LINDA AKKERMANS Amerika heeft twijfels bij WHO-missie in Wuhan 6 NIEUWS Rode Kruis:690miljoen lijden honger Column Dion Graus, de zelfbe noemde grootste dieren vriend van dit land, de ridder van Geert Wilders, de sjoe melende bonnetjesman, heeft een stopwoord: misselijkmakend. Hij roept het te pas en te onpas, maar vooral als het over zielige beestjes of de islam gaat. Misselijkmakend was ook het woord dat in mij opkwam toen ik het verhaal over Graus las in NRC. De krant heeft tig opnames, appjes en foto's ingezien die Graus en zijn ex maakten. Deze Graus-tapes geven een onthutsend beeld van het PVV- Kamerlid dat met alles en iedereen ruzie lijkt te maken, maar zoals dat dan gaat met narcistische manne tjes: elke vorm van zelfreflectie ontbreekt. Toen moesten de passages nog komen waaruit blijkt dat Graus zijn ex jarenlang aanzette tot seks met twee van zijn beveiligers als een soort wederdienst. Dat gebeurde één keer zelfs in het gebouw van de Tweede Kamer. Ik zal u de details besparen, maar de passages 'volspuiten', 'zonder condoom' en 'ik hou de benen wel uit elkaar' komen erin voor. De ex van Graus stapte al in 2018 naar de politie, trok de aangifte weer in, maar nu heeft ze - met tapes en al - nogmaals de stap gezet. In het verleden beschuldig den twee andere exen Graus ook al van mishandeling, stalking en bedreiging. is. Veelzeggend is wel dat de PVV, de partij die toch altijd direct fel van leer trekt als het over zeden zaken gaat, nu zwijgt. Er kwam zelfs geen aankondiging van een intern onderzoek. Graus zelf mompelde nog wel iets over 'vol strekte privézaken', maar Wilders typte alleen dat hij even de NRC in de kattenbak ging leggen. De PVV maakt zich dus meer druk over elke willekeurige mos lima dan over een vrouw die bin nen de eigen partij gedwongen wordt tot seks. Graus mompelde nog iets over 'volstrekte privézaken' De Amerikaanse regering eist dat China de gegevens van de eerste dagen van de corona-uitbraak beschikbaar stelt. De Ame rikaanse nationale veilig heidsadviseur Jake Sulli- P van verwacht ook dat het m rapport van de buiten- y landse experts die de afge lopen weken in Wuhan naar de oorsprong van het virus zoch ten 'vrij zal zijn van beïnvloeding of wijzigingen' door de Chinese over heid. De Chinese ambassade in Was hington reageerde getergd en be schuldigde de Amerikaanse rege ring ervan de WHO te behandelen als een 'kermis' waar mensen kun nen komen en gaan zoals ze willen. Daarmee verwezen de Chinezen naar president Trump die uit de organisatie stapte en met zijn tweets over de WHO de mondiale crisisaanpak veel schade toebracht. De nieuwe president Joe Biden wil juist weer lid worden van de orga nisatie en daarin een belangrijke rol spelen. ,,Alsof dit allemaal niet is gebeurd, wijst de VS met de vingers naar andere landen die de WHO trouw hebben gesteund'', reageert de Chinese ambassade geïrriteerd. WHO-directeur-generaal Te- dros Adhanom Ghebrey- esus (foto) bevestigde vrijdag dat een tussen tijds rapport van de mis sie mogelijk al volgende week wordt gepubliceerd. Peter Ben Embarek, de leider van de onderzoeksmissie, ver klaarde dinsdag in Wuhan nog dat de WHO-onderzoekers geen ver der onderzoek aanbevolen. Nu zij weer thuis zijn, benadrukt Tedros: ,,Na met enkele leden van het team gesproken te hebben, wil ik beves tigen dat alle hypotheses blijven be staan en verdere analyse en studie vereisen.'' - - - H Dat aantal kan het komend jaar stijgen tot boven de 820 miljoen mensen, aldus het Wereldvoedsel programma en de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Ver enigde Naties. Het Rode Kruis vreest dat de groeiende voedsel- nood veel slachtoffers gaat maken. ,,De gevolgen van extreme weers omstandigheden zien we overal, met name in Azië en India, maar acute voedselnood speelt vooral in Afrika'', zegt Marieke van Schaik, directeur van het Rode Kruis. ,,Daar is deze campagne op gericht. Bij rampen is voedsel de urgentste behoefte die mensen hebben.'' Zuid-Soedan en Ethiopië zijn nu meervoudig getroffen. Na over stromingen en droogte wordt Ethiopië ook nog geteisterd door miljoenen sprinkhanen die een deel van de overgebleven gewas sen opvreten. Alle reserves zijn daar uitgeput. Vlak voor het bin- nenhalen van de oogst zijn in het noorden gevechten uitgebroken. Dat maakt het nog extra schrij nend. Peter Maurer, de voorzitter van het Internationale Rode Kruis (ICRC) is net in de stad Mekelle geweest in de regio Tigray, waar zwaar is gevochten. ,,Wat hij aan trof was het ergste wat hij had ge zien in zijn carrière: er zijn daar helemaal geen medische voorzie ningen meer, er is geen voedsel, de klaslokalen zitten vol vluchtelin gen. Voedsel- en medicijnvoor raden zijn geplunderd. Daarbij is 80 procent van de bevolking in het gebied, dat zijn zo'n 6 miljoen i Vóór het einde van 2022 dreigen 170.000 kinderen te sterven van de honger mensen, onbereikbaar. Er is geen informatie en we weten niet hoe ze eraan toe zijn.'' Gezondheidsmedewerkers mel den dat er zware ondervoeding is in het gebied. Volgens een VN- studie dreigen vóór het einde van 2022 wereldwijd 170.000 kinderen te sterven van de honger. In Tigray hebben 2,6 miljoen mensen urgent humanitaire hulp nodig. Maar ook in Jemen, Nigeria, de Demo- cratische Republiek Congo en Soedan heerst momenteel voed- selnood. Het ICRC onderzocht in 2020 in tien Afrikaanse landen het effect van de coronacrisis op de voedselprijzen. 94 procent van de ruim 2400 ondervraagden gaf aan dat de voedselprijs door de pandemie was gestegen. Tegelij kertijd gaf 82 procent van de on dervraagden aan dat zij (een deel van) hun inkomen zijn verloren. Schoollunch ,,Dat vanwege corona scholen slui ten is een groot probleem, omdat in veel landen kinderen ook een lunch op school krijgen'', zegt Van Schaik. ,,Voor velen is dat de enige maaltijd per dag. Dat is normaal een goede manier om ervoor te zorgen dat kinderen naar school gaan en goede voeding krijgen. Dat de scholen zijn gesloten leidt tot een verslechterde voedselsitu atie voor die kinderen. Daarbij zie je bij elke ramp dat wanneer kinderen niet naar school gaan ze in allerlei andere problemen be landen, van kinderarbeid tot meis jes die niet meer teruggaan naar school. We zien ook dat hun ou ders, die al balanceren op de rand van hun bestaan, nu echt in de problemen komen.'' Om ervoor te zorgen dat men sen in deze lastige tijden toch ge noeg te eten hebben, deelt het Rode Kruis voedselpakketten uit met linzen, bonen, olie, bloem en andere producten die veel wor den gebruikt. Ook verstrekt het zaden en gereedschap, zodat men sen hun voedsel zelf kunnen ver bouwen of kunnen vissen. Verwacht Van Schaik veel res pons op de actie in coronatijd? ,,Als Rode Kruis staan we voor huma nitaire noden in de hele wereld. Het is erg belangrijk ook in deze tijd aandacht te vragen voor deze zaken. Het is niet zo dat we door corona nu op een eiland zitten. Wat elders gebeurt, heeft effect op ons leven hier.'' maandag 15 februari 2021 GO Onthutsend Natuurlijk is iedereen onschul dig tot het tegendeel bewezen Het knettert tussen de VS en China over de afgesloten onder- zoeksmissie van de WHO in Wuhan. Volgens de Amerikanen zijn er alleen maar meer vragen gerezen over de Chinese aan pak. Bob van Huët Washington \-Xjr rj. rrss ---v VCV. i..- Ethiopië is zwaar getroffen door natuurrampen en geweld. foto ap 'Voedselnood nóg erger door corona' Het Rode kruis zet vandaag giro 5125 open om geld in te zamelen voor voedselhulp. Natuur- en klimaatrampen, conflicten én de coronapan- demie hebben geleid tot hon ger bij 690 miljoen mensen. Bob van Huët Den Haag Voedselnood door corona, conflicten, natuur- en klimaatrampen onder 690 miljoen mensen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6