Brandweercommandant blikt terug op racisme in korpï 8 Duitsland sluit grens Tsjechië Massa-overleg in Belarus India en China bereiken deal Als Amsterdamse brandweercommandant moest Leen Schaap een einde maken aan racisme en uitsluiting binnen het korps. In zijn boek Brand in Amsterdam beschrijft Schaap hoe hij die strijd aanging en verloor. ,,Ik wist: dit zit verkeerd tot op het bot.'' it is foute boel, beseft Leen Schaap (61) op zijn eerste werkdag als com mandant van de Amsterdamse brandweer. Hij heeft net zijn nieuwe uniform aan en brengt zijn eerste bezoek aan kazerne Dirk achter het Rijksmuseum. ,,Be- halve de bevelvoerder was er nie mand. Het was er oorverdovend stil. Alle mannen hadden zich verschanst in de fitnessruimte. Niemand die het fatsoen had om een hand te geven. Toen wist ik: dit is geen incident, dit zit verkeerd tot op het bot.'' Het is de toenmalige en inmiddels overleden burgemeester Eberhard van der Laan die Schaap in 2016 vraagt de nieuwe brandweercom mandant te worden. Hij wil dat poli tiechef Schaap de bezem door de brandweer haalt. Van der Laan wil een einde maken aan een cultuur van uitsluiting en racisme. Schaap vindt het eervol dat iemand als Van der Laan hem vraagt. ,,Voor hem wilde ik het wel doen. Bovendien wist ik dat het alleen zou lukken met een heel stevig iemand naast me. Een strijder. We zouden er samen een flexibele en moderne brandweer van maken." Brotherhood Maar de harde kern binnen de brand weer blijkt weerbarstig. Schaap ver gelijkt de overwegend wittemannen- cultuur bij de Amsterdamse brand weer met een brotherhood zoals motorbendes die kennen. ,,Een naar binnen gekeerde organisatie, die je dwingt om mee te doen, anders lig je eruit. Dan wordt bijvoorbeeld je helm vol gepist en mag je niet meer mee aan tafel eten. Ik wil niet zeggen dat de brandweer crimineel is, maar de manier van reageren op 'verraad' is dezelfde." Allochtonen hebben het zwaar binnen de brandweer, constateert Schaap in zijn eerste weken. „Ze lijden enorm onder pestgedrag en racisme. De enige manier om te func tioneren is om altijd die vrolijke allochtoon uit te hangen, die lekker eten meebrengt voor zijn collega's, anders word je niet gepruimd. Meer dere allochtone brandweermannen zijn bang en altijd alert. Eén uit spraak heeft me bijzonder geraakt. Een Marokkaanse man zei: 'Als ik val in het vuur, ben ik bang dat ze me er bewust niet uithalen. Dan overlijd ik op papier aan een bedrijfsongeval'." Schaap onthult dat de dood van een brandweerman in november 2019 ook het gevolg lijkt van pesten. De brandweerman stak een collega neer en sloeg toen de hand aan zich zelf. „Het gaat om een Turkse man, die altijd zwaar gepest is. Ik heb gehoord dat hij zijn grootste pester heeft neergestoken voordat hij zelf moord pleegde. Dat is wat er kan gebeuren als je 24 uur lang het pis paaltje bent. Je kunt niet even weg, het gaat onder je huid zitten. Dit ver haal is één groot drama. Hij heeft een verdrietige weduwe met een jong kind achtergelaten." In zijn boek, dat 15 februari ver schijnt, noemt Schaap de brandweer mannen verwaarloosde en tegelijker tijd verwende kinderen. Hij spreekt van een verziekte cultuur die 140 jaar lang ongemoeid is gelaten. Ook legt hij een link met andere organisaties waar een giftige cultuur tot excessen leidde. Zo kon extreemrechts ge dachtegoed in een Duitse politie dienst sluipen en vermoordden elite troepen uit Australië zelfs Afghaanse ff o* burgers als onderdeel van een inwijdingsritueel. „Het begint er al mee wie zich aangetrokken voelt tot een be paald beroep. Niemand maakt de afweging: word ik balletdanser of ga ik vechten in Afghanistan? Daarvoor kiezen overwegend mannen, en meestal het wat rau were soort Vervolgens geef je ze een uniform, waar een bepaalde status en macht bij hoort. Maar kunnen ze die ook hanteren? Ik haal een voorbeeld aan van Pa- rijse politiemensen die op het bureau een vrouw verkrachtten. Een uniform kan gekke dingen met sommige mensen doen." „Zij speelt geen glansrol nee, integendeel. Halsema had een andere kijk op het geheel. Dat is haar goed recht, maar ik vind het heel jammer dat ik niet kon af maken waarvoor ik door het veiligheidsbestuur was ingehuurd." vrijdag 12 februari 2021 MUNCHEN Om de opmars van besmettelijkere coro namutaties te stoppen, gaat Duitsland de grenzen met Tsjechië en het Oos tenrijkse Tirol sluiten. Het nog toegestane grensver keer voor pendelaars zal nog intensiever worden ge controleerd, aldus Duitse media. Volgens de Duitse minister van Binnenlandse Zaken, Horst Seehofer, is het de bedoeling dat de maatregel dit weekend van kracht wordt. In Tsjechië en Tirol worden steeds meer infecties met coronavarian ten geconstateerd. MINSK Belarus houdt na maandenlange protesten tegen de regering een grote volksvergadering in hoofdstad Minsk. Daar mogen duizenden mensen aan deelnemen en worden mogelijk hervormingen be sproken. Critici klagen dat op de tweedaagse massa bijeenkomst, die gisteren begon, alleen aanhangers van president Loekasjenko aanschuiven. Hij verklaarde tijdens zijn openings speech dat vanuit het bui tenland wordt geprobeerd onrust te veroorzaken in zijn land. Er zijn al maanden protesten. NEW DELHI India en China hebben afgesproken troe pen terug te trekken in een betwiste grensregio in het Himalayagebergte. Die diplomatieke doorbraak volgde volgens de Indiase defensieminister Rajnath Singh op overlegrondes tussen militairen en diplo maten van de kernmach ten. De spanning in de bergachtige streek Ladakh liep het afgelopen jaar flink op. Er sneuvelden in juni zeker twintig Indiase mili tairen bij gevechten met soldaten uit China. Het ging om de eerste keer in 45 jaar dat doden vielen door militaire schermutse lingen aan die grens. Er zijn daarna ook andere con frontaties gemeld. Koen Voskuil Amsterdam Q Zoeken Gisteren om 01:14 Bewerkt Vind ik leuk Beantwoorden Klasse vrijdag om 23:04 vind ik leuk - Beantwoorden Zit vol met emotie en ben zeer ongenuanceerd dusklaar met die manBehhhhhhhhhhh Gisteren om 17:10 Vind ik leuk Beantwoorden Reactie schrijven... top 21 u. Vind ik leuk O1 Beantwoorden Ik wil schaap wel naar zijn laatste rustplaats brengen, desnoods op de fiets. 4 u. Vind ik leuk Beantwoorden Nou, ik niet. Al valt ie dood voor me neer. Loop er met een grote boog omheen, {en dat heb ik nog nooit over iemand gezegd) Maar deze omhoog gevallen minkukel. Wit eigenlijk nog veel meer zeggen maar zelfs dat gun ik 'm niet. Vind ik leuk Beantwoorden Kl Schrijf een antwoord... jjgj w r m. fol Schrijf een opmerking... Leen Schaap kreeg veel ellende over zich heen: zoals bedreigin gen op sociale media. Is het toeval dat u bijna alleen excessen noemt binnen geüni formeerde diensten? Heeft dat uniform er iets mee te maken? Na 3,5 jaar als brandweer commandant moest u onder druk van burgemeester Femke Halsema aftreden. U probeert in uw boek alle gebeurtenissen zo neutraal mogelijk te be schrijven. Pas als het gaat over Halsema vond ik er enige ran cune in doorklinken. Halsema vroeg de bekende oud- generaal Peter van Uhm te onder zoeken hoe de verandering bij de brandweer versneld kon worden. U vindt dat zij u daarmee een kunstje heeft geflikt. Hoe zit dat? ,,Ik verbaasde mij erover dat Halsema Moest de bOte bijl hanteren'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8