'Kim doodde halfbroer in gecalculeerd machtsspel' Franse luchtaanval in Mali omstreden NIEUWS 13 A- J&iM'.&An' p- Franse militairen doodden in Mali bij een luchtaanval tientallen mensen. Het leidt tot felle debatten, juist op het moment dat een tweedaagse Sahel-top van start gaat. Ruim een maand geleden scheer den twee gevechtsvliegtuigen van het Franse leger over centraal- Mali. In de woestijn waren twee verdachte mannen op een motor gesignaleerd. Ze reden naar een groep mannen vlak bij Bounti, een woestijndorpje met alleen een paar huisjes en bomen. ,,Die mannen hoorden bij een gewapende terreurgroep'', zei het Franse ministerie van Defensie. Ze zouden lid zijn van een tak van al-Qaeda en moesten worden uit geschakeld. Een Franse Reaper-drone had het gebied verkend en via ca mera's werden de twee gevechts vliegtuigen gevolgd. Defensie was zeker van haar zaak. ,,Het was uit gesloten dat er onschuldige slachtoffers zouden vallen.'' Huwelijksfeest De twee Mirage-2000 toestellen vuurden rond 15.00 uur drie bom men af op de mannen bij het dorpje. ,,Er was op dat moment een huwelijksfeest bezig in Bounti'', vertelde een aanwezige tegen de Franse radio. ,,Er waren alleen maar burgers. Niemand was gewapend.'' Er was net een schaap geslacht en de aanwezigen wilden gaan eten, toen de bommen neerkwa men. ,,Ik hoorde explosies, ben weggerend en toen ik terugkwam zag ik wat voor bloedbad er was aangericht." Volgens Human Rights Watch (HRW) vielen er negentien do den. De mensenrechtenorganisa tie sprak met overlevenden, onder wie een 68-jarige bewoner van Bounti. ,,Ik hoorde een enorme knal en raakte buiten bewustzijn. Toen ik weer bijkwam, lagen overal doden en gewonden.'' Human Rights Watch vroeg om Volgens Human Rights Watch vielen er negentien doden bij de luchtaanval onafhankelijk onderzoek „Vol gens getuigen waren alle slachtof fers gewone burgers.'' Het Franse ministerie van Defensie bestrijdt dat. Er werden 'ongeveer dertig jihadisten' gedood bij de luchtaanval. ,,Er was daar geen huwelijk, er waren geen vrouwen of kinderen. Er waren al leen maar mannen.'' De luchtaanval leidt al weken tot felle debatten in Frankrijk. Par lementariërs willen duidelijkheid over de slachtoffers. Ze hebben Defensie gevraagd de lucht- en sa- tellietbeelden van de aanval open baar te maken. Maar dat wordt ge- MALI weigerd. Defensie gaf wel de gps- coördinaten van de inslagen. Dag blad Le Monde bestudeerde die lo caties met satellietfoto's en con cludeerde dat onduidelijk is wit er precies is gebeurd. ,,De drie bom men vielen heel ver van het dorp waar de slachtoffers vandaan zou den komen.'' Terugschroeven Het 'bloedbad van Bounti' werpt een schaduw over de Sahel-top die vandaag en morgen wordt ge houden in Tsjaad. Vijf landen uit de regio, waaronder Mali, praten er onder meer over terreurbestrij ding. De Franse president Macron doet, net als EU-topman Charles Michel, online mee. De nieuwe Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Antony Blinken heeft een videoboodschap opge- nomen voor de deelnemers. Tij dens de top wil Macron zijn plan nen voorleggen om de Franse mi litaire aanwezigheid in Mali terug te schroeven. In totaal zijn er nu 5100 Franse manschappen, met name om extremisten en terroris ten op te sporen en tegen te hou den. Maar de Franse president wil dat aantal, nog voor de Franse ver kiezingen in 2022, terugdringen. De 'kosten' lijken te hoog te wor den. Steun Sinds 2013 werden in Mali 51 Franse militairen gedood bij aan slagen door opstandelingen en terreurgroepen. Alleen al rond de afgelopen jaarwisseling vielen vijf Franse doden, allemaal in de om geving van Bounti. Onder de Fransen neemt de steun voor de militaire aanwezig heid in Mali af. Nog maar 49 pro cent is vóór de operatie. Een jaar geleden was nog 58 procent en thousiast, en in 2013 was dat zelfs 73 procent. Frankrijk hoopt dat Sahel-lan- den en Europese landen het stokje overnemen in wespennest Mali. Nederland gaat dat doen. Het ka binet heeft besloten vanaf novem ber een C-130 transportvliegtuig en 70 tot 130 militairen naar Mali te sturen. Filmmaker Ryan White probeert meer achtergrond te geven bij de bizarre moord op de luchthaven van Kuala Lumpur in februari 2017. Twee jonge vrouwen vermoordden de halfbroer van Kim J ong-un zon der dat ze wisten wie hij was. Ze smeerden het dodelijke zenuwgas VX in zijn gezicht, in de veronder stelling dat het een onschuldig goedje was en dat ze meededen aan een Japanse YouTube-versie van een fopprogramma. Enige uren la ter was Kim Jong-nam dood. Assassins draait om de twee vrou wen, de Indonesische Siti Aisyah en de Vietnamese Doan Thi Huong, die werden beschuldigd van het vergiftigen van Kim. Hun advoca ten zeiden al snel dat beiden pion nen waren in een sinistere moord die volledig werd georkestreerd door Noord-Koreaanse spionnen. Siti werd in maart 2019 vrijgela- ten, nadat een Maleisische recht bank de aanklacht tegen haar had ingetrokken. Doan werd in mei van dat jaar vrijgelaten. Zuid-Koreaanse en Amerikaanse functionarissen meldden dat het Noord-Koreaanse regime inderdaad opdracht had ge geven tot de moord op Kim. Die had meer dan eens kritiek geuit op de dynastieke heerschappij van zijn familie. Pyongyang heeft de aantij ging ontkend. White: ,,Ik was eerst sceptisch over hun verhaal. Ze zul len op de een of andere manier wel een link met het Noord-Koreaanse regime hebben, dacht ik. Maar gaandeweg bleek dat alles klopte wat ze zeiden.'' Doan en Aisyah hebben de docu mentaire gezien. Ze onderschrijven de inhoud, maar hebben spijt van sommige scènes, aldus White. ,,Do- ans eerste reactie was: ik zou willen dat ik niet zo veel had gelachen.'' i De twee vrouwen dachten dat ze meededen aan een fopprogramma Dat ze blij was na haar terugkeer naar Vietnam, leidde tot veel ge scheld tegen haar op sociale media. ,,Ze zijn allebei aardig en hebben deze ervaring gelukkig overleefd, maar ik denk dat hun leven helaas nooit meer hetzelfde zal zijn.'' White verwacht geen reactie van Kim Jong-un. ,,Het was niet voor niets een openbare terechtstelling. De bedoeling was angst voor zijn regime te zaaien. Het was ook zeker zijn bedoeling dat dit bekend werd. In het Westen wordt er vaak een ka rikatuur van hem gemaakt. Ik zie hem als iemand die nergens voor terugdeinst. Dit was een zet in een gecalculeerd machtsspel. Want toen hij begon als dictator, dachten velen dat dit jochie gauw naar de achtergrond zou verdwijnen. Dat bleek niet zo en deze moord had een sleutelrol in zijn overleven.'' maandag 15 februari 2021 GO werpt schaduw over top Frank Renout Parijs 10 ALGERIJE Bounti, 3 januari: Doden bij Franse luchtaanval MAURITANIË Timboektoe Moptf» m BI Bamako FA GUINEE Nise/- Gao NIGER JRKINA ,SO 400 km De Franse militaire basis in Gao, in het noorden van Mali. foto afp Een konvooi van het Franse leger in Mali in 2013. FOTO AP Bijna vier jaar na de moord op Kim Jong-nam, de halfbroer van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, is nieuw beeldmateri aal opgedoken. In de documen taire Assasins zijn beelden van Maleisische beveiligingsca mera's verwerkt. Bob van Huët Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13