Utrechtse horecaproef afgeschoten Moskou waarschuwt tegen protest op Valentijnsdag 9 Ministerie: niet nodig Brandweer man stak zijn grootste pester neer voordat hij zelfmoord pleegde voor Van Uhm koos. Hij is vast een prima militair, maar geen organisa tie-analist of onderzoeker. Dat bleek ook toen zijn rapport werd opgele verd. Het moest door een externe helemaal herschreven worden om een enigszins leesbaar geheel te wor den. Halsema had deze man nooit deze opdracht moeten geven. Ik heb er nog mee ingestemd, maar het bleek een vooropgezet plan om mij eruit te werken. Met het rapport van Van Uhm in handen kon Halsema zeggen dat het tijd werd voor een andere commandant, die meer ver binding met de brandweermannen kon aangaan.'' U stond vaak regelrecht tegenover het personeel, vergeleek de mede zeggenschapsraad op de radio met de maffia. Heeft u spijt van sommige uitspraken? ,,Die uitspraak over de medezeggen- schapsmaffia was hard, maar het was een bewuste keuze. Mijn taak was om een breuk te maken met het ver leden. Ik had geen andere keus dan de botte bijl te hanteren. En daarmee heb ik het nodige bereikt. Ik heb gezorgd dat de leidinggevenden het weer voor het zeggen kregen, kazer nes geen persoonlijke werkruimte en caravanstalling meer zijn, racisme en discriminatie is op de kaart gezet, werving en selectie is compleet ver anderd, het aantal vrouwen is ver dubbeld. Ik moest forceren. Als men mij nog twee jaar mijn werk had la ten doen, dan waren we verder ge weest en had ik kunnen opstappen.'' ,,Ik heb drie keer kaartjes aangeno men van Ad Smit en kan met eer en geweten zeggen dat Ad zei dat hij die kaartjes gekregen had. Zijn vrouw kende iemand bij de Ziggo Dome, zo was zijn verhaal. Achteraf bleken die kaartjes met politiegeld te zijn gekocht. Ik had er nul kwade opzet bij, maar met al mijn ervaring had ik minder naïef moeten zijn.'' ,,Niet met dit einde, nee. Dat is frus trerend. Ruim drie jaar heb ik dag en nacht geleefd voor deze brandweer. Ik heb gebroken, gevochten en gesleurd. Daar heb ik ook plezier in gehad, maar je doet het vooral om iets voor elkaar te krijgen. Amster dam verdient een betere brandweer. Nu ben ik bang dat wat ik heb be reikt de komende jaren wordt terug gedraaid door de kracht van de man nen en de complexe positie van een commandant die iedereen te vriend zal moeten houden omdat het hem anders ook zijn kop kost.'' Experimenten met restaurants zijn helemaal niet nodig, zegt het ministerie over het plan van de Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma. Utrecht wilde als proef drie horecabedrijven heropenen. Het gaat om een restaurant met al leen zitplaatsen, een met ook een bar en een fastfoodrestaurant. Hiermee wil de stad testen onder welke voorwaarden de horeca weer veilig open kan. Maar volgens het ministerie van Economische Zaken zijn proeven met restaurants 'niet nodig'. ,,In de routekaart die het kabinet vorige week bekend heeft gemaakt, wordt al beschreven dat restau rants als eerste weer heropend kunnen worden als de epidemio logische situatie dat toestaat'', zegt de woordvoerder van staatssecre taris Mona Keijzer (Economische Zaken). ,,Dat kan als men zich aan de coronaregels houdt en aan het maximumaantal gasten. Het is dus niet nodig om daar nu proe ven mee te doen.'' Cafés Voor de 'natte horeca' - waar cafés onder vallen - geldt dat er wél zo genoemdefield labs komen. ,,Over de opzet van die experimenten wordt nu nog overlegd met Ko ninklijke Horeca Nederland en de Horeca Alliantie'', zegt de woord voerder. Als het kabinet die opzet goedkeurt, kan worden bekeken onder welke voorwaarden de natte horeca de deuren kan ope nen. Mogelijk beginnen in maart de eerste field labs, maar dat is nog niet zeker. De Utrechtse burgemeester Dijksma hoopte dat haar proef in Utrecht al over twee weken kon beginnen. Ze heeft erover gespro ken met Keijzer. ,,We hebben af gesproken gezamenlijk op te trek ken in het initiatief van Konink- Kijken of we ideeën Utrecht kunnen meenemen bij plan slimmere opening lijke Horeca Nederland en de Ho reca Alliantie voor eenfield lab met cafés. Voordat cafés open kunnen, is namelijk nog onderzoek nodig. Daar heb je uitdagingen, bijvoor beeld doordat mensen staan in plaats van zitten.'' Het ministerie van Economi sche Zaken bevestigt de afspraak. ,,Er wordt gekeken of de ideeën van Utrecht in de plannen voor slimmere heropening kunnen worden meegenomen'', zegt de woordvoerder van Keijzer. Voor dat protest is geen officiële toestemming verleend, meldden medewerkers van justitie en van het ministerie van Binnenlandse Zaken gisteren dreigend. Mensen die toch aan betogingen meedoen, kunnen strafrechtelijk worden vervolgd. Een bondgenoot van de Krem- lincriticus Navalny, Leonid Vol- kov, heeft uit solidariteit met Na- valny opgeroepen tot een kort protest 'in huiselijke kring' op 14 februari. Mensen zouden een kwartier in hun woning of voor hun huis licht van hun mobieltjes moeten laten schijnen en kaarsen in de vorm van een hart rang schikken en aansteken. Navalny werd jaren geleden in een omstreden proces wegens fraude tot 3,5 jaar cel veroordeeld, maar mocht onder voorwaarden op vrije voeten blijven. Toen hij na een behandeling in Duitsland aan een vergiftiging was behandeld en 17 januari terugkeerde, werd hij opgepakt wegens schending van die voorwaarden. Hij zit de reste rende celstraf nu uit. Volgens aan hangers van Navalny zit president Poetin achter de gifaanslag in au gustus. Sinds Navalny's aanhouding in januari zijn in heel het land felle betogingen voor zijn vrijlating, die worden neergeslagen. Volgens The Moscow Times verspreidt het protest zich over steeds meer plaatsen. Russen grijpen de de monstraties van de Navalny-aan- hang ook aan om andere grieven kenbaar te maken. In de afgelopen weken zijn meer dan 11.000 men sen aangehouden tijdens demon straties en ongeregeldheden. kkVVïV*' L vrijdag 12 februari 2021 GO - Leen Schaap, oud commandant brandweer Amsterdam Leen Schaap in 2017 bij de bestrijding van een zeer grote brand in een bedrijfspand in Amster dam-Noord. foto hh 22-B0H-2 U haalt in uw boek de uitspraak van len Dales aan: 'Een beetje integer bestaat niet'. Hoe was het om zelf in opspraak te komen bij de 'kaartjesrel' rond Ad Smit? Ook u bleek concerten te hebben be zocht op kosten van de politie. U bent uitgescholden, met de dood bedreigd en uiteindelijk aan de kant geschoven bij de Amster damse brandweer. Als u dat van tevoren had geweten, was u dan aan dit avontuur begonnen? Het ministerie van Economi sche Zaken zet een streep door het voorstel voor een proef in Utrecht waarbij drie horecazaken worden her opend. Nils de Kruijff Peter Winterman Den Haag/Utrecht —Woordvoerder van staatssecretaris Keijzer MOSKOU De Russische autori teiten hebben inwoners ge waarschuwd zondag niet te gaan demonstreren voor de vrijlating van de gevangen poli ticus Aleksej Navalny. ItoS .1 .V.itfV-''' V T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9