Locaties GGD dicht in ochtend vanwege code rood NIEUWS 3 KAPSALONS OPEN Vaak combineren ze een bezoek aan de kapper met een tankbeurt In België gingen de kappers afgelopen weekeinde weer open, beducht op kniptoeristen. Met extra grenscontroles weren de Belgen Nederlanders die zonder goede reden het land in willen. Het verschil in coronare gime leidt tot opmerke lijke taferelen in de grensstreek. Twee kap perszaken op enkele kilometers van elkaar, allebei van dezelfde eigenaar. De een mocht zaterdag weer open, de ander bleef dicht. ,,Raar, zeker als je weet dat de besmettingscijfers in beide landen bijna hetzelfde zijn.'' Geert Jan Oostvogels (50) is eige naar van ID Coiffures, een kappers zaak in Zundert en eentje net over de grens in de Belgische stad Hoogstra ten. ,,Toen eenmaal bekend was dat we in Hoogstraten weer open moch ten, stond de telefoon roodgloeiend'', zegt Oostvogels lachend. „Iedereen wilde een afspraak maken. Ik geloof dat we het de komende twee weken in Hoogstraten flink druk houden.'' Boete Nederlanders die om een knipbeurt verlegen zitten moeten nog even ge duld hebben. Een woordvoerder van de politie Lanaken-Maasmechelen waarschuwt Nederlanders die het in België willen proberen. ,,Nee, dat is nog altijd mét iets dat niet uitstelbaar is.'' Nederlanders die tóch voor een knipbeurt naar een Belgische salon willen rijden, kunnen bij de grens worden teruggestuurd met een boete van tenminste 250 euro. Afgelopen weekend werden de grenscontroles al aangescherpt, met name om uitstapjes tijdens de voor jaarsvakantie tegen te gaan. Bij extra grenscontroles bekijkt de Belgische politie de verklaringen van Neder landse reizigers minutieus. Ze moe ten allemaal een verklaring invullen waarin de reden van hun bezoek staat. Dat bezoek moet essentieel zijn. ,,De meeste Nederlanders had den echt een goede reden om in Bel gië te zijn'', zegt een woordvoerder van de Federale Politie. Volgeboekt De kappers zien ook liever geen Nederlanders komen. Ze willen voorkomen dat het virus in de kap salons om zich heen grijpt en ze daardoor meteen weer dicht moeten. Kniptoeristen zouden hoogstwaar schijnlijk ook bot vangen, zegt de Belgische Beauty Federatie. Veel kappers zijn de komende weken vrijwel volgeboekt. De Belgische klanten zijn blij dat ze eindelijk weer naar de kapper kunnen. Zoals Chris, een dame van middelbare leeftijd die haar haar ook direct laat verven. ,,Eindelijk'', zegt ze lachend, terwijl ze haar mondkapje nog even goed zet. ,,Ja, ik ben erg voorzichtig. Ik heb nog even getwij- feld of ik vandaag zou moeten gaan. Maar allee, het is nodig hè.'' Ook tiener Nick Kemps uit Hoog straten is blij dat zijn haardos weer eens onder handen wordt genomen. ,,Ik heb mijn haar het afgelopen jaar flink laten groeien. Zo erg dat ik to taal niet lijk op de pasfoto op mijn id- kaart. Zelfs de tandarts herkende me niet meer. Het was dus wel nodig.'' Is er toch nog een Nederlandse klant van Oostvogels in Hoogstraten geknipt? Hij lacht: ,,Nee, daar begin nen we niet aan. Dat wil overigens niet zeggen dat we geen Nederlan ders knippen. Maar dat zijn Neder- belgen, mensen uit Nederland die hier zijn komen wonen. Dat zijn er heel veel in Hoogstraten. Die zijn uiteraard welkom.'' Vaste klanten Andere kapsalons zeggen wel klan ten te knippen van over de grens. ,,De komende drie weken zit mijn agenda overvol met vaste klanten. Die heb ik ook veel in Nederland'', zegt Franky Bormans uit Achel. ,,Vaak combineren ze een bezoek aan de kapper met een tankbeurt.'' Zijn collega Silvia Duran van kap salon Dreamhair in Hamont vertelt dat Nederlanders en Belgen ook op andere, drukkere plekken samenko men. ,,Bijvoorbeeld in de super markt.'' Zij maakt naar eigen zeggen geen onderscheid. ,,Met mijn kapsa lon zit ik drie kilometer van de grens. Ik ontvang daardoor altijd al veel Nederlanders. Dat zijn er nu wel wat meer. De komende weken knip ik zeven dagen in de week, van 's och tends acht tot 's avonds tien.'' De GGD adviseert iedereen op de website van de locaties in de gaten te houden of die in de loop van de dag worden heropend. ,,De één zegt: niet voor 13.30 uur, de ander denkt dat het na 11.00 uur wel weer kan. Check daarom eerst.'' In het hele land, vooral op lokale wegen, is aanhoudende gladheid mogelijk door sneeuwresten, schrijft het KNMI: 'In de loop van de nacht en in de ochtend is er kans op verraderlijke gladheid op uitge breide schaal als gevolg van ijzel. Hiervoor wordt een weeralarm uit gegeven.' Volgens het KNMI is de kans op gladheid vooral aanwezig op lokale wegen. Het weerinstituut vreest voor overlast en letsel, de kans dat het openbaar vervoer ont regeld wordt, is eveneens groot. ,,Ga niet op reis als dat niet strikt nood zakelijk is'', aldus het KNMI. De NS kondigde gisteren aan vandaag volgens de normale dienstregeling te gaan rijden. Gis teravond was men daar nog niet op teruggekomen. ,,Wel kan het na tuurlijk ook glad zijn op de perrons en hebben treinen lange tijd in de kou stilgestaan, dus er kunnen wel storingen zijn'', aldus een woord voerder. »Ook scholen melden dat ze dicht blijven vanwege de verwachte ijzel Ook de eerste scholen meldden gis teren dat ze dicht blijven. Het zui den van het land heeft al voorjaars vakantie, maar in het midden en noorden hebben de leerlingen nog een lesweek voor de boeg. Vorige week maandag moest een deel van de basisschoolleerlingen ook al thuisblijven. Toen gold ook code rood, vanwege een sneeuwstorm. ,,Bij kans op ijzel is het altijd heel gevaarlijk om niet te waarschu wen'', zegt Alfred Snoek van Weer- plaza. ,,Je kunt maar beter uitgaan van het slechtste scenario. Er zit kou in de grond en er komt regen aan, dus een kans op ijzel op de koude wegen is reëel. Als het deze week niet zo koud was geweest, had je nu met deze temperaturen geen ijzel gekregen. Of het echt hef tig wordt, hangt van veel factoren af, onder meer hoe koud het nog gaat worden. Er zijn plekken waar het niet meer vriest, vooral in het westen en zuidwesten van Neder land. Maar toch moet je ook daar voorzichtig zijn omdat daar nu de vorst in de grond zit.'' maandag 15 februari 2021 GO In Hoogstraten wordt weer volop geknipt, tot grote vreugde van de klanten. foto pix4profs/peter braakmann België wil kniptoeristen tegenhouden bij grens Peter Ullenbroeck Roy de Leijer Hoogstraten —Franky Bormans, kapper Het KNMI geeft een weeralarm af vanwege ijzel. Sinds drie uur vannacht geldt code rood. De GGD sluit daarom deze ochtend alle test- en vaccinatielocaties, ook in Zeeland. Victor Schildkamp Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3