'Valentijnstocht voor de vrijheid' in Middelburg Warenwet heeft diverse verkopers van streekproducten op de vingers getikt De lockdown maakt studenten somber Demonstranten scandeerden leu zen voor vrijheid en tegen dicta tuur. Op de Markt deed een serie sprekers zijn zegje waarbij de me ningen nogal uiteen bleken te lo pen. De één liep met een bord 'Co rona is een hoax' terwijl een spreker verklaarde corona niet te ontken nen, omdat hijzelf en zijn naasten met de besmetting te maken heb ben gehad. Van buiten Zeeland Een protestzanger met gitaar be zong de vrijheid en de liefde. Na ongeveer een uur werden de span doeken ingerold en toog de groep van buiten Zeeland te komen. rald Bergmann. ,,Het recht op de- en de regels respecteren." Zeeland samenstelling sinds maart vorig weer richting NS-station. Een aan- De manifestatie is verlopen zoals monstreren blijft, de organisatie in Opstand houdt zulke manifesta- jaar met regelmaat in afwisselend zienlijk deel van de betogers leek het hoort, vindt burgemeester Ha- moet wel tevoren afspraken maken ties, in wisselende groepsgrootte en Goes en Middelburg. Meinderd Kampen van Kampen Drinks in Bruinisse, een producent van door Zeker Zeeuws gecertifi ceerde bolus- en babbelaarlikeur, trok vorig jaar ten strijde tegen wat hij 'beunhazerij in streekproduc- tenland' noemt. „Tachtig procent van de bolus- en babbelaarlikeuren in de schappen van Zeeuwse dran kenhandels is namaak. Er staan weliswaar Zeeuwse vlaggen en tek sten op, maar ze zijn niet in Zeeland gemaakt. Dikwijls komt de inhoud uit het buitenland." Vaak ontbreekt op de flessen vi tale informatie zoals het verplichte batchnummer, het productieadres en het land van herkomst, zegt Kampen. ,,Dat is in veel gevallen in strijd met de Warenwet, terwijl die informatie verplicht is om te weten of je met een veilig product uit de streek te maken hebt. Door de co rona-crisis heb ik veel last van deze nep-streekproducten." Jam van 't Siepje nep Kampen schakelde de NVWA in, volgens hem noodzakelijk om een schadeclaim in te kunnen dienen tegen Jan Bax voor diefstal van Kampens EAN13 barcodes. De in spectie stelde een onderzoek in. Er moest een WOB-verzoek aan te pas komen om het rapport in te zien. De inspectie heeft de namen van overtreders doorgehaald, maar het gros van de overtredingen is een voudig te herleiden naar Jan Bax in Veen en Zeeuwse Zaken in Goes. Zo bevatte de Zeeuwse jam van Jammakerij 't Siepje in 's-Heeren- hoek, waarvan Jan Bax eigenaar is, onder meer aardbeien uit Polen. Zijn folder schermt echter 'met echte Zeeuwse producten en met Zeeuwse grondstoffen'. In het in spectierapport geeft Bax toe dat 'hij soms wel vers fruit uit Zeeland koopt, maar dat de grondstoffen meestal afkomstig zijn uit andere landen, voornamelijk Polen'. Keurmerk Om het nog pijnlijker te maken, be zit de jam een certificaat van de keurmerkstichting Zeker Zeeuws. Heeft de stichting haar huiswerk niet goed gedaan? ,,Ik ga niet op dit geval in. We gaan het wel uitzoe ken", laat coördinator Caroline Me lissant van Zeker Zeeuws weten. Bax en Zeeuwse Zaken voeren onder meer bolus- en of babbelaar likeur, vaak met een Zeeuwse vlag, een klederdracht-tafereeltje of Zeeuwse teksten. De NVWA con stateert dat dit geen streekproduc ten zijn. De bedrijven hebben een waar schuwing gekregen voor mislei dende voedselinformatie. Ook is de informatie op de etiketten van kruikjes en flessen vaak onvolledig. Zo miste de NVWA in een aantal gevallen partijcodes. It I maandag 15 februari 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Een kleine honderd mensen met spandoeken en aluminium punt mutsen demonstreerden zater dagmiddag in Middelburg. Ze protesteerden tegen de beper kende coronamaatregelen. De manifestatie 'Valentijnstocht voor de vrijheid' van de organi satie 'Zeeland in Opstand' ver klaarde dat de vrijheden door de coronamaatregelen te vergaand en misschien wel blijvend wor den ingeperkt. Door onze redactie Middelburg 'Zeeuwse' producten vaak nep erterr'e Koffi. Uiit ZeeUM - Veel Zeeuwse streekproducten in de winkelschappen zijn nep. Aanbieders overtreden vaak moedwillig de Warenwet en mis leiden zo de argeloze consu ment. Dat blijkt uit inspectie van de Nederlandse Voedsel- en Wa renautoriteit (NVWA) die ver schillende verkopers van 'streekproducten' op de vingers heeft getikt. Frank Balkenende Renesse A Op de foto boven likeuren die pretenderen een Zeeuws streekproduct te zijn, maar het niet zijn. Ze worden niet in Zee land gemaakt. Op de foto onder echte Zeeuwse likeuren en dis tillaten van Kampen Drinks, The Holy Spiritus en Sliertemie. FOTO'S MEINDERD KAMPEN undcrsi health Zttlanö 3n Hduvwaw» 6EEFEUW<K*l<*l,fEl ytanuufSTMÉiuwici WiwifflTUimWA WIJ MAKEN ONS Lwkwoowwjhhd *(UtjW$e Mhlaar ZEELAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21