Wilders haalt schouders op over nieuwe rel rond Dion Graus 8 NIEUWS Geen tweederdemeerderheid in Senaat voor impeachment Voormalig president Donald Trump ontloopt weer een officiële veroordeling in een impeachment- proces. Maar hij kreeg er wel flink van langs, ook van zijn eigen partij. ,,Hij is moreel verantwoordelijk.'' Als het aan 57 van de 100 Amerikaanse senatoren had gelegen - onder wie 7 partijgenoten - was oud-president Donald Trump wel degelijk veroor deeld voor het aanzetten tot geweld rond het Capitool op 6 januari. De 57 politici oordelen hard over Trumps gedrag voor en na de verkiezingen, toen hij aanhangers ophitste met leu gens over verkiezingsfraude. Dat re sulteerde in de bestorming van het Capitool, oordelen ze. Daarbij vielen vijf doden. Republikeins senator Pat Toomey, een partijgenoot van Trump, sprak van een 'wetteloze poging om de macht vast te houden'. Maar de lat ligt hoog voor een ver oordeling in een impeachment-proces: er is een tweederdemeerderheid in de Senaat voor nodig. Dus werd Trump afgelopen weekend toch vrijgespro ken in een gebrekkig, politiek beladen proces zonder getuigen. Democraten baseerden hun aanklacht op media berichten en videobeelden. Daarmee schetsten ze een week lang hoe serieus de aanval op het Capitool was. Zo is op nieuwe beveili- gingsbeelden te zien dat senatoren agressieve indringers maar net weten te ontlopen. Sommige relschoppers dreigen op beelden hoorbaar met ge weld, terwijl uit rechtbankdocumen ten blijkt dat getuigen hebben ver klaard dat relschoppers aanwezige Congresleden 'hadden willen doden'. Een indringer bleek met een stroom stootwapen aan zijn riem het kantoor van Democratisch partijleider Nancy Pelosi te zijn binnengedrongen. Ik kijk uit naar voortzetting van onze ongelofelijke reis samen Trumps advocaten voeren aan dat zijn aanmoedigingen om te 'vechten' figuurlijk bedoeld waren en hij nooit expliciet opriep tot geweld. Maar een meerderheid van de Senaat rekent hem de aanval op een belangrijke zit ting van het Congres wel degelijk aan. Trump is dan wel vrijgesproken, net als in een eerdere afzettingsprocedure tegen hem, maar zelden kreeg een Amerikaanse president er zo van langs van zijn eigen partij. Nooit verklaarden zoveel partijge noten een president schuldig, bijvoor beeld. En fractieleider Mitch McCon- nell, die voor vrijspraak stemde, haalde na de stemming alsnog keihard uit. ,,Het lijdt geen enkele twijfel dat president Trump praktisch en moreel verantwoordelijk is voor het uitlokken van de gebeurtenissen van de dag'', verklaarde McConnell. ,,Deze criminelen droegen zijn spandoeken, zwaaiden met zijn vlag en schreeuwden hun loyaliteit aan hem." Trump, verklaarde McConnell, had het geweld kunnen stoppen en heeft zijn plicht op een 'schandelijke' manier verzuimd. ,,De mensen die dit gebouw bestormden, geloofden dat ze handelden naar de wensen en instruc ties van hun president. Het was een voorspelbaar gevolg van het crescendo aan valse verklaringen, samenzwe ringstheorieën en roekeloze overdrij ving die de verslagen president in de grootste megafoon op aarde bleef schreeuwen." 'Ongrondwettelijk' McConnell stemde toch 'onschuldig', zei hij, omdat Trump al geen president meer is en het proces daarom on grondwettelijk zou zijn. Dat past in het sluwe politieke handboek van de Republikeinse leider. Het was name lijk McConnell zelf die als Senaats voorzitter besloot afronding van het proces uit te stellen tot na de inaugu ratie van de nieuwe president, Joe Biden. Ook McConnell steunde Trump aanvankelijk in pogingen de verkiezingsuitslag verdacht te maken. Nu suggereerde hij dat justitie de rol van Trump kan onderzoeken, omdat hij een privépersoon is. De stemming over Trumps schuld toont de interne partijoorlog onder Republikeinen, maar ook de blijvende macht van de man. Trump heeft al aangekondigd campagne te gaan voe ren tegen partijgenoten die hem niet hebben vrijgepleit. De meeste Repu blikeinse senatoren die hem schuldig verklaarden, gaan met pensioen of zijn net herkozen en hoeven dus voorlopig niet mee te doen aan verkiezingen. Voor hen is het dus veiliger om tegen de Trumpiaanse achterban in te gaan. Trump is niet van plan zijn invloed op te geven, suggereert een persbe richt dat hij direct na de vrijspraak de wereld in stuurde. 'In de komende maanden heb ik veel met jullie te de len, ik kijk uit naar voortzetting van onze ongelofelijke reis samen om Amerikaanse grootsheid te bereiken voor al onze mensen.' De ex-vrouw van Graus heeft re cent een in 2019 nog ingetrokken aangifte tegen het PVV-Kamerlid nieuw leven ingeblazen. Ze heeft een pakket met beeld- en geluidop names en documenten, waarin NRC Handelsblad inzage heeft ge had, overgedragen aan de Rijksre cherche. Daaruit zou blijken dat Graus zijn ex jarenlang seks liet hebben met twee mannen die hij als persoonlijk beveiliger inschakelde. Dat zou ook in elk geval één keer zijn gebeurd op de PVV-burelen in het Tweede Ka mergebouw. Ook nam hij telefoon gesprekken met fractiegenoten op en maakte hij heimelijk opnames van de fractievergadering. Vooral dat laatste zal partijleider Geert Wilders een doorn in het oog zijn. Hij zou het zijn fractiegenoten verbieden om hun mobiele tele foon mee te nemen naar die weke lijkse vergadering. Wilders re ageerde dit weekend niet op de pu blicatie. Op Twitter meldde hij za terdag dat hij 'even de NRC in de kattenbak' ging leggen. Wilders zal wachten tot het over- waait. Hij kan Graus, zijn nummer 13, niet meer schrappen; de kandi datenlijsten werden op 1 februari definitief. Bovendien is Graus niet de eerste PVV'er die in opspraak raakte. Maar anders dan al die ande ren is Graus nog altijd actief. Tegen Graus werd eerder aangifte gedaan van mishandeling door an dere ex-partners. Ook kwam hij eerder onder vuur te liggen omdat hij van de Tweede Kamer een ho gere vergoeding krijgt omdat hij zegt bij zijn moeder in Heerlen te wonen, terwijl hij in werkelijk heid in Voorburg resideert. Alle affaires rond PVV'ers raak ten nooit écht de partij. Wilders weet ook dat er maar één persoon is om wie zijn PVV draait: hijzelf. De PVV staat in de peilingen tussen de 17 en 21 zetels en is daarmee met het CDA de enige partij die de VVD nog enigszins kan bijbenen. Graus stuurde ruim voor de NRC-publicatie al een persbericht uit via de PVV-persvoorlichting. Volgens hem gaat het om een 'pri- vékwestie' die eerder is onderzocht en 'geen vervolg heeft opgeleverd'. ,,Ik heb begrepen dat dit nu ook niet zal veranderen." Het Openbaar Mi nisterie zegt desgevraagd de nieuwe informatie 'zorgvuldig te zullen bestuderen'. maandag 15 februari 2021 Trump ontspringt de dans Karlijn van Houwelingen Washington Het team dat Do nald Trump juridisch bijstaat heeft goede zin na de voor hun gunstige uitspraak. —Oud-president Trump M Dion Graus, links op de foto, wuift de beschuldigin gen van zijn ex weg. FOTO HH/ANP PVV-Kamerlid Dion Graus is op nieuw in opspraak geraakt, dankzij gedetailleerde informa tie uit opgenomen gesprekken. Maar partijleider Geert Wilders ligt er niet wakker van. De PVV draait toch enkel en alleen om hem. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8