Nog snel even schaatsen nu het nog kan: 'Het ijs is goed' BEVELANDEN EN THOLEN 5 VRIJWILLIG BOSWACHTER TEAM WORDT UITGEBREID Mart Vogelzang is nu nog de enige vrijwillig boswachter in de Zak van Zuid- Beveland. Maar dat duurt niet lang meer. De selectie voor uitbreiding van het team loopt en dan krijgt hij er een paar collega's bij. Maar wat doet een vrijwillig boswachter eigenlijk? De zaterdag start voor Vogelzang met een rondje rijden. Via de glibberige weggetjes in de Zak gaat hij naar een terrein waar Schotse hooglan ders lopen. Even controleren of al les nu goed is. De dieren ogen fris. Een klein kalf dat even ach terop raakte rent naar zijn moeder. Vogelzang klimt over het hek en loopt een eind het natuurgebied in. Met een bijl hakt hij een wak voor de dieren. ,,Het ijs is zo dik dat ze het zelfs met hun gewicht niet meer kapot krijgen." Als Vo gelzang terugloopt wijst hij naar iets bij een bevroren pluk gras. ,,Even wat eten halen." Uit de auto komt een zakje vogelzaad. ,,Daar zit een verzwakte koperwiek. Die zit zowat te smeken om wat eten." Hij legt een handvol zaad neer. ,,Zo, weer een leven gered." ,,Als vrijwillig boswachter ben je vooral gastheer", vertelt Vogel zang. ,,En dat is heel breed. Je ver telt mensen over de natuur. Wijst ze op een vogel die je ziet, maar soms help je ook met autopech, of als een kind zoek is." De vrijwilli gers helpen ook mee met beheer en spreken mensen aan op hun ge- drag als dat nodig is. Bijvoorbeeld als ze buiten de paden lopen of als een hond niet is aangelijnd. Vrijwillig boswachter zijn, is voor hem een soort jongens droom. Hij wilde na zijn studie boswachter worden maar dat liep anders. ,,En dan vervliegt je droom." Maar sinds een jaar of twee is hij vrijwillig boswachter naast zijn baan. Hij is in de leer ge weest bij zijn Schouwse collega's en pakt nu in het weekend taken op waar zijn professionele col lega's niet aan toekomen. Bekeu ringen uitschrijven mag hij niet, Als vrijwillig boswachter ben je vooral gastheer. En dat is heel breed daarom is er ook altijd een boa ac tief. Hij stapt de auto weer in, op weg naar de Biezelingse Ham. ,,Daar heb ik een vuilniszak zien liggen", legt hij uit. De vuilniszak ligt er nog. Of liever gezegd, hangt er nog. In een boom, boven het water hangt een propvolle zak. Moedwil lig uit de auto gegooid, denk Vo gelzang. Hij klautert het be sneeuwde en ijzige talud af naar beneden. Halverwege hangt de zak en even later staat hij weer op de weg met de buit. ,,Even kijken. Oh, dit is bouwafval. en zie je dit?" Hij houd een tube met een che misch goedje omhoog. ,,Daarom is het belangrijk dat we dit wegha len. Als de zak scheurt en dit in het water komt, is tien jaar werken aan schoon water voor niets geweest." Vogelzang kijkt naar de lucht. ,,Ik zie ganzen vliegen, die zijn verstoord." Niet verwonderlijk, want hij staat vlakbij de Zwaakse Weel en daar wordt volop ge schaatst. ,,Daar moeten we wel op letten. Dat mensen niet overal schaatsen, maar dat er ook plekken zijn waar de vogels rustig kunnen zitten. Die hebben nu al hun ener gie nodig om warm te blijven." Hij stapt in de auto voor de rest van de ronde langs de verschillende na tuurgebiedjes in de Zak. ,,Even controleren of de dieren nog ge noeg te eten hebben." Het is gezellig op het natuurijs ach ter de autoboulevard in Goes. Een vader trekt een sleetje voort, een andere kleuter krabbelt de eerste meters op natuurijs. Wiebelig en steeds nét niet vallend. Vlak bij de kant blijven twee meerkoeten stoïcijns in hun kleine wakje zwemmen. Ze trekken zich niks aan van de schaatsers die links en rechts het ijs op stap pen. ,,Het ijs is goed", vertellen Linda Kannengieter en Jarno Pons uit Zwijndrecht. ,,Er zitten wel wat We gedogen het schaatsen in de natuur op heel veel plekken scheuren in en je kan niet het hele stuk schaatsen, want er zijn nog open stukken, maar het is beter dan bij ons." Op heel veel plekken zochten de schaatsers de plassen op. Bijvoorbeeld bij de Zwaakse Weel bij Kwadendamme. In de ber men staat het vol met auto's, maar op het ijs valt het mee met de drukte. Eigenaar Natuurmonumenten vindt het prima dat de schaatsers de natuur opzoeken, zo lang het maar niet te druk wordt. En dat geldt voor meer natuurgebieden van de organisatie. ,,We gedogen het op heel veel plekken", zegt boswachter Paul Begijn. ,,Alleen op enkele heel kwetsbare gebieden kan het niet." Dat heeft te maken met de vogels die er zitten. ,,Zeker de kleinere vo gels verliezen wel 10 procent van hun lichaamsgewicht in een koude nacht." Maar omdat de schaatsperi- ode kort is, zijn er geen problemen geweest. ,,Als het langer had ge duurd, hadden we misschien wel maatregelen moeten nemen." maandag 15 februari 2021 BE 'Die koperwiek zit te smeken om eten' Melita Lanting Kwadendamme Kijk op pzc.nl/video V h- Vrijwillig boswachter Mart Vogelzang hakt een wak in het ijs voor de Schotse hooglanders. foto johan van der heijden -Mart Vogelzang Nog even snel de kans pakken nu het nog kan. De familie Ken- son uit Kloetinge bond gisteren nog even de ijzers onder. „Voor het eerst deze vorstperiode." En dat werd gelijk de laatste keer, want de dooi zette gistermiddag hard in. Melita Lanting Goes -Paul Begijn, boswachter Schaatsen bij de Nansenbaan in Goes. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46