4 STUDENTEN TOENAME DEPRESSIEVE GEVOELENS IN CORONATIJD Thomas en Demi hadden een bruisend studentenleven, maar nu zitten ze al maandenlang in hun eentje achter de laptop. De HZ- studenten (allebei 20) voelen zich vaak somber, eenzaam en kunnen zich moeilijk opladen voor hun studie. Ze zijn niet de enigen: de afgelopen maanden kregen de psychologen van de HZ drie keer zoveel vragen om hulp van studenten als in andere jaren. Cornelleke Blok Vlissingen f h k heb al mijn tentamens ft H gehaald, maar dat is ook I het enige dat goed gaat'', I vertelt Demi Bracke (20) I uit Kloosterzande. Ze is tweedejaars student international business aan de HZ. ,,Mijn motiva tie is ver te zoeken. Ik heb niet het gevoel dat ik studeer. Ik zit de hele dag achter mijn laptop. Daardoor heb ik veel minder focus. Ik pak snel mijn telefoon tijdens de colle ges." Het gaat niet goed met studen ten in het hoger onderwijs. Door de coronacrisis moeten ze de meeste lessen via het beeldscherm volgen, maar daar hebben ze grote moeite mee. Ze kampen boven dien met sociaal-emotionele pro blemen, omdat ze nauwelijks con tact hebben met medestudenten en met docenten. Dat zijn de be langrijkste conclusies van een grootschalig landelijk onderzoek onder studenten, in opdracht van het Interstedelijk Studenten Over leg (ISO). Nergens meer zin in Demi ziet haar medestudenten bijna niet. ,,Mijn opleiding heeft veel internationale studenten. Die zijn bijna allemaal terug naar hun eigen land. Ik hecht veel aan vriendschappen, maar ik voel me nu best alleen. Normaal gesproken ben ik veel op de campus. Na de colleges klets je bij, of je gaat sa men lunchen. Je hebt informele gesprekken met docenten, maar dat gaat niet via het beeldscherm." Ook buitenom haar studie is veel weggevallen. ,,Ik werk in res taurant De Korenbeurs in Hulst, maar dat kan nu niet. Ik help soms wel met de bezorging van maaltij den, maar dat is niet elke week. Ik zie mijn vrienden bijna niet. Ik ging vijf a zes keer per week naar de fitness, maar dat kan nu ook niet. Eerst ging ik nog wel hardlo pen en wandelen, maar nu de lockdown langer duurt, heb ik ook minder motivatie om andere din gen te doen. Ik heb gewoon ner gens meer zin in. Er is weinig per spectief: je weet niet wanneer de horeca weer opengaat, en wanneer je je vrienden weer kunt zien, en wanneer er weer lessen op de ho geschool zijn. Dat maakt me som ber." Toename door crisis Studentpsycholoog Hans Reij- nierse van de HZ herkent de som bere gevoelens van Demi maar al te goed. Hij ziet steeds meer stu denten vastlopen, als gevolg van de coronacrisis. Het aantal uitval lers en studenten met studiever traging is niet gestegen, maar de laatste maanden klopten drie keer zoveel jongeren bij één van de HZ- psychologen aan. ,,Ik zie een toename van depres sieve gevoelens. Studenten vertel len me dat ze al twee maanden op bed liggen", zegt Reijnierse. ,,Ze vragen zich af of ze met hun stu die moeten doorgaan. Die twijfels hadden ze misschien anders ook gehad, maar ze worden heel erg verstrekt door de coronacrisis. Die jongeren hadden zich heel wat an ders voorgesteld van het studen- tenleven. Ze verliezen de zin in dingen en hebben geen motivatie meer. De uitzichtloosheid van de situatie speelt ook mee. Die is voor volwassenen al lastig te behappen, laat staan voor studenten. Zij moe ten de wereld ontdekken, grenzen opzoeken en zich losmaken van dingen. Dat gaat nu niet. Ze zitten de hele dag opgesloten. Forse problemen Studieloopbaancoaches en deca nen van de HZ houden zo goed mogelijk contact met de studen ten. ,,Zij zijn het eerste aanspreek punt. Ik zie de studenten waar het goed mis mee is. Je gaat niet zo maar naar een psycholoog. Ze heb ben echt forse problemen, die ver der gaan dan een beetje gebrek aan motivatie." Reijnierse en zijn col lega hebben op dit moment zo'n driehonderd studenten in behan deling. ,,Eerst waren dat er hon derd. We zien dus een behoorlijke toestroom." De wachttijd loopt op. „Voorheen konden ze binnen een week terecht, nu moeten ze drie a vier weken wachten op een eerste gesprek. We reageren wel altijd binnen een dag op een aanvraag. Dat geeft studenten vooruitzicht." Dwalen Tweedejaars HZ-student Thomas Vreugdenhil (20) uit Vlissingen had zich in september al bijna uit geschreven bij de zeevaartschool. Nóg een studiejaar met online les sen: dat zag hij niet meer zitten. Hij besloot toch door te gaan, na gesprekken met de studieloop- baancoach en de decaan. Ook zijn motivatie is op dit moment ver te zoeken. ,,Als ik een college van an derhalf uur heb, dan begin ik na een half uur al door mijn huiska mer te dwalen, of koffie te zetten. Het lukt me niet om de focus te houden, omdat ik de structuur van school mis. Ik denk dan: 'ik kan dat college toch terugkijken, dus ik doe het wel een andere keer'. En dat doe je dan dus niet, waardoor je vlak voor het tentamen in één keer heel veel moet doen." Voor de coronacrisis was dat heel Studenten moeten de wereld ontdekken, grenzen opzoeken en zich losmaken. Dat gaat nu niet anders. ,,Je ging vijf dagen per week naar school. Je zat in een trein, en die ging door. Dus je moest wel mee." Daar komt nog bij dat hij zijn baankansen in de coronacrisis zag slinken. ,,Ik haalde veel motivatie uit dat voor uitzicht, maar door de coronacrisis gaat het slecht met de cruisevaart. Daardoor vraag ik me af waar ik het allemaal voor doe." Thomas' studieresultaten zijn minder, maar niet dramatisch. Thomas heeft tot nu toe twee ten tamens niet gehaald. ,,Ik denk dat ik het jaar wel ga halen. Je mag 15 studiepunten missen, en ik mis er nu 7,5." Zijn sociale leven ligt bijna hele maal stil. ,,Ik ging vaak naar het café, ik had een bijbaantje in de horeca, en ik ben gewend om vijf keer in de week te sporten. Dat gaat nu allemaal niet." Hij is ook nog bestuurslid van studentenver eniging Marum Bibio. ,,Maar de activiteiten zijn nu ook allemaal online." Lichtpuntjes Psycholoog Reijnierse adviseert studenten om enigszins structuur terug te brengen in hun leven. ,,Ik zeg tegen ze: blijf niet in bed lig gen. Zorg dat je de hond uitlaat, ga wandelen, of ga koken voor je ou ders. Als ze dat niet doen, zakken ze in die depressieve houding. Ze liggen alleen maar filmpjes te kij ken op hun mobiel. Dat zorgt voor afstomping. Ze moeten de herse nen activeren en prikkelen. Dan zijn ze beter uitgerust om een boek te pakken." In de eerste lockdown isoleerde Thomas zichzelf. ,,Maar dat werkte écht niet." Daarom heeft hij nu met drie vrienden een 'bubbel' ge vormd. De vier studenten spreken - een op een weliswaar - regelma tig af. ,,We gaan wandelen, samen eten of een spelletje doen. Dan heb je toch even gezelligheid, en kun je even opladen." Ook voor Demi zijn er licht puntjes. Ze spreekt vaak af met haar vriend. ,,En na de zomer wil ik met een vriendin in Zuid-Korea gaan studeren. Dat vooruitzicht houdt me op de been. Ik denk steeds: als we nu even doorzetten, kunnen we straks een leuke tijd hebben." maandag 15 februari 2021 WA 'Mijn motivatie is ver te zoeken' HZ-studente Demi Bracke uit Kloosterzande: ,,Ik heb al mijn tentamens gehaald, maar dat is ook het enige dat goed gaat." foto camile schelstraete -Hans Reijnierse, studentpsycholoog HZ Thomas Vreugdenhil verveelt zich tijdens het studeren. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24