Wereldkampioen en daarna 6 Tijdens de gouden race van Thomas Krol op de1500meter houden zijn moeder Als toekijken op de tribune niet kan, dan maar op het parkeerterrein van Thialf, dachten de moeder en stiefvader van Thomas Krol. Een reportage vanuit een camper, terwijl Krol wereldkampioen wordt. „Waarom is Thomasje eigenlijk zo ver gekomen?'' i SCHAATSEN WK AFSTANDEN REPORTAGE Diep weggestopt in een zilverkleu rige camper op het parkeerterrein van Thialf liggen vlaggetjes. Als vandaag alles goed gaat, hangt die versiering vanavond in het apparte ment van Thomas Krol (28). Maar aan die gedachte denkt Monique Frei, moeder van de topschaatser van Jumbo-Visma, liever niet te veel. De dag is al zenuwslopend ge noeg. Op een steenworp afstand rijdt haar zoon straks de 1500 meter, terwijl zij achter een laptop toekijkt - ,,Loopt de livestream nu niet een minuut achter? Ja, dat maakt wel uit.'' Als kijken op de tribune in Thialf niet kan, als ontmoetingen door de schaatsbubbel onmogelijk zijn, dan maar zitten op het parkeerterrein in een camper, dachten Monique en Krols stiefvader Henk. ,,Dan zijn we in ieder geval dichtbij." Dus zitten ze zondagmiddag rond 13.30 uur, met een pen en notitieblok in de aanslag. De rondetijden van alle kanshebbers worden altijd opge schreven. Behalve een dag eerder bij de 1000 meter, toen stopten de notities na de tweede valse start en daaropvolgende diskwalificatie van Krol. Vals starten Op de livestream zagen ze zijn bruine ogen vervolgens dof wor den. Ze hoorden hem zeggen dat hij het zichzelf kwalijk nam. Geen titel op de 1000 meter, waar hij óók kans op maakte, in het seizoen waarin hij dominanter is dan ooit. Vals starten, een fout die hij nagenoeg nooit maakte, laat staan twee keer. Ja, en wat kun je dan zeggen vanaf Als kind was Thomas al nooit tevreden. Kon hij in de box zitten, dan wilde hij staan. Kon hij staan, dan wilde hij lopen de zijkant? Niks. „Maar het snijdt je als moeder door de ziel." Monique stuurde wat hart jes via whatsapp. Ze kreeg gebro ken hartjes terug, maar ook de be lofte: 'I'll be back'. Doelend op een dag later, op de 1500 meter. Ze waren erbij in Salt Lake City vorig jaar, waar Krol zilver pakte. En in Inzell toen hij twee jaar geleden voor het eerst wereldkampioen werd. Vergelijk de spanning met het krijgen van een hongerklop, zegt Monique, terwijl ze langs haar kaak wrijft. ,,Dan gaat het een beetje tintelen. En word ik zwete rig, gaat mijn hartslag omhoog en krijg ik heel erg droge lippen." Thuis in Colmschate nabij De venter, ligt een flinke stapel plak- Pim Bijl Heerenveen Ze lurkt met grote teugen aan haar bidon. Niet omdat ze nou per se zo veel dorst heeft. Wel omdat ze zo- meteen direct wil kunnen plassen bij de dopingcontrole. En dan vlug haar gouden medaille ophalen - knipoog - en als de wiedeweerga door naar Hoogkarspel. Daar, in haar woonplaats, stapt Irene Schou ten ein-de-lijk het natuurijs op, vlak voordat de dooi intreedt. ,,Mijn vriend heeft al schaatsen meegeno men en mijn broer zegt dat er licht jes hangen, dus dat het ook in de schemering gelukkig nog kan", zegt Schouten (28). Ze kon het als lief hebber niet aanzien: al die beelden van ongeremde Hollandse vrolijk- heid op schitterend zwart natuu rijs. Schouten mocht de bubbel niet uit en besloot haar sociale media van haar mobiel te verwijderen om de vele filmpjes en foto's die haar zo jaloers maakten niet te hoeven zien. ,,Echt, ik vind het zo leuk om van dorpje naar dorpje naar schaatsen, koek en zopie enzo, ik dacht alleen maar: dit wil ik ook zo graag, maar ik zit hier in het hotel. In een voor haar fenomenaal sei zoen voelde het brons op de 3000 meter als een teleurstelling, daarna volgden goud op de ploegenachter- maandag 15 februari 2021 GO 'Ach jongen, kies toch Lisette van der Geest Heerenveen isl 1 Monique Frei en haar partner Henk volgen de verrichtingen van Thomas in een camper op het parkerrein van Thialf. FOTO STEPHAN TELLIER - Moeder Monique Irene Schouten kijkt na haar eigen race vol spanning toe of de concurrentie haar het goud nog kan ontnemen. foto anp Irene Schouten was de wanhoop nabij, 'opgesloten' in de bubbel, terwijl Nederland genoot van schaatsen op natuurijs. Maar haar wereldtitel op de 5000 meter, de eerste ooit voor een Nederlandse vrouw, maakte alles goed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38