Dat mis ik: een beetje ouwehoeren bij het biljart II 5 IN QUARANTAINE DAG340 ik kan heel goed in een lockdown le ven, heb ik gemerkt. Dat komt waar schijnlijk omdat ik al ouder ben en van nature niet zo'n uitgaander. Zelfs een avondklok doet me niks. Vervelend. Het is vooral de gedachte dat je de straat niet op mag, die een beetje claustrofo bisch maakt, maar verder? Maar weet u wat ik mis? Dat een vriend appt: 'Ben je thuis? Ik ben in de stad. Zullen we even biljarten?' Ha! ze ker. Ik veeg alle nette plannen van de avond van tafel en spreek ergens in de stad met hem af. Ik trek m'n jas aan, kus m'n vrouw gedag en een kwartier later stap ik lekker koukleumend dat café binnen. Hij zit al aan de bar met een biertje en een borrel en een voor mij. 'Niet te snel', zeg ik met een glimlach. 'Ik moet morgenochtend weer werken'. We drinken wat en ouwehoerend en bijpratend verleggen we na een uurtje ons terrein naar een van de weinige ge legenheden in de stad waar nog een ge woon oudemannenbiljart staat en leg gen we aan. Na drie kwartier sta ik met een keu in de hand vergenoegd toe te kijken hoe hij net als in de rest van ons leven nipt van mij verliest en bestel met een sim pel handgebaar naar de bar nog eens bij. Ik trek mijn jas aan, kus m'n vrouw gedag en even later stap ik koukleu mend dat café binnen En ouwehoeren blijven we, over onze vrouwen, de kinderen, oude vrienden, ons werk en hoe die dingen zich steeds een beetje anders tot elkaar gaan ver houden naarmate we ouder worden. Om een uur 's nachts bereiken we schuifelend over de gladde straten mijn huis en pakken nog een absoluut onver antwoord afzakkertje aan mijn eettafel, want hij kan blijven slapen en we draaien op stevig volume Bruce Spring steen en Neil Young. Maar wat maakt het uit. Dan zeg ik: ik moet nu echt gaan slapen, ik heb straks alweer een verga dering. We gaan naar onze bedden en ik besef dat ik de volgende morgen een houten kop zal hebben, maar ik kijk er glimlachend naar uit. Want wat over heerst is dat ik even los was en een goede vriend heb gezien. Ik verwijt het niemand, ik sluit me niet bij de ontkenners of de gekkies aan, ik ga niet protesteren tegen de avond klok, ik ga niet gek stemmen op 21 maart. Maar dat, dat mis ik gewoon erg. te luisteren onwel worden", zegt de neurowetenschapper, verbon den aan zowel de Tilburg Univer sity als de bloedbank Sanquin. Waar die extreme reactie van daan komt, is door de wetenschap nooit sluitend opgehelderd, zegt Huis in 't Veld. ,,Een meer psycho logische verklaring is dat je je over geeft als een prooidier waardoor je minder gevoelig bent voor pijn." Het is een heel lastig probleem dat zelfs de liefste verpleegkun dige niet kan wegpraten. ,,Zij zien mensen soms zelfs agressief wor den onder invloed van hun angst. Het gekke is dat degene die wordt geprikt zelf heel goed weet dat het 'maar een prikje' is en vaak geen pijn doet. Het zijn zulke onbe wuste processen in je hersenen en in je lichaam dat je daarover geen controle hebt." Puzzeltje Controle krijgen is dan ook precies de oplossing om er iets aan te doen. Verpakt in een 'simpel puz zeltje' op je smartphone en aange stuurd door een nieuw ontwik keld algoritme. Anders dan men sen van vlees en bloed signaleert het algoritme wel de minieme ver kleuringen in je gezicht die verra den dat het de verkeerde kant op gaat met je emoties. ,,Tegen de tijd dat wij als men sen aan je kunnen zien dat je bleek wordt of juist rood en zweterig, is het al te laat. Je kunt aan mensen vragen hoe het gaat en ze zeggen 'goed'. Maar 30 seconden later lig gen ze kotsend op de vloer." Ik krijg tientallen mailtjes van mensen die het nieuws niet meer durven kijken Bij het spelletje gaat het erom dat je bij alles wat je doet de kleur blauw behoudt. Bij blauw is alles oké met je, bij rood krijgen de ver keerde emoties de overhand. ,,Hoe je van rood teruggaat naar blauw vertellen we er niet bij, dat ga je zelf uitvinden door mis schien je hoofd leeg te maken of te denken aan je laatste vakantie. Het werkzame eraan is dat je door die verandering in kleur ziet wat er in je lichaam gebeurt en ontdekt dat je invloed hebt op het proces. Het klinkt heel magisch, maar het werkt heel goed." De game Ainar is te downloaden en is als prototype getest door duizenden mensen die zichzelf daarvoor heb ben aangemeld. „Ik ben nu in gesprek met de GGD's en partijen bij prikposten om te kijken of we de game ook in het echt kunnen gaan tes ten." Ook vanuit het buitenland is interesse voor de Engelstalige game. Ainar, Artificial Intelligence for Needle Anxiety Reduction, her kent de veranderingen in je ge zicht door middel van de camera op je smartphone die aanstaat als je het spelletje speelt. ,,Het algo ritme stuurt op die manier het spel aan. Dat noemen we biofeed- back." n K- ~~r —c gc,<rutwvo vrijdag 12 februari 2021 GO Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl M De angst voor een naald is zo groot dat veel mensen er misselijk van worden of zelfs flauwvallen. FOTO HH - Elisabeth Huis in 't Veld, wetenschapper Vl> Neuroweten- schapper Elisa beth Huis in 't Veld bedacht een spel om emoties onder controle te krijgen. FOTO KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5