ein-de-lijk door naar natuurijs Records in Thialf, maar kritiek over extra meewind 7 en stiefvader het in hun camper bijna niet uit Verbij is toch best wel blij UITSLAGEN WK ZILVER LEERDAM volging en was brons op de massas tart zaterdag een deceptie. Ze speelde Wordfeud om haar zinnen te verzetten, sliep slecht en stond op in woede. Eenmaal op het ijs ge bruikte ze die emotie op de juiste wijze. In de eerste rit bouwde ze haar 5000 meter-race atypisch op, O Schouten bekeek geen sociale media, omdat ze anders jaloers zou worden met een redelijke trage start en als maar versnellend en met een gigan tisch eindschot. Vervolgens werd het nagelbijten maar kon niemand meer tippen aan haar nieuwe per soonlijke record van 6.48,53. In deze winter zonder marathons heeft ze de doorbraak beleefd op de langebaan. Ze zag zichzelf als kans hebber op olympisch goud op de massastart, maar is sinds kort ook gaan geloven dat het mogelijk is op de 3000 en 5000 meter. Deze we reldtitel is daarvan het bewijs. „Vo rig jaar eindigde ik in Salt Lake City nog elf seconden achter Voronina. Dan denk je niet: ik word de vol gende wereldkampioen." Haar coa ches Jillert Anema en Arjan Sam- plonius hebben vaak op haar inge praat. ,,Zei zeiden altijd: Irene, jij weet niet wat er allemaal mogelijk is. Pas de laatste weken ben ik er ook zelf écht in gaan geloven." De kans is groot dat ze volgend jaar weinig marathons rijdt en alles zet op succes op de Winterspelen in Peking. Maar dat is voor latere zorg, zegt ze lachend. ,,Want nu ga ik het natuurijs op! Eindelijk!" De laatste keer dat er in Thialf op een individuele afstand een we reldrecord werd gereden, was veertien jaar geleden. Niemand had destijds ooit sneller gereden op de 10 kilometer dan Sven Kra mer, kind van Thialf. Nadien werd die beste tijd driemaal verbeterd, altijd op de recordbaan van het hooggelegen Salt Lake City. Tot Nils van der Poel het record giste ren weer naar Thialf bracht. Ik vind het jammer dat er maatregelen zijn genomen om sneller te gaan Zonder iets af te doen aan de dominantie van de Zweed, die al de hele winter indrukwekkend rijdt, ging het na zijn ongekende 12.32,95 in Heerenveen ook met een over de omstandigheden. Over de luchtroosters, direct langs de ijsvloer achter de boarding, die eind december ook al ter sprake kwamen. Het hele seizoen wer den er in Thialf records gebroken, terwijl het rijden van toptijden de laatste jaren vooral op hoogland- banen gebeurde. Langs de baan in Thialf staan luchtroosters. Die creëren nor maal gesproken een gordijn, tus sen ijsvloer en publiek. Maar sinds november dit jaar zijn die roosters een kwartslag gedraaid, waardoor ze meer in de rijrichting van de schaatsers staan. Erben Wennemars, columnist van deze krant, plaatste daar eer der dit seizoen al zijn vraagtekens bij. Hij vroeg zich af of er meer meewind wordt gecreëerd. Thialf zegt dat daar geen sprake van is. Zij wezen naar de ijskwaliteit en de lage luchtdruk (al was daar juist afgelopen weekend geen sprake van). Het bleef weer even stil, maar bij deze WK lieten de Russen zich horen. ,,Er worden re cords gebroken en ik vind het niet eerlijk", zei Pavel Koelizjnikov bij de NOS. ,,Toen ik mijn veters strikte voelde ik de wind in mijn rug en daarna voelde ik het overal. Vroeger was dat niet zo, maar mis schien ligt dat aan mij. Ik vind dat niet eerlijk, als de wind in je rug blaast en niet omhoog. Ze moeten er eens naar kijken." Landgenote Natalja Voronina viel hem bij. De reden dat er zo hard wordt ge schaatst in Thialf? ,,Het snelle ijs en de ventilatie." Toch halen veel schaatsers ook hun schouders op. ,,Ik vind dat echt een lulverhaal", zegt Patrick Roest. ,,Van der Poel rijdt hier ge woon een bizar goede tijd, wint met grote voorsprong. Het is jam mer dat mensen maar over die luchtcirculatie blijven praten. Ge niet gewoon van het schaatsen." Mooie woorden van zijn Neder landse concurrent, vond Van der Poel. Maar zelfs de nieuwe we reldrecordhouder betwijfelt de gang van zaken in Thialf. ,,Ik vind het jammer dat er maatregelen zijn genomen om sneller te gaan. Ik ben de snelste man ooit op de 10 kilometer en zeker de snelste man op de 10 kilometer nu. Maar hoe kan ik mezelf vergelijken met de schaatsers uit het verleden? Er gens moet een grens worden ge trokken." Na een seizoen vol speculaties is het wellicht zaak om over te gaan op meetmethoden. Van der Poel: ,,In de atletiek hebben ze een goede manier. Daar meten ze de rugwind.'' boeken waarin Krols volledige car rière is vastgelegd. ,,Als hij stopt gaat daar een strik omheen", zegt Monique, terwijl ze een denkbeel dig lint vastknoopt en de stapel ver volgens rechts in de lucht schuift. ,,Zo, alsjeblieft. Dan ruimt het op." Maar stoppen, dat voorlopig nog maar niet, wat betreft Monique. ,,Hoewel, soms denk ik: ach jongen, ga een beroep kiezen, die span ning." Chocolade Eerder vandaag deed ze boodschap pen. Ook een reden om in Heeren veen te zijn nu: ,,Ik wil niet dat hij straks uit de bubbel komt en lege kasten heeft thuis." Bij de bood schappen ook duimpjes van choco lade. ,,Daar kun je mee verliezen én winnen." Maar laat hem vooral winnen, denkt Monique. ,,Als kind was hij al nooit tevreden, kon hij op zijn knieën in de box zitten, wilde hij staan. Kon hij staan, wilde hij lo pen." En soms denkt ze: waarom heeft hij nou zoveel succes? Hij was altijd al een talent, maar niet een supertalent. ,,En er zijn zoveel ou ders die stad en land afsjouwen en het talent van hun kind stimuleren, waarom is hij nu eigenlijk zo ver ge komen? Thomasje." Krol verschijnt weer in het scherm. Zijn capje inmiddels op. ,,Nou, kom op jongen", zegt Moni que, waarna het commentaar ver andert in opmerkingen als: ,,Oh, nog maar twee tienden." Maar dan: streep in zicht, handen gaan in de lucht en voor heel even is er meer rumoer op de parkeerplaats dan er in tijden was. Het was een van zijn beste 1500 meters van het seizoen, zal Krol later zeggen. De vlaggetjes mogen worden opgezocht. Krol is voor de tweede keer in zijn leven wereldkampioen. En zijn moeder en stiefvader waren daarbij. maandag 15 februari 2021 GO een beroep' Mannen 1500 m: 1. Krol (Ned) 1.43,75, 2. Nuis (Ned) 1.44.11, 3. Roest (Ned) 1.45.49. 1000 m: 1. Verbij (Ned) 1.08,05, 2. Koelizjnikov (Rus) 1.08.31, 3. Du- breuil (Can) 1.08,56, 9. Dijs (Ned) 1.09.44. Krol (Ned) gediskwalificeerd. Massastart: 1. Mantia (VS) 60 punten, 2. Stroetinga (Ned) 40, 3. Swings (Bel) 21, 7. Bergsma (Ned) 4. 10 kilometer: 1. Van der Poel (Zwe) 12.32.95 (WR), 2. Bergsma (Ned) 12.45.87, 3. Roemjantsev (Rus) 12.54,74, 7. Roest (Ned) 13.09.42. Vrouwen 1500 m: 1. Wiklund (Noo) 1.54,61, 2. Bowe (VS) 37,28, 3. Lalenkova (Rus) 1.55,10, 4. De Jong (Ned) 1.55,36, 5. Wüst (N) 1.55,88, 9. Wijfje (N) 1.56,31. 1000 m: 1. Bowe (VS) 1.14,12, 2. Leer dam (Ned) 1.14,67, 3. Goloebeva (Rus) 1.14,84, 5. Ter Mors (Ned) 1.15,27, 8. Schulting (Ned) 1.16,04. Massastart: 1. Groenewoud (Ned) 60 punten, 2. Blondin (Can) 42, 3. Schou ten (Ned) 20. 5000 m: 1. Schouten (Ned) 6.48,53, 2. Voronina (Rus) 6.50.09, 3. Achter- eekte (Ned) 6.52.22. HEERENVEEN Kai Verbij (26) is een perfectionist. Na de winst van zijn titel op de 1000 meter volgt eerst een kritische analyse. ,,Maar diep van binnen ben ik echt wel blij hoor. Wereldkampioen word je niet zomaar." Het is voor Ver bij de tweede keer in zijn car rière dat hij de titel op de 1000 meter wint. Jutta Leerdam beleefde een jaar geleden haar sprookje, toen ze verrassend de we reldtitel won. In Thialf werd ze zaterdag tweede. Terwijl ze twee weken geleden na een huis-tuin-en-keukenongelukje even dacht niet te kunnen starten door een gebles seerde voet. „Iedereen felici teert mij, dat voelt dubbel. Ik wil winnen, dat zit in mij.'' Al weken zingen geruchten rond dat gedraaide roosters in Thialf zorgen voor een gunsti gere luchtcirculatie. Gisteren, op de WK afstanden, bereikte de discussie een kookpunt. Daarmee zijn de records van de afgelopen weken onder een vergrootglas komen te liggen. Pim Bijl en Lisette van der Geest Heerenveen -Nils van der Poel Nils van der Poel viert zijn wereldrecord op de 10 kilometer. „Maar hoe kan ik mezelf vergelijken met vroeger?'' foto anp Thomas Krol op weg naar goud op de 1500 meter. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39