Lokaal je melk tappen én je biefstuk scoren 8 ZEELAND SLAPEN ALS EEN ROOS HOUTKACHEL HOUDT DE YURT BEHAAGLIJK WARM^ Rillend van de kou armoedig in een tentje zitten? Niet op boerenrustcamping De Kermisrose in Nieuwerkerk. Daar zit je, zelfs met temperaturen vér onder 0, als een vorst in je met houtkachel warm gestookte yurt. Winterkamperen is hot, merken André en Jacqueline Slootmaker. Toen het woord glam- ping nog niet eens was uitgevonden, gingen de Slootmakers op de ak kers rondom hun boe renbedrijf in de polder van Nieu werkerk al los. Ze zetten yurts neer, authentieke Mongoolse ten ten. Met, De Kermisrose was in Zeeland de eerste minicamping die daartoe overging, privésanitair op elke plaats. Het loopt er nu storm, zeker sinds de kerstvakantie. Elk week end zitten de yurts, en de pipowa- gen die er ook staat, vol. ,,Heel bij zonder", ervaart Jacqueline Sloot- maker. ,,Al die mensen die komen hebben zoiets van: hè, effe niks. Even je hoofd niet vol met corona. Even nergens op hoeven letten. Je zit hier in je eigen bubbel op je ei gen plekje. Sommige mensen gaan niet eens de camping af." Jacuzzi Gasten kunnen ontbijt en diner in hun yurt bezorgd krijgen. Jacque line kookt op verzoek (normaalge sproken kun je ook terecht in de theethuin op de boerderij) de ster- ren van de hemel. De in het groen verborgen gelegen jacuzzi is nog nooit zo vaak gereserveerd als deze winter. Koud met alle sneeuw en vorst? Totaal niet, volgens André. ,,Afgelopen week sliepen er hier drie dames en die hebben geen en kele nacht de houtkachel aan ge had." Toen de Slootmakers er zelf een keer bivakkeerden met min 3 gra den was het in de tent na een nacht niet stoken nog altijd 5 gra den boven nul. ,,En steek je de houtkachel aan dan is het binnen een kwartier weer warm. Het is een compacte kleine ruimte. De yurts zijn ook helemaal met vilt geïsoleerd." Als wintercamping mag De Ker- misrose (wat oud Zeeuws is voor pioenroos) normaalgesproken maar 20 procent van de 15 eenhe den laten staan. Deze winter mo gen minicampings die dat hebben aangevraagd alles laten staan en aannemen. Om de eerdere sluiting door corona te compenseren. Op de boerenrustcamping beperken ze zich tot bezetting van een stuk of acht plekken. Om schaarste te creëren en vooral om het service niveau hoog te houden. ,,Wil je een pony huren of heb je een kistje hout nodig dan hoef je niet eerst een uur in de rij te staan." Aan de boekingen te merken, is er vraag naar winterkamperen. ,,We hebben de tijd nu mee. Er zijn zo verschrikkelijk veel men sen die willen even iets gaan doen. Terwijl er niks is. Mensen zitten thuis te werken en kunnen daarna niet om te ontspannen naar de bioscoop, een middagje winkelen of een biertje pakken. Die mensen vinden het heerlijk om er even tussenuit te gaan. Hier, in the middle of nowhere, komen ze tot rust." Of die trend na corona doorzet, is de vraag. Maar André Slootma- ker is positief. ,,Er is ook een ge deelte dat anders weet-ik-het-wat ging doen in de winter en dat nu hier is geweest. En die denken: we gaan nog eens die kant op. Want dat was eigenlijk best leuk." Student en boerenzoon Martin heeft de dieren zelf groot gebracht. Heeft er tijd en liefde ingestoken. Daarna heeft hij in overleg met de slager pakketten samengesteld. En deze week overhandigt hij de ver kochte pakketten hoogstpersoon- lijk aan de klant. ,,Dat vind ik hier zo mooi aan. Dat het dier waar je zelf mee gewerkt hebt niet zomaar 'de grote markt' op gaat. Maar dat je het kunt aanbieden aan anderen met een mooi verhaal erbij. Een eerlijk verhaal, want je weet zelf hoe het hele proces is verlopen." Dik een jaar geleden werd de boerderij van familie De Hoop aan de Meeldijk in Burgh-Haamstede na een lang voortraject officieel een biologische boerderij. Met koeien die zoveel mogelijk buiten lopen, alleen in hoge nood antibiotica krij gen en die biologisch geteelde ge wassen eten. Helemaal naar de smaak van zoon Martin, derdejaars student Agrarisch Ondernemer schap Dier- Veehouderij aan de Aeres Hogeschool in Dronten. ,,Ik vond dat een goede stap. Je merkt dat de agrarische wereld een andere richting op moet. Niet dat biologisch nu alles is, maar het past wel goed bij ons bedrijf waarin we samenwerken met natuurorganisa- ties en ook een visie hebben over het afzetten van lokale producten." Op het erf aan de Meeldijk kunnen mensen al langer hun eigen flesje melk komen tappen. Ook verkoopt Martin er eitjes van de 12 kippen die hij heeft. Meerwaarde De stap naar vlees was dus niet zo heel erg groot. ,,Ik wilde kijken of we vlees van koeien die we niet meer gebruiken voor de melk ook een meerwaarde kunnen geven door het lokaal af te zetten." Dat kan omdat familie De Hoop in de aanloop naar het etiket biolo gisch is overgestapt van de typische melkkoe Holstein naar een meer 'dubbel doelkoe'; een kruising van drie rassen. ,,Geen dikbil, maar wel een koe die iets grover is gebouwd en met meer vleesaanzet." Samen met zijn Zierikzeese vriendin Carmen van Dijke, eerste jaars Social Work in Vlissingen, was hij al langer bezig mensen een in kijkje te geven op de bioboerderij (zie Onze Bioboerderij op YouTube). Nu hebben de twee zich op de vleesverkoop gestort. Daar is lokaal afzetmarkt voor, is hun verwach ting. Zelfs met Vleesboerderij Boot in Kerkwerve en Kaasboerderij De Stolpe in Nieuwerkerk in de buurt. ,,We hebben allemaal een ander verhaal. En ik denk ook dat dit een trend is die blijvend is. Naarmate de welvaart stijgt, letten mensen meer op wat ze eten en drinken. Meer informatie op de website onzebioboerderij.myonline.store maandag 15 februari 2021 Winterkamperen is hot in coronatijd Dick Mollen, Margriet Scholtes en hun zoontjes Boris (4) en Pim (5) uit Hapert brengen een nachtje in de yurt door. foto marieke mandemaker Esme Soesman Nieuwerkerk Kijk op de site bij /video Winterkamperen in een yurt of pipowagen Hij heeft zelf zijn eerste haas biefstuk al achter de kiezen. En de eerste vleespakketten zijn verkocht. Martin de Hoop (20) is, samen met zijn vriendin Car men van Dijke, begonnen met vleesverkoop van de eigen bio- boerderij in Burgh-Haamstede. „Lokaal afzetten vind ik écht heel mooi." Esme Soesman Burgh-Haamstede Martin de Hoop en Carmen van Dijke. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48