Nederland start OKT met een zege II Hendriks stopt na Spelen in 2022 als technisch directeur 9 Henk Angenent rijdt opnieuw de Elfstedentocht, bijna een kwart eeuw later Bijna een kwart eeuw na zijn zege schaatste Henk Angenent op eigen houtje nog eens (deels) de Elfsteden tocht. ,,Ik heb veel meer respect gekregen voor de gemiddelde toerrijder.'' Waarom? Tja, waarom nog eens die mon- stertocht? Uit liefde. Vooral dat, zo bekende Henk Angenent na zijn helse avontuur, 24 jaar na dato. Liefde voor de schaatstocht die zijn leven veranderde, op die vierde januari van 1997. De Tocht der Tochten die Henk Angenent 's werelds beroemdste spruitjesteler maakte. Die dag bracht hem zo veel, maar amper herinneringen. „Vierentwintig jaar terug zat ik helemaal in die wedstrijd, ik heb er toen niks van meegekregen. Na tuurlijk, in de jaren daarna ben nog op heel veel plekken in Fries land geweest, maar nooit op het ijs. Ik wilde dat gewoon nog eens bewuster beleven." Winters gingen voorbij dat het niet kon. Jaar na jaar zonder ijs, zonder Elfstedentocht. En was er wél vorst, dan was het nooit vol doende, of het paste niet in zijn schema. ,,Deze dag had ik al jaren in mijn hoofd. Dat plannetje was er al langer'', aldus Angenent (53), die sowieso elk jaar de Elfsteden tocht nog fietst met Pinksteren. ,,Nu moest het." vrouw Sannah en zijn dochter, om vlak voor Dokkum weer op het ijs te stappen, voor de finale. ,,En dat viel me nóg mee, want ik had niet verwacht dat we zó ver zouden ko men. Ik dacht tot Sloten en dan houdt het wel op. Natuurlijk zegt er straks wel ergens een stemme tje in m'n hoofd 'jammer dat ik het niet helemaal heb kunnen vol tooien'. Maar dat was gewoon on mogelijk. De tocht had nu écht niet door kunnen gaan. Er zaten stukken bij, daar kon je amper lo pen. En al zeker niet glijden." Schemerdonker Vlak voor de klok van zes gleed Angenent na toch nog zo'n 140 ki lometer schaatsen de Bonkevaart op. In het schemerdonker ging hij hand in hand met zijn kompanen onder de verlichte finishboog door. En ook nu stond er weer een legertje fotografen, pers en klap pende Friezen op hem te wachten. ,,Dat enthousiasme heeft me wel verbaasd. Blijkbaar wordt het enorm gewaardeerd dat ik dit nog eens gedaan heb." Hij heeft lang moeten wachten op zijn rendez-vous met het be vroren Friese water. ,,Te lang, ei genlijk'', vindt hij. ,,Maar het was een prachtige dag. Pas nu heb ik gezien hoe mooi Friesland eigen lijk is. En ik heb veel meer respect gekregen voor de gemiddelde toer rijder. Die hebben het nog véél zwaarder dan wij het hadden in 1997, weet ik nu." Het moet wel heel gek lopen wil Angenent volgend jaar op 4 ja nuari niet zijn 25-jarig jubileum vieren als laatste winnaar. Maar deze vorstperiode heeft hem wel gesterkt in het vertrouwen dat een zestiende editie aanstaande is. ,,En schrijven ze 'm nog eens uit, dan rijd ik weer mee. Sowieso." Maar nu even rust. ,,Ik heb al te gen mijn personeel gezegd: ik zet even geen wekker." Angenent wilde niet langer wachten, dus reed hij zaterdag avond naar Leeuwarden. De lok roep van het Friese ijs was niet langer te weerstaan. Het originele plan was zondag wat delen ver kennen en maandag eventueel schaatsen. Vanwege de aangekon digde dooi werd het plan echter wat versneld. En dus stond Ange- nent in alle vroegte weer op het ijs van de Zwette, samen met zijn schaatsmaten Henk Matser en broers Syb (zanger van De Kast) en Jacob van der Ploeg. Voor een monstertocht, zo merkte hij al snel. Tot Sloten ging het goed, daarna viel hij hard met zijn knie op een houten schoeiing. ,,Helemaal naar de kloten'', aldus Angenent. ,,Een mooie rode streep erop, ook. Maar voor de rest had ik amper last. Ja, m'n rug een beetje." Dat de dag echter niet liep zoals in zijn mooiste dromen, wist hij van tevoren al. De conditie van het ijs in de westhoek van de route was erbarmelijk en hij wilde niet flirten met de avondklok. Dus moest halverwege het plan aange past worden. Die volle 200 bleek te hoog gegrepen. Nabij Bolsward kroop hij in de volgwagen bij De tocht had nu écht niet door kunnen gaan. Er zaten stukken bij, daar kon je amper lopen De ploeg van bondscoach Harry van der Meer versloeg Duitsland vooral dankzij een sterke eerste helft met 11-10 (5-2 3-2 2-2 1-4). Jorn Muller was de topscorer bij Oranje met vier doelpunten, Kjeld Veen- huis maakte er drie. De waterpoloërs nemen het van daag op tegen Kroatië, op papier de sterkste opponent in groep B. Oranje speelt daarin ook tegen Roe menië, Frankrijk en Rusland. De beste 4 van de poule plaatsen zich voor de kwartfinales. Op het OKT in Rotterdam worden de resterende drie startbewijzen voor de Spelen van Tokio verdeeld. De Neder landse mannen deden in 2000 voor het laatst aan de Spelen mee. Muller opende in het lege Zwem- centrum Rotterdam al binnen een halve minuut de score. De waterpo- loërs begonnen heel scherp en lie pen snel weg bij Duitsland, mede dankzij een doelpunt van midvoor Jorn Winkelhorst. Hij overwoog vorig jaar nog even om zich tot Duitser te naturaliseren, maar kwam daar al snel op terug. Na een paar stevige gesprekken met Van der Meer en de Nederlandse selec- tie keerde Winkelhorst onlangs te rug bij Oranje. De waterpoloërs stonden halver wege met 8-4 voor, maar verspeel den de zege nog bijna in het tweede deel van de wedstrijd. Bij 10-9 en met een man meer in het water vroeg bondscoach Van der Meer een time-out aan. Hij besloot een variant te spelen, waaruit Thomas Lucas tot scoren kwam. Het bleek de winnende treffer, ook al kwa men de Duitsers al snel weer terug tot 11-10. Turkije werd op de openingsdag van het OKT uit het toernooi ge haald vanwege een aantal corona- gevallen binnen de selectie. Daar door strijden elfin plaats van twaalf landen om de drie tickets. ,,Natuurlijk, ik geniet elke dag op nieuw van mijn baan als technisch directeur'', aldus Hendriks. ,,Ik werk erg graag met al die zeer toe gewijde sporters van TeamNL en hun begeleiders. Topsport bete kent scherpe keuzes maken, dat geldt ook voor mij en voor mijn functie. Ik heb geleerd dat innova tie en ontwikkeling bij topsport centraal moeten staan. Het wordt straks na bijna 13 jaar tijd dat ik het stokje aan een ander overdraag.'' Hendriks, voormalig hockey- coach, werd eind 2008 benoemd als opvolger van Charles van Commenée. Hij was de derde man die de topfunctie in de Neder landse sport mocht bekleden. De eerste was Joop Alberda, die na de Olympische Spelen van 2004 in Athene vertrok. ,,Het is altijd goed voor jezelf en voor de organisatie dat j e nadenkt over waar j ouw ho rizon ligt. Ik weet zeker dat NOC*NSF en TeamNL Maurits Hendriks na dit jaar gaan missen'', reageerde algemeen directeur Ge rard Dielessen van de sportkoepel. maandag 15 februari 2021 'Deze dag had ik al een aantal jaren in mijn hoofd' Arjan Schouten Leeuwarden Henk Angenent bij het brug getje van Bartlehiem, op weg naar het laatste stuk van zijn tocht. FOTO'S ANP A Na de finish op de Bonkevaart met zijn vrouw Sannah en zijn dochter Bodhi. - Henk Angenent (53) De Nederlandse waterpoloërs hebben hun eerste wedstrijd op het olympisch kwalificatietoer nooi in Rotterdam in winst om gezet. ANP Rotterdam ROTTERDAM Maurits Hendriks (60) legt zijn functie van tech nisch directeur van sportkoepel NOC*NSF na de Winterspelen van begin 2022 neer. Hij is dan 13 jaar in dienst geweest bij de sportkoepel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41