Verdeling vaccins: van zuid naar noord België: Nederlanders krijgen prent 4 Zo bepaalt u uw eigen BMI CORONA INENTINGSAANPAK A Huisartsen in Limburg kunnen vanaf vandaag vaccins voor hun patiënten uit die groepen bestel len, huisartsen in Noord-Brabant vanaf maandag. Ook het personeel van huisartsenpraktijken mag met het vaccin (AstraZeneca) worden ingeënt. ,,Op leeftijd en ziekte beeld kunnen we selecteren, maar we hebben als huisartsen lang niet alle patiënten met een BMI (body mass index, red.) van boven de 40 in beeld'', zegt huisarts Geert-Jan van Holten uit Oss. ,,Ik kan geen uitnodiging sturen naar mensen van wie ik niet weet of ze te zwaar zijn. Mogelijk mist daardoor een groep de boot. Ik roep die mensen op om zichzelf te melden bij hun huisarts." Er volgt nog een landelijke pu bliciteitscampagne, maar voor de eerste regio's komt die te laat, vreest Van Holten. ,,Als ik maandag moet bestellen, wil ik nu weten hoeveel." Hij is niet bang dat men sen zich ten onrechte massaal mel den voor een prik. ,,Ik geloof daar niet in, we kennen onze patiënten. We zijn maanden bang geweest dat mensen zich niet willen laten vaccineren en nu zijn we bang dat te veel mensen zich laten vaccine ren? Dat lijkt me niet nodig." Efficiënt De Brabantse huisarts is blij dat de vaccins per regio worden verdeeld. In deze krant pleitte hij namens 650 huisartsen in Oost-Brabant onlangs voor die aanpak, volgens hen de enige manier om de schaarse vaccins op een efficiënte manier te verspreiden. Op de ma nier waarop de eerste lichting vac cins werd verspreid was veel kri tiek. Bewoners van verpleeghui zen bleken te vallen onder ver schillende groepen; sommigen moesten door het verpleeghuis- personeel worden ingeënt, ande ren door hun huisarts. Dat leidde tot verwarring. OVERGEWICHT Huisartsen hebben ervaring met het snel inenten van grote groe pen: jaarlijks krijgen zo'n 3 miljoen Nederlanders via huisartsen de griepprik. Bij de coronavaccinatie- aanpak hebben zij ook een belang rijke rol toebedeeld gekregen. Zo werden huisartsen geacht de 90- plussers die niet naar een GGD- priklocatie kunnen komen te vac cineren. Daarbij liepen zij echter al direct tegen logistieke problemen aan: het gaat om slechts enkele pa tiënten per huisartsenpraktijk, terwijl dit vaccin (van Pfizer/Bi- oNTech) in grootverpakkingen van ongeveer duizend stuks zit en op zeer lage temperatuur moet worden bewaard. De nieuwe aanpak gaat wel wer- m ken, verwacht Van Holten. ,,Het mag misschien oneerlijk lijken, dat Zeeland voor Friesland komt, maar dit is de enige manier om snelheid in het vaccinatieprogramma te krijgen.'' Volgens het RIVM voor komt die aanpak verspilling en is die efficiënter qua vervoer van de vaccins. Het AstraZeneca-vaccin wordt geleverd in kleinere dozen waar 100 tot 110 doses uit te halen zijn. Voor de meeste huisartsenpraktij ken zou één doos voldoende moe ten zijn om de doelgroepen die nu aan de beurt zijn te vaccineren, verwacht de Landelijke Huisart sen Vereniging (LHV). ,,Voor grote praktijken zijn we in overleg om te zorgen dat ook die over voldoende vaccins kunnen beschikken. Huis artsen hebben de vrijheid om lo kaal of regionaal samen te werken met andere praktijken. Dat biedt ook ruimte voor huisartsen om onderling te zorgen voor een goede verdeling van de vaccins, mochten er praktijken met over schotten of tekorten zitten.'' Het AstraZeneca-vaccin is ook bestemd voor mensen van 60, 61 en 62 jaar. Zij worden uitgenodigd zodra alle 63- en 64-jarigen, zwaarlijvigen en mensen met het syndroom van Down zijn voor zien, aldus het RIVM. „Waar schijnlijk gebeurt dat ook weer per regio, van zuid naar noord, tenzij tegen die tijd voldoende vaccins beschikbaar zijn.'' KOKSIJDE De Belgische politie waarschuwt dat zij de komende voorjaarsvakantie streng op treedt tegen mensen die onnodig naar België reizen en vice versa. Agenten zullen 'controleren aan de grenzen via enkele gestructu reerde acties en gerichte pa trouilles', zegt Nicholas Paelinck namens de lokale politiekorpsen. Niet-noodzakelijke reizen naar België of in omgekeerde richting zijn sinds eind januari verboden. Dat verbod moet voorkomen dat nog besmettelij ker varianten van het coronavi rus zich over landsgrenzen kun nen verspreiden. De maatregel geldt voorlopig tot 1 april en dus ook in de krokusvakantie, die in België en het zuiden van Neder land volgende week begint. Nederlanders die toch komen winkelen in Antwerpen of een paar dagen in de Ardennen wil len doorbrengen, kunnen een bekeuring verwachten. Overtre ders krijgen 'per persoon een boete en worden terugge stuurd', aldus Paelinck. Zo'n boete bedraagt al gauw 250 euro. Wie onder een van de uitzon deringen op het reisverbod valt, hoeft niet te vrezen, benadrukt Paelinck. Dat geldt bijvoorbeeld voor wie in de grensstreek woont en aan de andere kant moet zijn. Ook Belgische kappers, die za terdag na maanden weer open mogen, zien liever geen Neder landers komen. De branchever eniging roept Nederlanders die dringend verlegen zitten om een knipbeurt op om toch niet uit te wijken naar kapsalons in het buurland. Kniptoeristen zouden hoogstwaarschijnlijk ook bot vangen, zegt de Belgi sche Beauty Federatie. Veel kap pers zijn voor weken vrijwel volgeboekt. De kappers willen voorko men dat het coronavirus in de heropende kapsalons om zich heen grijpt en ze daardoor met een weer dicht moeten. Misselijk en duizelig worden, overgeven en flauwvallen. Zeker 35 procent van de volwassen Nederlanders kan alleen al bij het z^en van een plaatje van een naald of prikken zulke heftige angstreacties krijgen. Extra confronterend en on gemakkelijk in tijden van mas savaccinatie tegen corona. ,,Ik krijg tientallen mailtjes van mensen die zeggen dat ze het nieuws niet meer durven kijken, want dan komt er weer een video van naal den in armen. 'Ik word gek', mai len ze", zegt dr. Elisabeth Huis in 't Veld, uitvinder van de game op de smartphone om mensen met zo'n sterke respons te helpen die emotie onder controle te krijgen. ,,De reactie bij die mensen is heel hef tig. Zelfs als er over prikken wordt gepraat op de radio draaien ze dat gesprek weg omdat ze alleen al door ernaar vrijdag 12 februari 2021 GO Huisartsen in het zuiden van het land kunnen aan de bak: vanaf maandag starten ze in Zeeland met het vaccineren van 63- en 64-jarigen, zwaar- lijvigen en mensen met het syndroom van Down. Hoeveel vaccins ze voor die groepen moeten bestellen, is echter nog een puzzel. Annemieke van Dongen Pim Dikkers Rotterdam U kunt uw eigen BMI (body mass index) uitrekenen door uw gewicht in kilogrammen te delen door het kwadraat van uw lengte in meters. Als u 1,63 meter lang bent en 110 kilogram weegt, komt dat bij voorbeeld neer op een BMI van 41,4. Het rekensommetje is dan: 110 (1,63 x 1,63). Mensen met een BMI van boven de 40 komen met voor rang in aanmerking voor een prik. Prikangst: al misselijk door erover te horen praten De angst voor naalden is bij heel veel Nederlanders zo groot dat ze zelfs bij beelden van corona- prikken op tv kunnen flauwval len. Neurowetenschapper Elisa beth Huis in 't Veld bedacht een puzzeltje op de smartphone om controle te krijgen over die hef tige emotie. Maaike Kraaijeveld Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4