Schaatsen in de paardenbak, op de kreek of in de achtertuin Toch winkels naast fabriek Rosier Skatepark Hulst wordt nog dit jaar vernieuwd 7 Plan al twee jaar in de molen Verduin wil de bakkerij verbouwen tot vier appartementen en een commerciële ruimte op de begane grond. Maart 2019 keurde de wel standscommissie het plan goed, in december datzelfde jaar diende vastgoedontwikkelaar Verhage-Le- mahieu het officieel bij de ge meente in. Daarna bleef het vanuit het gemeentehuis stil. De tijd dringt voor Verduin. ,,Ik sta al twee jaar aan de poort te zwaaien, maar kom niet verder'', zei hij deze week tijdens een commis sievergadering van de gemeente raad. 'Doodsteek' Het college van burgemeester en wethouders presenteerde onlangs plannen om bij bouwprojecten één woning per perceel toe te staan. Doordat de gemeenteraad daar sterk verdeeld over was, werd het voorstel teruggenomen. Ontwikke laars als Verduin hopen meer dan één woning per perceel te mogen bouwen. Zijn plan met de voorma lige bakkerij zou anders niet renda bel en dus onuitvoerbaar zijn. Hij moet het gebouw mogelijk zelfs platgooien. In een brief aan het college en de gemeenteraad schrijft hij: 'Als het plan doorgaat met één woning per perceel, zou dat voor de ontwikke ling van Eenhoornplantsoen 1 de doodsteek zijn. Hiervoor is het pand niet aangekocht in 2018' Volgens Verduin en de Vereni ging van Vastgoedeigenaren Een- hoornstad snakt Oostburg naar wo ningbouw, om verkrotting en ver paupering van leegstaande panden tegen te gaan. Dan moet er wel me dewerking zijn. ,,Ik ken nog vijf ini tiatiefnemers die willen investeren in Oostburg, maar die dezelfde pro blemen hebben." Hij ziet grote ver schillen tussen Oostburg en andere plaatsen in West-Zeeuws-Vlaan- deren. ,,In Sluis, Breskens en IJzen- dijke wordt wel gebouwd. Je ziet Door dit beleid stimuleer je krimp in plaats van groei een verschil in aantrekkelijkheid tussen deze kernen en Oostburg. Voor de toekomst van de scholen en voorzieningen moet er gebouwd worden. Door dit beleid stimuleer je krimp in plaats van groei." En dat is volgens Verduin funest. ,,We wo nen in een prachtige streek, met he laas weinig inwoners. Iedereen die zich hier wil vestigen, moet de kans krijgen. We hebben ze nodig." Wethouder Peter Ploegaert hoopt in maart met een nieuw plan rond bouwpercelen te komen. Hij wijst erop dat een meerderheid van de gemeenteraad vorig jaar wilde dat het plan niet behandeld werd. ,,De raad heeft de sleutel om de deuren in Oostburg open te doen." En eindelijk kan er na jaren weer geschaatst worden op het terrein van Ruitersportvereniging Axel aan de Boslaan. De eerste dag trok al direct een massa volk. Jong volk. Guido van der Heijden Axel Een week geleden dacht Douwe Wortman van Axel Schaatst nog dat het helemaal niks ging wor den met schaatsen in de winter van 2020/2021. Er was weliswaar een koude periode in aantocht, maar de COVID-regels voerden zo ver dat hij er geen heil in zag om de schaatsbaan in de paarden bak op te spuiten. ,,Geen doen voor een ijsclub als die van ons'', stelde Wortman vo rige week donderdag nog. Maar ruim een week later wordt er toch geschaatst door de jongeren van Axel. De Axelse ijsclub heeft be sloten de baan toch op te spuiten voor kinderen en jongeren tot en met zeventien. ,,Voor deze groep zijn de regels niet zo ondoenlijk streng. Kinderen en jongeren mogen nog in groepsverband sporten." Na drie dagen en nachten er druk mee bezig geweest te zijn, na gehannes met een weigerende pomp en een zon die ongenadig brandde op de eerste ijslaag, is hij tevreden met het resultaat. ,,Het is lekker druk, mooi weer en het ijs houdt het goed." Eigen schaatsbaan Maar er zijn meer plekken in Zeeuws-Vlaanderen waar ge schaatst kan worden. De Oost- kolk, de ondiepe waterplas bij het Terneuzense stadhuis is ook al ontdekt door schaatsers, de eerste schaatsers zijn op de Molenkreek bij Westdorpe gesignaleerd en Annet van Daele uit IJzendijke heeft de grillen van de natuur niet afgewacht en haar eigen schaatsbaan in de achtertuin ge maakt. Op de Put van Emmery langs de Langeweg bij Axel kan nog niet geschaatst worden. Daar kwam een onfortuinlijke schaat ser gisterochtend na een koud nat pak zelf achter. De onbekende man zakte ter hoogte van de par keerplaats door het ijs en wist op eigen kracht uit het water te ko men. Groot alarm Het wak en de schaatssporen die er heen leidden zorgden even la ter echter voor groot alarm bij de hulpdiensten. Politie, een trau maheli, een ambulance en een duikteam van de brandweer kwa men rond half een op het wak af omdat er vermoed werd dat een schaatser onder het ijs was ge raakt. Volgens brandweerofficier van dienst Bert Weststrate ston den de duikers op het punt onder het ijs een kijkje te nemen toen de schaatser zich meldde. ,,Hij liet nog een filmpje zien om te bewijzen dat hij het was die daar door het ijs was gegaan. We konden aan het wak ook wel zien dat het al een poosje geleden gebeurd was, omdat er zich al weer een dun laagje ijs had ge vormd." De beslissing van Rosier is een meevaller voor de ontwikkelaars van het plan. Het bedrijf liet eerder weten mogelijk bezwaar te maken. ,,We hebben met de Veiligheidsre gio Zeeland en milieudienst DCMR onderzocht wat de komst van de supermarkten voor onze bedrijfsvoering betekent", meldt directeur Edwald Segers, ,,en er bleken geen gevolgen te zijn." De hoofdreden is dat de veilig heidscirkel rond Rosier kleiner is geworden, dankzij investeringen in de veiligheid van installaties. Ook bij uitbreiding van de fabriek zal de nabijheid van winkels geen invloed hebben, aldus Segers. ,,Als we uitbreiden, moet dat volgens de laatste stand der techniek. De veiligheidscirkel wordt dan niet groter." Rosier diende eerder met succes bezwaar in tegen appartementen- bouw op het Sasse Kanaaleiland. Segers: ,,Dat ging dan ook over permanente bewoning." Wethouder Frank van Hulle is voorzichtig blij met het besluit van Rosier geen zienswijze in te die nen op het voorontwerp-bestem mingsplan voor onder meer de verhuizing van de winkels. Ter- neuzen zal met Rosier nog overleg voeren over de verkeersontsluiting van het bedrijf. Vier particulieren reageerden wel. Van Hulle ver wacht dat hun bedenkingen te on dervangen zijn. Rosier liet eerder weten mogelijk bezwaar te hebben tegen de komst De verhuizing van de super markten is in de loop van 2022 ge pland. Op de oude winkellocaties komen woningen, onder meer ter vervanging van te slopen huurhui zen in de Witte Wijk. Er komen vier nieuwe skatetoestel- len langs het Michelstadtpad, vlak bij het Havenfort: een halfpipe, een rail (een soort leuning om over te skaten) en een manual pad: een blokvormig obstakel waar je op en over kunt skateboarden. Voor cross- fietsen komt er een bike funbox, een obstakel met hellingen. De hui dige toestellen zijn oud, versleten en hebben in twintig jaar tijd al heel wat verschillende laagjes graf fiti gezien. Vervanging is nodig, constateert de gemeente Hulst. Eerste skateterrein De skatebaan zag het licht in no vember 2000. Toen het park werd opgeknapt, werd de aanleg van een skatepark meegenomen op verzoek van een aantal Hulster jongeren. Zij zamelden daar 750 handtekeningen voor in. Er kwam een halfpipe, een extra springschans en er werd asfalt om de baan heen gelegd. Het was het eerste skateterrein in Zeeuws- Vlaanderen. De nieuwe toestellen worden begin mei van dit jaar ge plaatst. vrijdag 12 februari 2021 Horde voor Oostburgse nieuwbouw Op de eerste dag dat er geschaatst kon worden op het terrein van Ruitersportvereniging Axel was het al direct druk op het ijs. foto camile schelstraete Kent Verduin uit Oostburg komt nauwelijks verder met zijn plan nen voor de voormalige bakkerij aan het Eenhoornplantsoen. Hij wacht al bijna twee jaar op goedkeuring van de gemeente Sluis en hij is niet de enige. ,,Door dit beleid stimuleer je krimp in plaats van groei." Bob Maes Oostburg -Kent Verduin Kunstmestfabriek Rosier in Sas van Gent kan leven met de komst van twee supermarkten op het naastgelegen bedrijven terrein Sasse Poort. De winkels zitten nu nog in het centrum van Sas van Gent. Harmen van der Werf Sas van Gent Het skatepark in Hulst wordt dit jaar volledig vernieuwd. Alle oude toestellen in het stadspark verdwijnen en er komen nieuwe voor in de plaats. Sophie Stockman Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51