Ingrid geeft eigen draai aan clafoutis Wonderschoon Winterkost met licht zilte bruine bonen van Tholen MARGOT ZEELAND 11 WW mf M RECEPT Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week. over eten en drinken in Zeeland Wat is dat toch met sneeuw. Het heeft iets mystieks, maakt de wereld een stuk mooier en dempt de geluiden. Op een of andere manier kom ik ervan in een heel andere, positieve 'mood'. Het viel hier best wel mee met de hoeveelheden maar het was toch genoeg om een gevoel van wintersport te krijgen. Dat kwam goed uit want ja, dat zit er niet in dit jaar. Hele maal niet erg om eens over te slaan natuurlijk, maar de afgelopen week bracht het witte dek een welkome afleiding die al het andere even naar de achtergrond verdrong. En wat was de wereld wonderschoon; de duinen, het strand, maar ook de landerijen, het bos en de sloten vol met sneeuwduinen, ik kon er geen genoeg van krij gen. Het knisperde ook zo lekker doordat het zo koud bleef overdag, want dat zijn de sneeuwkris tallen die je dan hoort. Ik heb twee hele dagen met een vriendin door de sneeuw gewandeld en kon alleen maar genieten. Het schijnt trouwens dat mensen ook meer gaan snoepen als het koud is. Misschien doordat het kind in je weer hele maal naar boven komt, iets anders kan ik er niet bij bedenken. Vandaar wellicht dat koek en zopie vroeger overal op de ijsbanen verkocht werden. Zopie is een verbastering van zoopje, een oud woord voor borreltje. De koek, dat spreekt voor zich. Dit weekend haal ik mijn schaatsen uit het vet voor een tochtje en neem ik dit bananen brood mee voor onderweg. Zoet maar zonder sui ker. Meng 2 bananen met 4 eieren in de keuken machine. Voeg er 1 tl. kaneel, 1 tl. kurkuma en 1 tl. bakpoeder bij met 100 gr. kokosmeel en 100 gr. gesmolten roomboter met 1 blikje kokosmelk wat zout en, op het laatst, 1 eetlepel vlozaad. Giet in een bakblik en bak in 30 minuten af in de oven op 200 graden. Daar kun je wel een paar rondjes op draaien. Afgelopen week bracht het witte dek een welkome afleiding die al het andere naar de achtergrond verdrong POORTVLIET Het is nu echt tij d voor ouderwetse winterkost; gezond, lekker en calorierijk. Bruine bonensoep is een gouwe ouwe maar dat maakt hem niet minder lekker. Marco Andriesse uit Poortvliet teelt sinds een paar jaar bruine bonen. ,,Ik had een vroeg aardappelras en dacht: ik kan op de hectare die nu vrijkomt wel wat bruine bo nen gaan telen. Dat deed mijn vader vroeger ook al en als kleine jongen hielp ik hem met het op trekken van de bonen. Dus be stelde ik bij Termont Thomaes in Biervliet een zakje bonen om te gaan telen. Dat bevalt heel goed", lacht hij. ,,Het gekke is dat deze bruine bonen ontzettend goed van smaak zijn, licht zilt, ik kan het niet anders uitleggen. Dat kan aan het feit liggen dat we hier vlakbij de Oosterschelde zitten waar de wind van alle kanten komt, maar ook aan de kwaliteit van de grond of aan het feit dat het op Tholen wat warmer is doordat we als eiland beschut liggen. Dit jaar heb ik ze als hoofdteelt doordat ik zulke goede afnemers heb." Andriesse verkoopt zijn bruine bonen en zijn aardappe- len via aardappelenbezorgen.nl. ,,Dat bedrijf staat ook overal op markten en nu blijkt dat mensen echt naar mijn bonen vragen. Dat is enorm leuk", zegt hij trots. ,,Mijn Menoppers, een vroege, wat luxere aardappel, ligt hier al bij de supermarkt in Sint-Anna- land. Wellicht dat mijn bruine bonen daar binnenkort ook te koop zijn." Tijd voor ouderwetse bruine bonensoep op basis van een zelf gemaakte bouillon die je trekt van krabbetjes en procureur, veel verse groenten, peper en zout. Laat 750 gram bruine bonen een nacht weken en laat ze zachtjes gaar koken met kruid nagelen, laurier en peperkorrels. Pureer alles en kook op het laatst een rookworst mee. Goede win- terkost. vrijdag 12 februari 2021 GO Ingrid Pennock uit Middelburg geeft haar eigen draai aan het klassieke Franse nagerecht clafoutis. foto lex de meester Bij Ingrid ontstond de liefde voor koken al tijdens haar jeugd. „Mijn ouders waren gewend alles net een tikje te lang te bakken en flink gaar te koken. Dat vond ik niet lekker. Daarom ben ik al jong de keuken ingegaan. Tv- koks en de kookboeken van Ot- tolenghi en Yvette van Boven zijn mijn inspiratiebronnen." Voor een clafoutis met spinazie en feta klopt Ingrid eerst het be slag. Als smaakmaker gebruikt ze ajvar, een kant-en-klaar mengsel van onder meer paprika en aubergine. Daarna laat ze het beslag rusten. ,,Dan wordt de taart heerlijk 'fluffy'.'' Als de clafoutis uit de oven komt, decoreert Ingrid de boven kant met reepjes puntpaprika, Daarna maakt ze een foto voor haar eigen Instagramaccount kooking1959. Want: ,,Het oog wil ook wat.'' Haar kookboek valt inmiddels vanzelf open op de juiste pa gina. Zo vaak heeft Ingrid Pen nock uit Middelburg de hartige clafoutis al gemaakt. Maar het precies volgen van een recept is niet zo haar ding. Daarom geeft ze haar eigen draai aan deze taart. Oorspronkelijk is clafoutis een eenvoudig, klassiek nagerecht uit de Franse keuken. Op het re cept bestaan talloze varianten. Niet alleen zoete, maar ook har tige. Zo stuitte Ingrid enkele maanden geleden op een sprui- tenclafoutis met harissa en feta. ,,Omdat ik de spruitjessmaak te overheersend vind, ben ik gaan experimenteren. Je kunt er alle kanten mee op. Zo heb ik clafou- tis met spinazie en feta gemaakt voor de patiënten in het hospice waar ik regelmatig kook. Ieder een wilde het recept.'' Nodig: 50 gram ge smolten boter of olijfolie, 250 ml melk, 3 eieren, 75 gram bloem, 2 eetl. ajvar, 1 eetl. miso, 1 teen knoflook, 1 ge snipperd uitje, 400 gram spinazie, feta, gegrilde puntpa- prika, pijnboompit ten. Bekleed een springvorm met bakpapier. Klop een beslag van de melk, eieren, bloem, gesmolten boter, ajvar, zout en peper. Laat het beslag rusten. Verwarm de oven voor op 180 graden. Verhit de boter in een wok en fruit daarin de ui en knoflook. Voeg de spinazie en een eetlepel miso toe. Doe de groente als die gaar is in een vergiet. Druk het overtollig vocht er goed uit. Roer de groente door het beslag. Giet het mengsel in de vorm. Kruimel de feta er overheen. Schuif de clafoutis 25 minuten in de oven. Decoreer de hartige taart met reepjes puntpaprika en pijn boompitten. f j Kijk op de site bij /video s Thuiskoks: Ingrid Pennocks Marco Andriesse teelt bruine bonen. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39