Eindelijk krijgen we duidelijkheid: de Mol is onopvallende Rocky O 16 MEDIA CULTUU DOORGRAVEN Lange tijd heerste in het Rijksmuseum de gedachte dat het geen voorwerpen in de collectie had rond het onderwerp slavernij. Dat zit nogal anders, ontdekten het personeel en documentairemaker Ida Does. De tentoonstelling gaat open, zodra de coronamaatregelen het toelaten; de film over de totstandkoming is er nu al. EXPOSITIE DOCUMENTAIRE De terugblik verbaas ik me altijd over de hevige emoties na de executie van een kandidaat. De handen voor de monden, steevast één achterblijver die prevelt 'dit zag ik echt niet aankomen', het gesnotter, het geknuffel. Ook na week 1, als de kandi daten elkaars namen nog amper kennen. Maar nu het 21ste seizoen de finale nadert, reageerde iedereen schouder ophalend op het vertrek van Marije. Houdoe, bedankt, goede reis en wij gaan gauw verder. Lag zij niet goed in de groep? Vonden de anderen haar te fanatiek? Wat buffelde ze ook zaterdag weer: in de mijn, met kisten met woorden en in de silent disco bij de slot- opdracht. Zij wel, de rest am per. En zoals collega Jansen vorige week al terecht op merkte op deze plek: wie moet na het vertrek van Marije de opdrachten herhalen na de introductie van Rik, op een manier alsof we op zaterdag avond per ongeluk peuter televisie hebben opgezet? De opdrachten Als de opdrachten zo een voudig zijn als in deze afleve ring, kunnen we het wel zon der Marije stellen. Voor ons, kijkers, waren ze makkelijk te doorgronden, voor de kandi daten wat minder. Mijn hemel, wat een gekluns. Het roept de vraag op hoeveel Mollen er dit seizoen in het spel zitten, maar het is ook wel heerlijk om te zien. De eerste opdracht was nog het lastigste: codes die in een mijn (werkte de Mol ondergronds?) werden uitge- bikt, doorgegeven met de Ellie Lust-porto aan kandidaten in de kledingruimte, die de be treffende kledingstukken om hoog moesten hijsen. Inder daad, nog best lastig. Opdracht 2 en 3 waren veel simpeler: kisten met woorden zoeken om zinnen mee te maken, die de twee taalvaardigste kandi daten (Splinter en Charlotte) op één na niet langs een wel heel strenge jury kregen. Hoogtepunt in simpelheid was de laatste opdracht: zon der te playbacken het liedje uitbeelden dat je op de kopte lefoon hoort. Zonder te play backen, Renée. Waarom deed je het dan toch? Why tell me why De verdachten Wekenlang waren we ook in deze rubriek hopeloos zoekende, maar in deze aflevering zagen we de Mol echt. Althans, we zagen haar amper, want weer brachten de makers Rocky nauwelijks in beeld. Wat we wel te zien kregen, deed me denken aan mezelf bij een verhuizing. Doen alsof je vreselijk meehelpt, maar in werke lijkheid vooral in de weg lopen. En bij een biertje na afloop wel haarfijn uitleggen wat verkeerd gegaan is, zoals Rocky terloops deed na opdracht 1, kluivend aan een maiskolfje. Hilarisch was haar optreden in de silent disco: vrijwel niets uitbeelden als danser en exact nul liedjes raden als toeschouwer. Zo doe je dat, als Mol. Fragment weggeknipt Meghan is zwanger aar Surinaamse oma zei altijd: niets komt voor zijn tijd, grin nikt documentaire maker Ida Does (65). Ze moest regelmatig aan die wijze woor den denken tijdens het filmen van haar documentaire Nieuw Licht: Het Rijks museum en de slavernij. Niets komt voor zijn tijd, ook een expositie over de slavernijkunst in het bekendste museum van Nederland niet. Zodra het coronamonster het toe laat, wordt de tentoonstelling in de Philipsvleugel van het Amsterdamse museum geopend. Daarnaast worden bij tachtig objecten uit de permanente collectie etiketten geplaatst over de relatie met slavernij van de betreffende kunstwerken. De totstandkoming van deze ten toonstelling en vooral de perspectief verschuiving van het museumperso neel vangt Does haarscherp in haar Na elke afleve ring van Wie is de Mol? graaft deze krant nog even door. Hoe waren de op drachten? En wie is de hoofd verdachte? maandag 15 februari 2021 GO Jeroen Schmale Is het gek om deze rubriek met het einde van de aflevering te beginnen? Ik Eens, oneens, reageren? mol-ad@dpgmedia.nl WIE IS DE MOL? AvroTros heeft excuus gemaakt voor een frag ment uit Wie is de mol? van za terdagavond. Kandidaten hadden van hun ogen spleten gemaakt om het Zuid-Koreaanse nummer Gang- nam Style uit te beelden bij een opdracht. W.3.* BABYNIEUWS De Britse prins Harry en zijn vrouw Meghan verwachten een tweede kindje. ,,We kunnen be vestigen dat Ar chie een grote broer wordt'', zegt een woord voerder van het paar. Het is niet bekend wan neer Meghan is uitgerekend. ■u Het bepaald niet emotionele vertrek van Marije Knevel uit WIDM. FOTO AVROTROS Schilderij van Bartholomeus van der Helst met een zwart jongetje. foto carola van wijk Tot slaaf gemaakten aan het werk op een schilderij uit circa 1850. foto rijksmuseum was tot nu vaak onzichtbaar Jeroen Schmale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16