'Absoluut niet de bedoeling dat vaccins in koelkast terechtkomen' 7 CORONA DISTRIBUTIEMISSER A Half januari rinkelt de tele foon van hoofd zieken huisapotheek Noortje Swart in het Amster damse UMC. ,,Het RIVM belde mij omdat ze erachter waren ge komen dat een zelfstandig werkende arts vaccins had besteld op haar thuis adres. Ik vind het opmerkelijk dat dit kon. Het RIVM was er zelf ook ernstig van in de war.'' Op 26 januari gingen vijf flacons met zeker dertig vaccins naar het thuisadres van die arts. Swart, die vac- cincoördinator van alle ziekenhuis apothekers is: ,,De vraag aan mij was of ik ervoor kon zorgen dat de vaccins alsnog terecht zouden komen bij de juiste doelgroep.'' Swart belt een apotheker uit de woonplaats van de arts. De apotheker - die anoniem wil blijven - komt met een in actie: ,,De arts vertelde dat ze online vaccins had besteld en pas later in de gaten kreeg dat dit niet de bedoe ling was. Ze heeft meerdere keren met het RIVM gebeld, maar kon niet meer van haar bestelling af. Ook al lagen die vaccins toen nog in Oss.'' In die Bra bantse stad is het grootste distributie punt van vaccins van distributeur Mo- vianto. ,,Ook wij hebben gebeld met de vraag: kunnen we dat vervoer stop pen? Of kunnen die vaccins recht streeks naar ons? Maar dat kon niet meer. Toen wij haar adres opzochten, bleken die vaccins gewoon naar een woonhuis te gaan. Ik heb gezegd: leg ze dan als de wiedeweerga in de koel kast. Het was gewoon bij haar thuis, dus daar lagen ze tussen de melk, kaas en eieren'', vervolgt de apotheker. ,,Tien minuten voordat de vaccins ar riveren, word je gebeld. De arts heeft ons toen gebeld, en wij hebben de vac cins zo snel mogelijk opgehaald. Wij hebben gevalideerde koelboxen die 72 uur koel blijven. We zijn meteen die kant opgereden en hebben de vaccins direct overgeheveld uit de koelkast. Maar wij waren natuurlijk niet binnen tien minuten op dat adres.'' Bij de Pfizer/BioNTech-vaccins is het juist belangrijk dat de temperatuur goed gecontroleerd blijft, anders gaan de vaccins mogelijk verloren. Apothe ker Swart: ,,Op deze manier kun je de koude keten waar we het continu over hebben, totaal niet borgen. De koel kast van die dame is natuurlijk een normale keukenkoelkast. Wij hebben de vaccins snel opgehaald en gebruikt, dus ze zijn gelukkig niet verloren ge gaan. Maar het verhaal is wel vreemd. Die dame is erg meewerkend, maar het is heel raar dat je vaccins zo kunt bestellen. Vijf hele flacons zonder toetsing. We hebben ook het RIVM gebeld en dat zegt: we kunnen het niet anders maken dan dit. Ik ben er echt Ik ben er echt van geschrokken: dat dit door allerlei controles heen is gefietst van geschrokken: dat dit door allerlei controles heen is gefietst, als er al con troles zijn.'' Dat een lading vaccins die klaarstaat voor levering niet meer gewijzigd kan worden, daar kunnen apothekers nog wel begrip voor opbrengen. ,,De vac cins zitten verpakt in dozen van 195 flacons, dan kun je niet de hele order laten staan. Maar zorg in elk geval dat ze niet bij iemand terechtkomen die er geen recht op heeft'', betoogt de ano nieme apotheker. ,,Dit geeft mij geen goede hoop voor de hele campagne. Je doet ontzettend je best het maximale uit een flacon te trekken, we hebben nog geen spuitje weggegooid. Dat heeft weinig zin als het aan de andere kant zo lek is als een mandje. Daar word ik wel een beetj e verdrietig van.'' REACTIE RIVM Tientallen delicate vaccins van Pfizer/- BioNTech belandden vorige maand in een koelkast in een woonhuis. Hoe konden vaccins die ons uit de crisis moeten helpen tussen de melk en kaas verzeild raken? maandag 15 februari 2021 Oss/Amsterdam Bij de distributie van coronavaccins gaat het meestal goed, zoals hier in het Maasstad Ziekenhuis in Rotterdam, maar het systeem is nog niet waterdicht. FOTO ARIE KIEVIT —Hoofdapotheker Noortje Swart ,,Eind januari is inderdaad een bestelling geplaatst en geleverd bij een zelf standige arts. Deze speci fieke levering kon niet meer voorkomen worden. Daarom zijn goede afspra ken gemaakt over wat deze arts met het vaccin zou doen. In verband met de uit voering van de Covid-vacci- natie op een andere locatie is het technisch mogelijk om het afleveradres aan te passen. Het is uiteraard niet de bedoeling dat een arts vaccins laat leveren op zijn woonadres, tenzij dit over eenkomt met zijn praktijk adres. Dit is echter niet te controleren en het is de verantwoordelijkheid van de arts om de vaccins conform de werkinstructie op de juiste wijze te beheren. Het is natuurlijk absoluut niet de bedoeling dat die vaccins in een koelkast terechtkomen. Het heeft ons verbaasd dat een arts die op de hoogte is van de schaarste dit doet. Er is een maximumaantal vaccins dat besteld kan worden per besteller. De verantwoordelijkheid ligt bij de besteller. Na melding van dit incident is de controle verscherpt. Inmiddels checkt het programma- management alle orders.'' Volgens de inspectie en de Twentse zorginstelling CarintReggeland waar 129 vaccins over waren, zijn er meerdere redenen waarom vaccins overblijven. Het kan zijn dat bewoners niet ge vaccineerd konden worden door een corona-uitbraak of andere ziektes, of dat be woners zijn overleden. Vol gens de instelling heeft zij 22 locaties en moest zij per locatie een veelvoud van zes bestellen. Woordvoer der Leonie Jellema: ,,Als er dan in één locatie drie over zijn, hebben we die conform de richtlijnen aan medewer kers gegeven.'' Distributeur Movianto ver wijst naar het RIVM. Dat le vert als opdrachtgever de adressen aan, zegt woord voerder Heller. ,,Wij leveren alles volgens de richtlijnen.'' Hoe coronavaccins tussen de kaas en melk belandden Marcia Nieuwenhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7