Corona houdt de echte carnavalsvierder niet tegen II Zo leest u de krant altijd op tijd tijdens het winterweer 5 Maar lang niet overal was er over last. Op veel plekken in het land ga ven mensen gehoor aan de oproep vooral in de eigen buurt te blijven en was het vooral genieten van een bijzonder uitje buiten. Dat trok niet alleen schaatsers naar het ijs. IJsvissers kwamen ein delijk eens aan hun trekken. Dat deden ze onder meer in Friesland. En op grote meren waren veel ijs- zeilers te vinden. In de dichtgevro ren uiterwaarden bij Wageningen hakten twee mannen een wak uit om daarin zelfs een potje te kunnen schaken. Toch was er niet alleen ijspret. Ziekenhuizen en huisartsenposten hadden het razend druk met vooral schaatsongelukken. Het was er dubbel zo druk als op een doorsnee dag, met veel polsbreuken, enkel kwetsuren en gebroken heupen. Maar het geluksgevoel over heerste. Voor geluksprofessor Pa trick van Heeswijk geen verrassing. IJ spret is uniek en iedereen weet dat het jaren kan duren voor het weer mogelijk is. ,,Als je beseft dat iets tij delijk is, geniet je intenser. Mensen hadden het gevoel dat ze het er tus sen alle coronabeperkingen nu van moesten nemen. We zijn het geluk kigst als we met anderen zijn. We konden bijkletsen en het een keer met over corona hebben.'' De cafés zijn dicht. De terrassen gesloten. En toch stonden er stipt om 13.11 uur op de Oude Markt in Roosendaal zo'n tweehonderd verklede Tullepetaonen voor de traditionele leuttocht. Netjes op afstand, met koffie in kartonnen bekertjes die later werden ge bruikt om te vullen met zelf mee gebrachte kruikjes Schrobbelèr. Peggy Hermans kon het niet laten. Normaal gesproken gaat ze zes da gen aan de zwier. Nu bleef het bij een paar uurtjes op zaterdagmid dag in de vrieskou. ,,Je moet er toch iets van maken, een beetje gezelligheid op z'n tijd mag toch wel?'' zegt ze. De politie vond het hier alle maal wel prima. Maar zo ging het niet overal. In Breda kwamen op de Grote Markt ook een paar hon derd verklede mensen samen toen de symbolische sleuteloverdracht achter gesloten deuren werd ge houden. Ze deden mee aan een speurtocht die de carnavalsstich ting had uitgezet, maar agenten waren onverbiddelijk. Groepsvor ming was verboden, en dus stuur den ze iedereen naar huis. Eén car navalsvierder ging op de bon: hij had zelf een statafel meegenomen. ,,Wat een kansloze actie is dit. Het enige dat we hier deden, was als gezin even een beetje het gevoel van carnaval beleven. Hadden ze me nou gezegd: meneer wegwe zen, dan had ik dat gedaan'', rea geert hij. Ook in Tilburg liep het volgens de politie uit de hand. Daar waren twee- tot driehonderd mensen aan het hossen op muziek voor een café en zouden er alcoholhou dende drankjes worden verkocht, al sprak de kroegbaas dat tegen. ,,Dat slaat als een lul op een drum stel, om het in carnavalstaal te ver woorden.'' Toch vroegen agenten de mensen vriendelijk te vertrek ken, wat de meesten ook deden. Hoewel optochten overal verbo den waren, werd in Oijen toch een praalwagen gesignaleerd. De poli tie greep niet in: het ging om de jeugdprins met jeugdraad en hof dames. En jongeren mochten het wel. Een carnavalsfeest dat eigenlijk geen feest mag heten, bood ook Hadden ze me nou gezegd: meneer wegwezen, dan had ik datgedaan kansen. Zo wilde niemand in het Limburgse Ysselsteyn dit jaar Prins Carnaval zijn, behalve Sjef Epping (71). Hij zit al 43 jaar in het bestuur van de carnavalsvereni ging maar een week lang feesten houdt hij niet meer vol. ,,Dit jaar gaan we overal maar vijf minuten langs'', zegt hij. Op de fiets En dus deed 'slotheer Sjef van Rij- pickerwaerd tot Epping' zaterdag ochtend mee aan een optocht op de fiets, gingen leden van de ver eniging langs grand cafés om on derscheidingen uit te delen en hadden ze de sleuteloverdracht met de burgemeester op de live- stream. Maar de feestvreugde valt in het niet bij voorgaande jaren. En dat doet pijn. Vooral omdat ze ook nog werkzaam zijn in de horeca. ,,Carnaval is normaal dé week dat je alles om je heen even vergeet. Loslaat. Dat je opgaat in een an dere wereld. Daar was ik juist zo aan toe.'' Willem-Alexander opnieuw op de knieën voor Maxima We doen er alles aan om de krant de komende dagen weer gewoon bij u in de bus te krijgen. Dit kan Later zijn dan u van ons gewend bent, omdat het winterse weer aanhoudt. De digitaLe krant is weL aLtijd op tijd en kunt u op uw computer, laptop, tablet of telefoon digitaal lezen via krant.pzc.nl Wilt u 24/7 op de hoogte blijven van het laatste nieuws? Ga naar pzc.nl maandag 15 februari 2021 Geen optochten, geen hossende feestvierders en lege pleinen. Zo saai was carnaval nog niet eerder, maar de echte feestneu zen lieten zich niet tegenhou den. De politie moest in diverse steden ingrijpen. Raymond Boere Roosendaal/Breda Een gezin in Breda viert carnaval veilig. foto pix4profs/edwin wiekens - Beboete carnavalsvierder Koning Willem-Alexan der ging gisteren, ruim twintig jaar na dato, opnieuw op de knieën voor koningin Maxima. Hij deed dat op dezelf de plek als bij het aan zoek in 2001: op de be vroren vijver bij Huis ten Bosch. 'Ruim 20 jaar later, zelfde plek. Genieten op het ijs', meldt hij op Instagram. Zi zie erop gekleed I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5