloze kiezers denken ook overwegend positief over Biden, waardoor zijn populariteitsscore met 57 procent hoger ligt dan die van voorganger Trump net na zijn aantre den. Biden is doortastend aan de slag gegaan. Hij tikte vorige week 200 miljoen extra vaccins op de kop, en stuurde direct een voorstel voor een breedvoerige nieuwe immigratiewet naar het Congres. Hij ondertekende ook al dertig presidentiële decreten, een record in zo'n korte tijd. Dat zijn besluiten die hij buiten het Congres om neemt. Zo besloot hij de VS weer aan te sluiten bij het Parijse klimaat akkoord. Hij schafte Trumps ban op transgender Amerikanen in het leger af, perkte privatisering van federale gevangenissen in en verlengde tijde lijke stopzetting van huisuitzettin gen en terugbetaling van studiele ningen. Zulke presidentiële decreten zijn makkelijk weer ongedaan te maken door een volgende president. Biden schrapte een aantal van de besluiten die Trump op dezelfde manier nam. Sommigen zijn ook vooral symbo lisch en bereiken nog weinig: ze creëren een taskforce, of dragen instanties op informatie te ver zamelen. Een rechter blok keerde het besluit om uit zettingen van migranten voor honderd dagen op te schorten. Maar Biden manoeuvreert zo rap om het Congres heen, dat het scheve gezichten veroorzaakte. Is Biden niet de man die steeds over 'eenheid' en 'verzoening' preekt en zichzelf neer zet als man van het midden? Onder tussen doet hij toch echt best radicale dingen, vinden rechtse politici. „Pre sident Biden praat als een centrist", vond Republikeins senator Marco Rubio, ,,maar hij bestuurt als iemand van extreemlinks." Zijn besluiten gaan bijvoorbeeld over LHBT-rechten, bestrijding van raciale ongelijkheid - onderwerpen die voor diepe kloven in de samen leving zorgen. Biden besloot ook nieuwe olie- en gascontracten op federaal land op te schorten, en stopte de aanleg van de Keystone XL oliepijplijn. „President Biden be loofde eenheid, maar zijn eerste stap is banen om zeep helpen", klaagde Republikeins senator Tom Cotton op Twitter. Biden stelt dat al die decreten no dig zijn, na de turbulente Trump-jaren. ,,Er is veel ge- dinsdag 16 februari 2021 GO Joe Biden: zeer doortastend en lekker saai Karlijn van Houwelingen Washington

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10