LINDA AKKERMANS Nog ruim jaar wachten op verhoren over gaswinning 6 Column Je kunt de Braboboys wel uit Brabant halen, maar Bra bant niet uit de Braboboys. Of hebben Jesse Klaver en Rob Jetten gewoon verkiezings koorts? Hoe dan ook, de twee kwamen met een bijna identiek state ment: racisme, homohaat, sek sisme, antisemitisme, als dat allemaal nóg geen reden is voor CDA en VVD om te stoppen met de samenwerking met Forum voor Democratie in Brabant, wat dan wel? Wat had het boreale Kamerlid nu weer gedaan? Nou, weer een affaire, weer appjes waaruit blijkt dat hij witte mensen superieur vindt. Reden genoeg voor onze premier om bij Opi te zeggen dat hij nóóit met Thierry - 'ik ben de partij'- Baudet in een kabinet gaat zitten. Lokaal is dat echter nog altijd geen probleem, meent Suzanne Otters, de Brabantse VVD- fractieleider. Ze knipperde Dan moetje opletten hè, als politici 'maar' gaanzeggen met haar blauwe ogen, deed haar blonde lokken achter haar oren, siste nog wel dat ze Baudet 'ge woon een creep vindt', mddr zei ze toen (en dan moet je opletten hè, als politici 'maar' gaan zeg gen) 'wij beoordelen de mensen met wie wij in Brabant samen werken en daar heb ik dit soort berichten niet van gezien.' Hahaha, Suzanne toch. Dat wilde Baudet ook niet, dat die appjes van hem openbaar wer den. Suzanne, die maar blijft zeg gen dat Brabant rust verdient, maar die ook weet dat de overge bleven Forummers in ons pro vinciehuis hun homofobe en ra cistische voorman nog altijd ado reren. Sterker, twee van hen staan keigezellig met Baudet op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen en roepen kiezers op om 'net als Brabant te doen' en Forum in de regering te stemmen. Dat moet u natuurlijk alle maal zelf weten. Of u denkt even aan Brabant, waar de be stuurlijke puinhoop zelden zo groot was én aan het CDA en de WD die het allemaal wel prima vinden. Creepy, zou ik zeggen. Zestig jaar van gaswinning, aardbe vingen, leed én miljarden die in de staatskas stroomden: de gasbel on der Groningen houdt de gemoede ren al decennialang bezig. Gisteren ging de parlementaire enquête commissie van start, die duidelijk moet maken hoe de Groningers zó konden lijden onder de gaswin ning. Welke politici namen aardbe vingen als gevolg van de gaswin ning voor lief? En wanneer werd duidelijk dat het opboren van gas nadelige gevolgen had? Wie wist daarvan? En waarom duurt het toch zo lang tot getroffen Groningers worden gecompenseerd? Op die vragen en vele andere moet de parlementaire enquête commissie antwoord geven. Zo'n commissie is het zwaarste politieke middel van de Tweede Kamer. De Kamerleden in de commissie mo gen informatie vorderen en kunnen getuigen onder ede verhoren. ,,De belangrijkste vraag is hoe dit ooit zo heeft kunnen gebeuren'', zegt Tom van der Lee (Groen Links), die gisteren is benoemd tot voorzitter van de commissie. ,,Hoe hebben alle voordelen van de gas winning ertoe geleid dat we niet voldoende oog hebben gehad voor de negatieve gevolgen ervan?'' Het duurt tot de zomer van vol gend jaar voordat de eerste open bare verhoren worden gehouden. Dat komt volgens Van der Lee doordat de onderzoeksopdracht zo groot is. ,,Het gaat over zestig jaar gaswinning. Er zijn tientallen in stellingen bij betrokken geweest; ministeries, toezichthouders, de NAM, Shell, Exxon, en vele organi saties. Het gaat veel tijd kosten om alle informatie, alle stukken boven tafel te halen, te analyseren en vele gesprekken te voeren voordat je ge tuigen openbaar kunt verhoren.'' Het huidige kabinet besloot be gin 2018 de gaskraan in Groningen helemaal dicht te draaien, terwijl Rutte II met minister van Econo mische Zaken Henk Kamp nog recordhoeveelheden gas uit de grond haalde. Toen was al bekend dat de provincie zwaar te lijden had onder aardbevingen. In politiek Den Haag wordt ver wacht dat de commissie zware con clusies zal trekken. Er wordt reke ning gehouden met een aftocht van de minister die nd de Kamerverkie zingen het gasdossier krijgt. Vol gens Haagse bronnen is de ge dachte: als de overheid net als bij de toeslagenaffaire heeft gefaald, moe ten er óók in het gasdossier poli tieke gevolgen zijn. Stieneke van der Graaf (Chris tenUnie) is gekozen tot ondervoor zitter van de commissie, die verder bestaat uit Dennis Wiersma (VVD), Roy van Aalst (PVV), Anne Kuik (CDA), Tjeerd de Groot (D66), Peter Kwint (SP), Kirsten van den Hul (PvdA) en Femke Merel van Kooten. Wie bij de verkiezingen niet wordt herkozen, wordt vervan gen door een partijgenoot. vrijdag 12 februari 2021 GO Pas in de zomer van 2022 begint de parlementaire enquêtecom missie naar de Groningse aard gaswinning met het verhoren van hoofdrolspelers in het dos sier. De aankomende minister van Economische Zaken lijkt nu al in de nesten te zitten. Peter Winterman Den Haag Tom van der Lee zit de com missie voor. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6