>r r 11 ïcE 1 [NEER Marcel Lourens heeft maar één doel: de titel Zeeuws Schotse mascotte droomt van rugbycarrière 11 I'"" granova. Le11 jgRUGGE BV| mm&m wmt. Wm ,_a 3 Hier is rugby geïntegreerd in regeringsbeleid i# me dic '- s v: wmato coronapandemie nog geen zicht op een herstart. Dat Vandepitte in de laatste competitiewedstrijd - uit bij Sportlust'46 - werd gepas seerd, heeft ook wel meegespeeld bij zijn besluit om te vertrekken. ,,Daar baalde ik wel van, ja'', kijkt hij terug. ,,Ik had die week echt heel goed getraind. Toch zat ik op de bank. De trainer had zijn besluit al genomen.'' Lieven Gevaert wilde hem vervolgens wel uitleg geven. ,,Ik zei: 'Het is goed trainer, ik ac cepteer het. Als je me nodig hebt, ben ik er'.'' Vandepitte viel vervol gens nog wel in en stond samen met een andere invaller - Istvan Bakx - aan de basis van de 0-2 van Jonathan Constansia. Vandepitte: ,,Ik heb alles meege maakt bij Hoek. Ik heb mezelf de vraag gesteld: als ik nog een jaar blijf, waar gaan we dan om spelen? Hoe groot is de kans dat we met deze selectie om promotie mee gaan doen? Niet zo groot denk ik. Bij andere clubs in de derde divisie hebben ze niet stilgezeten. Som mige clubs hebben zich flink ver sterkt en hebben hun selecties al zo goed als rond.'' Wat ook mee heeft gespeeld, is dat de 31-jarige Vandepitte niet meer alles opzij wil zetten voor het voetbal. ,,Tijdens de voorbereiding waren we zes dagen per week bezig. Alles moest wijken voor het voet- KLOETINGE Marcel Lourens is ook volgend seizoen trainer van de voetbalvereniging Kloetinge. De Middelburger begint daar mee aan zijn vijfde seizoen bij de club. Het doel voor dat jaar is dui delijk: promoveren naar de hoofdklasse. Om die ambitie krijgt bij te zetten heeft de club de selectie versterkt met Thomas de Rijke (Goes), Reguillo Vande pitte, Kyle Doesburg (Hoek) en Jarreau Manuhuwa (ASWH). Lourens heeft een lange histo rie bij de club. Hij speelde er als aanvallende middenvelder in de succestijd rond de eeuwwisse ling in de hoofdklasse. bal. Dat trek ik niet meer, met een gezin met twee kleine kinderen. Bij Kloetinge ga ik straks twee keer per week trainen.'' Tijdens de coronaperiode voet balde hij geregeld met vrienden. ,,Daar heb ik echt van genoten, het plezier was helemaal terug. Ik heb een keer zo'n vest aan gehad dat al les meet. Bleek ik in 90 minuten 15 kilometer te hebben gelopen. Het was een beetje kick and rush, con stant omschakelen. Heerlijk.' Zaterdagochtend maakte hij al kennis met veel van zijn nieuwe Nadat hij gestopt was als speler (Zeelandia Middelburg was zijn laatste club) werd hij assistent trainer bij Kloetinge, waarna hij in 2009 op eigen benen ging staan als trainer. Eerst bij Luc- tor'88, vervolgens bij Dauwen- daele, voordat hij in 2017 hoofd trainer van Kloetinge werd. Sindsdien is hij telkens in de top 3 geëindigd in de eerste klasse, maar de zo felbegeerde promotie naar de hoofdklasse is tot nu toe uitgebleven. Als er dit seizoen niet meer in competitie verband wordt gevoetbald, moet daarin in het seizoen 2021/2022 verandering komen. ploeggenoten. Vandepitte is na Jar- reau Manuhuwa (ASWH), Thomas de Rijke (Goes) en Kyle Doesburg de vierde nieuweling in de selectie van trainer Marcel Lourens. ,,De ambities van Kloetinge zijn duide lijk'', zegt Vandepitte. ,,Met onze voetbalschool Skills Control wer ken we ook al samen met de club. Ik denk dat het voor mij goed is om nog eens in een andere omgeving te voetballen, waar het vuurtje weer wordt aangewakkerd. Ik heb het ge voel dat ik nog echt van waarde kan zijn.'' Een Zeeuwse knul die mascotte is van het Schotse rugbyteam? Dat vergt enige uitleg. Euan is geboren en getogen in Zierikzee. Op zijn vierde ging hij - net als zijn één jaar oudere broer Ryan - rugbyen bij Tovaal in Goes. Niet verras send, want ook zijn opa en zijn va der zijn groot geworden in de sport. Zijn opa richtte zelfs een club op in Amsterdam. In 2018 kozen zijn vader en moeder ervoor om te emigreren naar Schotland. ,,Van jongsaf aan heb ik al een zwak voor het land'', vertelt vader Remco. ,,Mijn vrouw komt er ook vandaan en we heb ben altijd het plan gehad om er ooit te gaan wonen. Toen ik op mijn werk bij een Brits bedrijf in- tern kon switchen, was dat hét moment.'' Ze hebben er nog geen moment spijt van gehad. Ze wonnen in een dorp Cardross, op twintig minu ten van Glasgow. ,,De rust en de ruimte die hier is, vind je niet in Nederland. Er wonen 5,5 miljoen mensen op een gebied twee keer zo groot als Nederland. De men sen zijn hier vriendelijk en open. En niet onbelangrijk: de kinderen voelen zich er ook thuis.'' Dat komt niet in het minste door rugby. Ze spelen allebei bij Loch Lomond Rugby Club in de jeugd. ,,Tovaal is een goed georga- niseerde club, maar hier is de sport geïntegreerd in regeringsbe leid. Het niveau is daardoor ook een stuk hoger. Dat was in het be gin aanpoten voor de jongens, maar ze hebben het goed opge pakt.'' Glasgow Warriors Ryan is de powerhouse, Euan de atleet. ,,Ze hebben een dubbel paspoort, maar dromen ervan om ooit voor Schotland te spelen. We gaan regelmatig naar wedstrijden en trainingen kijken van het na tionale team en van hun favoriete club Glasgow Warriors. Daar heb ben ze ook al met hun team met vlaggen gezwaaid als de teams het veld op kwamen.'' Zaterdag was Euan mascotte van het nationale team voor het duel met Wales in het prestigi euze Zeslandentoernooi. Helaas niet fysiek, maar virtueel. ,,Dat was wel een domper.'' Hij kreeg een shirt en hoodie van het team toegestuurd, sprak een boodschap voor het team in die op alle medi- akanalen van de rugbybond werk gebruikt. Thuis volgden ze de wedstrijd in vol ornaat. Voor rust bouwde Schotland een 17-3-voorsprong op, maar mede door een door de VAR afgekeurde try en een rode kaart ging de wedstrijd alsnog verloren (24-25). ,,Balen natuur lijk, maar het was een geweldige wedstrijd.'' Een persoonlijke brief en video van bondscoach Gregor Town- send en aanvoerder Stuart Hogg zijn de blijvende herinnering voor Euan. maandag 15 februari 2021 PM nieuw vuurtje n\ ui* 34üf Reguillo-Vandepjtte - Reguillo Vandepitte schiet in september 2018 in de slotfase de 3-3 binnen tegen Quick Boys. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Als Euan Bakker (12 jaar) aan de hand van zijn idool Ali Price het veld van Murrayfield had kunnen oplopen, was het hele maal onvergetelijk geweest. Maar ja, dat kon niet vanwege corona. De in Zierikzee gebo ren Euan was daarom nu zater dag de virtuele mascotte van het nationale rugbyteam van Schotland in Edinburgh. Rudy Boogert Cardross - Remco Bakker Euan Bakker. Ali Price, de idool van Euan Bakker, baant zich een weg door de defensie van Wales. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 43